ВЕРЕСНЕВА РОЗМОВА ПРО ОСВІТУ

Стартував новий навчальний рік для більш як 11 тисяч учнів шкіл нашої громади. Сьогодні вони вже активно включилися в процес пізнання нового, повторення пройденого. А до цього тривала впродовж усієї літньої пори активна підготовка закладів освіти (а це 44 загальноосвітні навчальні заклади, з них 12 навчально-виховних комплексів та чотири позашкільні, 26 закладів дошкільної освіти) до Першовересня. Про те, що конкретно було зроблено, і розпочалася розмова із начальницею управління освіти міської ради Лідією Стасенко.

Одразу зазначу, зроблено немало, – мовила Лідія Леонівна. –Капітально відремонтовано харчоблок в загальноосвітній школі №1, підлогове покриття спортзалу школи №6 та коридорів двох поверхів школи №9, внутрішніх приміщень Нежухівської СЗОШ І-ІІІ ст., а також дахове покриття ЗДО №2, школи №4, НВК «Школа І ст.-гімназія ім. Митрополита А. Шептицького». Здійснено капітальний ремонт частини фасаду основного корпусу та їдальні школи №6, системи опалення НВК «ЗНЗ І ст. №12- ДНЗ», подвір’я ЗДО №16. Відремонтовано котельню Жулинської СЗОШ І-ІІ ст., туалетну кімнату в ДНЗ №16. У приміщеннях шкіл №№2, 3, 4, 8, 9, 10, СЗШ №11, ЗДО №22 встановлено нові вікна та двері. Оновилася огорожа ЗДО №6. Приміщення ДНЗ №№6, 12 облаштовані пожежною сигналізацією. У Нежухівській школі повністю реконструйований спортивний зал. Цього чекали школярі вже декілька років.

Утім, усі ці ремонтні роботи в деяких навчальних закладах продовжуються. Зокрема до кінця цього місяця планується завершення капітального ремонту даху Великодідушицької опорної СЗОШ І-ІІІ ст,, Підгірцівської СЗОШ І ст., огорожі ЗДО «Теремок» смт Дашава, системи водовідведення та гідроізоляції фундаменту Нежухівської школи, а також поточний ремонт даху ДНЗ №14…

Підготовка закладів освіти до нового навчального року це не лише ремонти їх приміщень. Недругорядним є й забезпечення необхідним для повноцінної роботи. І це не тільки комп’ютерна техніка (нею цьогоріч поповнилися ЗДО №№11, 21, МНВК), але й такі буденні і в той же час необхідні речі як твердопаливний котел (для Подорожненського ЗЗСО І-ІІІ ст.), дизельний генератор (для Стрілківського ЗДО), холодильна шафа (для ДНЗ №6), шафа пекарська, сушка для посуду (ДНЗ №18), посудомийна машина (для харчоблоку школи №6), ліжка, столи, крісла (ДНЗ №4), бойлери для гарячої води (НВК «Кавський ЗНЗ І-ІІІ ст.-ДНЗ», Стрілківська ЗЗСО І-ІІІ ст.) чи токарний верстат для станції юних техніків.

Окрім того, виготовлено проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію системи опалення приміщень школи №6 для роботи з тепловим насосом; будівництво мультифункціонального спортивного майданчика на території шостої школи. Закуплено пальне для шкільних автобусів, дрова для котелень закладів освіти. Як бачите, зроблено, повторюсь, немало. З іншого боку, це не означає, що всі проблемні питання освітніх закладів вирішено. Вони на постійному контролі, над їх вирішенням працюємо, аби наші діти навчалися у комфортних умовах. Вже зараз ініціювала, аби кожна освітня установа прописала п’ять своїх нагальних проблем. Згодом визначатимемо найголовніші з них, тобто ті, що потребують якнайшвидшого вирішення, аби вони були передбачені в бюджеті громади на наступний рік.

Сьогодні немало розмов точиться стосовно освітньої реформи, децентралізації, що начебто ведуть до закриття так званих «малих» шкіл у селах.

Основним завданням освітньої реформи є створення рівних для всіх дітей умов щодо здобування освіти. А не закриття шкіл. Приміром, якщо в школі вчитель викладає по два-чотири предмети, про який рівень навчання може йти мова. Чи інша ситуація: у школі учнів менше, аніж педагогів. Чи застарілість та енергозатратність утримання шкільних будівель, невідповідність системи позашкільної роботи сучасним запитам дітей, чи відсутність доступу дітей до дошкільної освіти. Висновки зрозумілі. Ось і в нашій громаді теж була закрита освітня філія у Піщанах. Тепер тамтешні діти навчаються у Ходовицькій школі. Це не чиясь примха, а вимога часу. Вирішувати проблеми необхідно не шляхом бездумного та намарного витрачання коштів, а шляхом формування дійсно дієвої мережі освітніх закладів.

Сьогодні ведеться підготовка до створення двох ліцеїв. Звісно, це тривалий процес. Але саме вони повинні стати сучасними навчальними закладами у нашій громаді. Тут працюватимуть педагоги з вищою категорією. А таких досвідчених знаючих вчителів у нас немало. Приміром, у львівських ліцеях викладають і науковці. Чому б і нам не перейняти такий досвід. Самі ж ліцеїсти обиратимуть, які предмети вони вивчатимуть поглиблено. Ліцей не тільки красива назва. Передусім це якісна освіта. У перспективі планується створення ліцею зі спортивним ухилом на базі існуючих шкіл.

-Є такий вислів: освіта має починатися з приказок, тобто з дитинства. Іншими словами, важливе якісне дошкільне навчання як в сенсі підготовки дітей до школи, так й їх всебічного розвитку.

Безумовно. В дошкільних навчальних закладах ( у нашій громаді їх 39) діти не лише фізично, розумово та духовно розвиваються. Вони соціально адаптуються. Сьогодні їх відвідують 2926 наймолодших мешканців громади. Діти п’ятирічного віку охоплені дошкільною освітою стовідсотково. Цього року запрацювала різновікова група на 15 місць у Розгірчанському НВК. Відновлено функціонування дошкільного навчального закладу в с. Великі Дідушичі (приміщення капітально відремонтовано). Незабаром запрацює такий структурний «підрозділ» і в Нежухівському ЗЗСО на 60 місць. У Стрию відкрився новий садок (захоронка) Згромадження Сестер Служебниць, де є три дитячі групи.

У нашій громаді проживає близько 550 дітей з особливими потребами. Багато зроблено для забезпечення їх навчання. Працює інклюзивно-ресурсний центр (директорка І. Бегей), завданням якого є забезпечення прав цих дітей. З ініціативи міського голови планується створення інклюзивного дитячого майданчика саме для них.

-Децентралізація в Україні, створення ОТГ спричинила в певній мірі закриття в деяких з них закладів позашкільної освіти через фінансові проблеми.

У нашій громаді навпаки. До вже існуючих додалися ще два новостворені позашкільні навчальні заклади – Стрийська ДЮСШ сестер Музичук та Стрийська Академія футболу. Саме сьогодні в час тотальної комп’ютеризації таким важливим є позашкілля. Чому? Його основним завданням є розвиток особистості, профорієнтація та допомога кожній дитині розкрити свої здібності, власний потенціал. Заклади позашкільної освіти відвідують загалом 5700 дітей.

Принагідно зазначу, що навчаються не лише діти, учні, а й педагоги. Створена комунальна установа «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» (директор В. Вєсєлов), яка має на меті вибудувати індивідуальну освітню траєкторію кожному вчителю. Консультанти центру надають усю необхідну інформацію та допомогу у напрямках дошкільної, початкової та загальної середньої освіти. Окрім того, директори шкіл активно беруть участь у створенні мікропроєктів і таким чином можуть претендувати на отримання коштів з обласного бюджету на їх реалізацію для вирішення проблемних питань життя шкіл.

Лідіє Леонівно, до того як очолити управління освіти, ви керували загальноосвітньою школою №6. Школа це одне, а освітня сфера цілої громади – зовсім інше. Мабуть, непросто?

– Якби не працювала директоркою школи, було б справді важко. Бо директор школи це, насамперед, менеджер, «універсальний солдат», якому передусім доводиться приймати безліч рішень – від способів пошуку грошей для розвитку матеріально-технічної бази школи, в критичних ситуаціях адекватно реагувати та приймати оптимально-раціональні шляхи виходу, до пошуку шляхів розвитку якості освіти. Сучасні вимоги змушують тебе вміло управляти фінансами та шкільною економікою, мати стратегічне мислення та добре знати навчально-виховний процес і, звичайно, потрібна команда однодумців – вчителів, учнів, їх батьків, працівників школи.

Тепер обсяги роботи збільшилися. Та труднощі не лякають, у мене хороша команда в управлінні, яка мене розуміє, підтримує і допомагає. Необхідно дбати про те, аби діти навчалися у відповідних умовах, отримували якісну освіту. Вони наше майбутнє. Час не стоїть на місці. Нові умови вимагають нових підходів. Є таке старе єврейське прислів’я: «Не навчайте дітей так, як навчали вас. Вони народилися в інші часи». Веду до того, що кожен педагог повинен усвідомити: сьогодні неможливо працювати як вчора, коли в центрі навчального процесу був вчитель, а не учень. Створення спроможної освітньої мережі, доступність якісної освіти для кожної дитини – наше спільне завдання.

Любов Тиченко.

Опубліковано у Випуск 10, Освіта, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *