ВАЖЛИВІ СКЛАДОВІ НАШОГО ЖИТТЯ

Освіта як суспільний феномен є однією з фундаментальних основ розвитку громади, країни загалом. Бо вона визначає не лише інтелектуальний, духовний, але й економічний поступ. Як важливий чинник соціального розвитку, індикатор якості суспільного життя є культура, роль якої незаперечна. І саме постійний розвиток та вдосконалення системи освіти та культури є важливими інституціями для нашого спільного сьогодення і завтрашнього дня. Про розвиток саме сфери освіти, культури в громаді і не тільки – розмова із заступницею міського голови Христиною Грех.

«Почнемо з освіти. Після завершення процесу децентралізації, утворення Стрийської ТГ освітня сфера доповнилася, окрім міських навчальних закладів, 46 закладами населених пунктів громади. Велика освітня мережа, – мовила Христина Ярославівна. – З іншого боку, маємо певні виклики. Необхідно сформувати насамперед спроможну мережу закладів освіти. Відповідно до чинного законодавства. Зрозуміло, цей процес справа не одного дня і тут не може бути місця поквапливості.

Минулого року у вересні згідно із розпорядженням міського голови створено робочу групу, метою якої було тоді вивчення, аналіз освітньої мережі громади. Це, передусім, стосується загальноосвітніх шкіл, де навчаються діти з 1 по 11 клас. Бо дошкільні заклади, як і позашкільні як працювали, так і працюватимуть надалі. Відповідно до концепції Нової української школи в 2027 році має бути впроваджена 12-річна система навчання (якраз тоді відбудеться перший випуск таких «12-річок»). Суттєвим моментом є запровадження профільної освіти. Шкільна освіта має поділятися на три рівні, а навчальні заклади, відповідно, на три типи – початкова школа, гімназія, ліцей. Стосовно початкового закладу все зрозуміло. Гімназія – базова освіта, середня ланка в загальноосвітньому процесі (5-9 класи), але може мати в своєму складі і початкову ланку. Про це йдеться у відповідних законодавчих актах. А ось ліцеї – старший рівень освіти, де навчатимуться учні 10-12 класів. І бажано, аби вони були профільними.

Згадувана вище робоча група розпочала свою роботу із детального вивчення мережі закладів освіти громади. Паралельно і демографічної ситуації, починаючи з 2015 року, беручи до уваги рівень народжуваності, кількість дітей, які відвідують сьогодні дошкільні заклади, аби таким чином зрозуміти, якою буде наповнюваність класів завтра. Відповідно до вимог законодавства у ліцеях має бути не менше двох класів за трьома профілями. Тобто наявність шести 10-их класів. У нашій громаді, як з’ясувалося, жоден з навчальних закладів не відповідає таким вимогам. Розуміємо, створення профільних ліцеїв – необхідність якраз у сенсі покращення якості освіти. Є бачення про створення двох профільних ліцеїв на базі навчального закладу «Гімназія ім. Митрополита А. Шептицького» та закладу №2 ім. Героя України А. Корчака. Перший з них буде гуманітарного профілю, інший – природничо-математичного. Тут навчатимуться виключно учні 10-12 класів. Планується ще й академічний ліцей (навчальний заклад №3 ім. І. Франка). Ось тут здобуватимуть знання діти з 1 по 12 клас. Є розуміння, що багато дітей разом з батьками не зможуть визначитися та обрати профіль одного з двох ліцеїв. З цією метою логічна поява саме академічного ліцею загального напрямку із спортивним ухилом.

З початку цього навчального року призупинено набір учнів у 5 класи названих навчальних закладів. Тобто відбуватиметься поетапний їх перехід до нового, а вже в 2026-2027 році вони стануть повноцінними профільними ліцеями. Врешті, у школах, які будуть гімназіями, так само не відбувся процес набору у 10-і класи. Натомість цього навчального року в «Гімназії ім. Митрополита А. Шептицького» та навчальному закладі №2 ім. А. Корчака є чотири 10-і класи. В освітній мережі громади відбувалося певне розшарування та розпорошення всього і вся. І привести всі навчальні заклади до високого рівня, змінити відповідно та сприяти розвитку згідно з діючим законодавством непросто. Кожен навчальний заклад нового типу – початкова школа, гімназія, ліцей – має свої вимоги щодо надання освітніх послуг і чітко буде зрозуміло, що йому для цього потрібно.

Цього року призупинили діяльність чотири початкові школи на території громади. Причина – відсутність необхідної кількості учнів. Загалом їх було 25. Про яку здорову конкуренцію середовища може йти мова, коли в класі 3-4 дитини. Додайте сюди й низьку матеріально-технічну базу цих шкіл. Батьки розуміють: живемо в ХХІ столітті, отож, й освітні послуги мають бути відповідні. Та ж мультимедійна дошка, проєктори тощо. Звісно, за умови покращення демографічної ситуації, наявності необхідної кількості дітей ці школи знову функціонуватимуть. До слова, проаналізувавши реалії освітньої мережі громади, з’ясувалося, що в так званих великих школах всього лише по одному 10-у, 11-у класах.

Підсумовуючи сказане, наголошу: триває процес впровадження профільної освіти в навчальних закладах громади, який завершиться в 2026-2027 році. Розроблено чіткий поетапний план переходу, в результаті якого і визначиться, яка школа буде виключно початковою, яка гімназією».

Загалом в закладах освіти навчається 11285 учнів. Додалися й діти з числа ВПО.

«Їх близько 350. Хоча за даними реєстру управління соціального захисту населення відповідно до державної бази ВПО у нашій громаді проживає понад 3 тисячі дітей віком від 0 до 18 років з числа ВПО. Дошкільні заклади відвідують 115 з них, школи, повторюсь, близько 350. Розуміємо, що вони навчаються онлайн в своїх школах, розуміємо їх педагогів, адже від наповненості класу залежить їх зарплата. Тому не змушуємо дітей з числа ВПО відвідувати місцеві навчальні заклади. Сучасні технології дають можливість навчання. Та й досвід щодо цього у всіх без винятку вже є. Епідемія коронавірусу змусила пристосуватися до роботи в режимі онлайн, тепер повномасштабна війна».

Перейдемо до ще однієї важливої складової життя – сфери культури. Зокрема однією із ознак її розвитку свідчить і поява нових колективів.

«Створено КУ «Муніципальний естрадно-духовий оркестр «Стрий». Не уникну нагоди розповісти про творчі колективи – учасники різноманітних конкурсів, які таким чином пропагують нашу культуру, нашу громаду. Ансамбль народного танцю «Стрияночка» – лауреат Міжнародного фестивалю-конкурсу гуральської культури, що проходив у польському Закопане. Хореграфічний аксамбль «Лілея» – лауреат Міжнарордного конкурсу «Таланти Галичини». Зразковий ансамбль народного та сучасного танцю «Грація» (керівник Г. Паламар) – Міжнародного конкурсу «Осіння казка Праги». Ансамбль «Едельвейс» (керівниця Л. Романчук) – лауреати міжнародних конкурсів у Греції та Туреччині. Переможницею багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів є вихованка народної студії естрадних мистецтв «Говерла» Христина Шоробура (керівник М. Золотуха), яка минулого року отримала нагороду «Жінка. Мир. Безпека». Не називатиму прізвища (це поки що секрет), учень однієї із мистецьких шкіл громади вступив до Лондонської музичної академії. Молодих талантів маємо багато. Окрім того, щороку у громаді відбувається літературно-мистецький конкурс, лауреатами якого є вже дорослі творчі люди.

Сфера культури громади – розгалужена бібліотечна система, Народні доми, дитячі мистецькі школи. Було багато планів, цікавих проєктів на цей рік. Широка війна змінила все, як і роботу закладів культури. Та попри все відбуваються цікаві заходи, більшість яких проходить онлайн. Поповнюються бібліотечні фонди новими виданнями. Художні колективи організовують благодійні концерти, частина коштів від яких перераховується на спеціальний рахунок міської ради для допомоги ЗСУ. Працівники культури активно волонтерять. У Народних домах з початку широкої війни облаштовувалися місця для тимчасового перебування ВПО. В закладах культури організовувалися пункти видачі допомоги ВПО, в деяких працюють і досі. Організовуються різні майстер-класи, де знайомляться діти з числа ВПО та їх батьки з місцевими традиціями. Намагаємося задіювати їх до життя громади, надаємо допомогу щодо вирішення усіх питань. До речі, у громаді зареєстровано 9300 ВПО. Зрозуміло, їх було значно більше на початку повномасштабної війни. Тоді працював центр тимчасового поселення. Тепер його перенесено на вулицю Незалежності, де розташовується центр соціальних служб. Підтримуємо і допомагаємо сім’ям військових, загиблих у війні. Їх вже 35. На жаль…

Що ж до планів, то одним з них є покращення матеріально-технічної бази закладів культури. У цьому напрямку співпрацюємо з містами-побратимами щодо втілення спільних проєктів. Так, сьогодні викликів немало. Та є чітке розуміння, що і як потрібно робити, і головне, найважливіше – заради чого працюємо».

Тетяна Долішня.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 40, Культура і духовність, Освіта, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *