ХІД ФЕРЗЕМ

Стрийської ДЮСШ сестер Музичук

Те, що серед стриян є чимало поціновувачів та справжніх майстрів гри в шахи, є доконаним фактом. Недаремно Стрий навіть називали шаховим містом. Додайте сюди те, що свою спортивну кар’єру розпочинали саме тут Анна та Марія Музичук, які сьогодні входять у топ-10 найсильніших шахістів світу. А сьогодні вже працює їх школа, де оволодіватимуть шаховим мистецтвом дівчата та хлопчики, а відтак виборюватимуть перемогу в різних змаганнях. Вона розміщується по вулиці Б.Хмельницького. Планується, що після всіх зрозумілих організаційних та ремонтних робіт, школа повноцінно запрацює з початку нового навчального року.

Наша школа не виникла просто так, – розповів директор школи Олег Музичук, – а сформувалася на основі раніше існуючої шахової школи «Старт». Саме вона виховала чемпіонок світу. Проте Стрийська ДЮСШ сестер Музичук це буде практично нова школа. Незмінним залишається її основне завдання – пропагування шахів як інтелектуального виду спорту. Бо що таке шахи? Логіка, концентрація передусім уваги, витривалість, розумова діяльність. Змагання можуть тривати і по 3-4 години (в дорослих  4-5). От і впродовж цього тривалого часу потрібно бути уважним, зосередженим, обдумувати свої подальші ходи і в той же час передбачити і можливі ходи суперника. Звісно, усі  ці здобуті навики знадобляться кожній дитині в дорослому житті.

Минулого року планували проведення турніру сестер Музичук на базі Підгородецького комплексу. Багато роботи було проведено, та не вийшло через карантинні заходи. Але такий турнір неодмінно відбудеться. Окрім того, що Марія та Аня надають величезного значення підтримці юних шахістів, їх розвитку. З їх ініціативи була розроблена обласна шахова програма, завдяки якій шахові школи отримали демонстраційні дошки, електронні шахові годинники і, звісно, шахи. До речі, такі годинники має і наша школа, що дозволяє проводити змагання юних шахістів різного рівня. Та й уроки з шахів не є зайвими. Шахова федерація України вже не один рік наголошує на введенні таких уроків до навчальних планів загальноосвітніх шкіл.

– Чи такі уроки мають місце у стрийських школах?

Радше це гуртки. На базі деяких шкіл повсякчас відбуваються змагання юних шахістів. У ЗЗСО №10, де директором  Роман Кухар, тренує дві групи наймолодших мій вихованець Олександр Соловйов, який до того ж очолює шахово-шашкову федерацію Стрийщини. Свого часу у школі №2 ім.А.Корчака на добровільних засадах навчав азів шахового мистецтва Володимир Капелюшний. Він тоді і вчився у школі, і вів відповідний гурток. Такі шахові заняття проводяться і в ЗЗОС №7, де директором Ярослав Білінський. Вчителька ЗЗСО №6 Галина Білецька теж веде шаховий гурток, вихованці якого потім приходять до нашої школи вже добре підготовленими. А от в Угерському навчає дітей Інеса Капелюшна.

 На базі ЗЗСО №3 ім.І.Франка (директорка Галина Юрків) неодноразово проходили обласні дитячі шахові турніри «Юні таланти». Минулого року його учасниками були 190 дітей з різних куточків. Це є своєрідний рекорд щодо масовості такого виду турнірів. Зрештою, до карантинних заходів чи не щотижня проводилися різні шахові турніри. А тепер знову ця робота активізувалася. Так, недавно на базі ЗЗСО №6 (директорка Лідія Стасенко) відбувся класифікаційний шаховий турнір «Веселі старти». Їх учасниками були 45 юних шахістів зі Львова, Дрогобича, Пустомит, Стрия та Угерська. Турнір проходив у 9 турів, зокрема і серед розрядників, і початківців. За підсумками змагань серед четверторозрядників переміг стриянин Михайло Притула. Друге місце посів теж наш вихованець Захар Саталкін, а третє – Богдан Питлюк з Дрогобича. Усі вони виконали третій дорослий розряд. Серед безрозрядників переможницею стала Анна Мерчук зі Стрия, вигравши усі 9 партій. Друге та третє місця зайняли Максим Латунов та Євген Босак з Дрогобича. Усі вони, а також Анна Загорська виконали четвертий розряд. Хороші результати показали Ольга Гринюк (Дрогобич) та Марта Глинська з Угерська. Наймолодшими учасниками змагань були стриянин Данило Кушней та Яна Соломатіна.

– До речі, пане Олеже, про наймолодших. Де займаються вони?

Уроки з шашок (наша школа іменується шахово-шашковою) проводяться  в дошкільних навчальних закладах, зокрема дитсадку №3 «Магнолія» (завідувачка Оксана Танська) та дитустанові №14.що по вулиці Колесси (завідувачка Ганна Данилків). Їх веде тренер Ігор Ганяк. Треба зазначити, що шахи значно помолодшали, тому ними активно сьогодні займаються діти 5-річного віку.

До вашої школи приходять діти самі чи їх приводять батьки?

По-різному буває. Не виключений і момент випадковості. Я в таких випадках згадую історію одного з відомих міжнародних шахістів Сергія Корякіна, яку почув від нього. Так от – його привабила вивіска шахової школи, бо там був зображений «коник». Хтось захоплюється шахами по-справжньому ще в ранньому дитинстві, когось надихає приклад товариша. Це все індивідуально. Завжди запитую в дітей: чому хочеш займатися в нашій школі? Це допомагає їм замислитись і зрозуміти багато дечого.

– Скільки дітей сьогодні займається у школі?

Понад 60. У відповідності до правил у школі можуть займатися діти, починаючи з шестирічного віку. Але дебютують у нас і п’ятирічні. Заняття проводяться у восьми групах. Вони об’єднують 7-8 дітей. Така специфіка занять, бо, повторюсь, шахи вимагають уваги, зосередженості. А навчають дітей четверо тренерів – Наталія Музичук, Ігор Ганяк, Олександр Соловйов та я. Заняття тривають до трьох годин. От вам і виховання витривалості.

Школу відвідують переважно хлопчаки, дівчат набагато менше. Не можу пояснити цього явища. Проте… Наша вихованка Юлія Кравець – багаторазова чемпіонка області, бронзова призерка чемпіонату України. Вона цьогорічна випускниця гімназії. Дмитро Білецький, учень ЗЗСО №6, теж призер області, виступав на всеукраїнських турнірах. Вони – кандидати у майстри спорту. І таких «зірочок» у нашій школі немало.

Ще один важливий момент. Так як серед дорослих стриян немало прихильників шахів, то у вихідні дні вони матимуть можливість позмагатися між собою у приміщення нашої школи.

– Тож успіхів і розвитку ДЮСШ сестер Музичук та нових шахових досягнень її учням.

 Любов Тиченко.

 

Опубліковано у Випуск 3, Спорт. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *