СТРИЯНИ – ЛАУРЕАТИ ПРЕСТИЖНИХ ПРЕМІЙ

     Міжнародну мистецьку премію імені видатного українського художника Сергія Васильківського (1854-1917) заснували міжнародна громадська організація «Чумацький віз» із Волині та об’єднання українських літераторів «Криниця» із Придесення з метою гідного вшанування митця, активної популяризації в Україні і за кордоном талановитих сучасних художників, наукових досліджень мистецтвознавців та публікацій письменників та журналістів, присвячених мистецтву.

     С. Васильківський – український живописець, пейзажист, баталіст. Його дід – чумак, який походив із козацького роду, та привив молодому Сергію інтерес до народної старовини, а мати – любов до народних пісень. Він навчався в Академії мистецтв. За картини, в яких передав чарівність української природи, отримав золоту медаль та можливість вдосконалюватися за кордоном. Жив у Франції, багато працював та виставляв свої твори в Паризькому салоні. Подорожував Англією, Іспанією, Італією, Німеччиною, Південною Африкою. Ці мандри зміцнили намір С. Васильківського спрямувати свій талант на розвиток українського мистецтва. Його називають «поетом українського малярства» за чарівну ліричність пейзажних та історичних творів. Сергій Васильківський – автор відомого портрета Тараса Шевченка. Його творчий доробок складає близько три тисячі робіт.

     Лауреатів премії імені С. Васильківського визначає авторитетне міжнародне журі. Цьогорічними лауреатами почесної нагороди Міжнародної мистецької премії стали троє українців. Серед них – стриянин, член Національної спілки художників України Юрій Бандера за «творче примноження краси рідного краю та збагачення духовного світу.  Лауреатами цієї премії стали художник з Івано-Франківська Ігор Роп’яник та філософ, педагог, поет, доктор мистецтвознавства Едвард Міляр з Києва. Окрім них – митці з Великобританії, США, Хорватії, Франції, Колумбії та Нігерії.

                       _________________________________________

     Всеукраїнський літературний конкурс імені Леся Мартовича проводиться з 2011 року. Як зазначає його засновниця та керівниця, поетеса, краєзнавиця Галина Фесюк, він іменується так непросто. Адже Л. Мартович знаний поет, письменник, правник і громадський діяч. Його 29 новел ввійшли до класики української літератури. Слова Леся Мартовича «Не для слова, а для людей» стали своєрідним гаслом цього літературного конкурсу. Змінюються, закономірно, прізвища переможців конкурсу, лише незмінною є його мета – активізація літературного життя, популяризація українського художнього слова серед широких верств населення, а також залучення нових авторів для спільної праці на ниві літератури.

     Учасниками Всеукраїнського літературного конкурсу імені Леся Мартовича за шість років його проведення були 1800 літераторів. Як початківців, так і вже знаних. Причому не тільки мешканці України, але й інших країн. Ще одна особливість – на конкурс можна подавати навіть ще й неопубліковані твори.

     На цьогорічний літературний конкурс було подано понад 440 творів знавців чи то пак майстрів літературного слова з різних куточків нашої країни, а також Італії, Польщі, Чехії, Німеччини, США, Канади. Журі  назвало його переможців. Серед них і стриянка – поетеса, письменниця Зоряна Кіндратишин. Вона посіла перше місце у номінації «Книга для дітей» та друге у номінаціях «Поезія. Книги» та «Проза. Книги. Повість».

     Недавно у Львівському палаці мистецтв відбулося урочисте нагородження переможців та відзначення учасників VІ Всеукраїнського літературного конкурсу імені Леся Мартовича. Як наголосила Галина Фесюк, сьогодні українські поети, письменники багато працюють на своєму «фронті», плекаючи та примножуючи все наше, українське.

Любов Тиченко.

Опубліковано у Випуск 35-36, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *