«СТРИЙТЕПЛОЕНЕРГО»: ТРУДНОЩІ ДОЛАЄМО

Кожна зима – означення, оцінка роботи підприємств, що забезпечують постачання тепла в оселі людей, бюджетні установи. Та цей сезон особливий, проходить в умовах широкої війни, яку ворог веде не лише з військовими, але й з мирним населенням, цілеспрямовано завдаючи ударів по об’єктах життєдіяльності. Підприємство «Стрийтеплоенерго» налічує 34 діючі котельні, що забезпечують теплом як мешканців, так і бюджетні установи Стрия, Угерська, смт Дашави, смт Славська. Директор Зеновій Білінський розповів про те, як працює КП «Стрийтеплоененрго» в умовах відключень електроенергії, чи готове до можливих непередбачуваних сценаріїв.

«На всіх котельнях встановлено газові котли, – наголошує Зеновій Білінський. – Вони не потребують наявності обслуговуючого персоналу, бо працюють  в автоматичному режимі з дотриманням температурного режиму. Уся інформація про їх роботу поступає в диспетчерський пункт. У разі зупинки котельні чергова служба одразу виїжджає для ліквідації будь-яких несправностей. На деяких котельнях встановлені твердопаливні котли. Зокрема в котельні по вулиці О. Басараб, яка постачає тепло в районну лікарню. На даний час вона працює з використанням природних відходів – дерев’яної щепи. Її використовує і котельня, що забезпечує теплом аграрний коледж та ВПУ-35. У котельні по вулиці Шашкевича, яка подає тепло до пологового будинку, встановлений котел, для роботи якого використовуються палети. На даний час вона працює з використання природного газу, бо вартість палет суттєво зросла. Твердопаливний котел є і в котельні, що забезпечує теплом міську лікарню. Вона працює на дровах. На газових котлах встановлені пальники імпортного виробництва, які забезпечують чітке регулювання подачі теплоносіїв в приміщення в залежності від зовнішньої температури повітря. У кожній котельні, окрім робочого, є резервний котел, як і насоси». 

Відлагодження роботи котелень в умовах відключення електроенергії це, мабуть, основне питання на порядку денному підприємства.

«Часті відключення електропостачання – щоразу аварійне відключення котлів, що негативно впливає на їх роботу. Необхідний період для їх розхолодження. Планова зупинка котлів передбачає перекриття потоку газу, потім котла, через півгодини виключаються насоси, щоб якраз пройти необхідний процес розхолодження поступово.

Веду до того, що якраз часті відключення світла негативно впливають на роботу котлів. У випадку мінусової температури повітря можлива ситуація розмороження теплосистеми, що призведе до відсутності тепла в житлових будинках, бюджетних установах, які обслуговуємо. Міська рада виділила 4,5 мільйона гривень на придбання генераторів. На даний час оплачено вартість 14, з них п’ять отримали. Днями міська рада додатково надала кошти на придбання ще 6 генераторів, аби таким чином забезпечити ними котельні. За кошти підприємства придбано 3 генератори. Роботу малих котелень забезпечуватимуть в сьогоднішніх умовах стаціонарні генератори. В котельнях, які подають тепло в медзаклади, генератори працюватимуть постійно. Для роботи інших, виходячи із ситуації, генератори підвозитимемо. Прораховуємо різні можливі варіанти. Ситуація непроста.

Процес аварійного, планового відключення електроенергії позначається і на тепловій мережі. На даний час оновлено 80 відсотків мереж. Є запаси відповідних труб, аби у випадку необхідності здійснити заміну. Гадаю, через рік-два вдасться повністю оновити всю існуючу тепломережу. У нас невеликі котельні, відповідно і мала протяжність тепломереж, що зумовлює малі тепловтрати».

Споживачів, передусім, цікавить, як проводяться нарахування оплати за тепло.

«Одразу зазначу, що наші тарифи є одними з найменших в області, можливо і в Україні. Більшість будинків оснащені тепловими лічильниками. Нарахування йдуть, виходячи з їх показників. У тих будинках, де лічильники відсутні, розрахунки проводяться, виходячи із того, скільки часу котельня не працювала у зв’язку з відключенням світла. Здійснюватиметься відповідний перерахунок.

Багато запитань виникло стосовно опалення місць загального користування. На даний час, правда, такого поняття вже не існує. Тепер це загальнобудинкові потреби опалення. Згідно із постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» (№358) всі мешканці будинку, навіть ті, оселі яких від’єднані від центрального опалення, повинні оплачувати фукціонування системи центрального опалення. Про це йдеться у пункті 8 постанови. Тобто за умови дії в будинку системи центрального опалення, кожен мешканець повинен оплачувати частину від загального користування (це загалом 20 відсотків). Зараз здійснюється нарахування таким чином. 80 відсотків із суми, що випливає із показань теплолічильника, проплачують ті, хто користується центральним опаленням, а 20 відсотків – всі, хто користується сходовими клітками, горищами і т. д., тобто за функціонування системи опалення будинку. Спробуйте змусити власника квартири, що 20 років тому від’єдналася від центральної системи опалення, тепер оплачувати функціонування системи. Це,зрозуміло, призведе до появи несплат, боргів. І це велика проблема для підприємства. Ті власники квартир, що користуються центральним опаленням, у виграші, навіть не розуміючи цього. Раніше вони сплачували 100 відсотків за тепло згідно з показами лічильників, тепер 20 відсотків  з суми, згідно з постановою, мають оплачувати всі мешканці. В їх числі й ті, помешкання яких від’єднані від системи центрального опалення.

Підприємство аж ніяк не ініціювало цю постанову. Якихось дивідентів не отримуємо, натомість і в нас є певне нерозуміння запровадження таких високих відсотків. Можливо, розрахунки грунтувалися, виходячи із реалій обласних центрів, де 2-3 відсотки становить число мешканців, квартири яких від’єднані від центральної системи опалення. У Стрию цей відсоток набагато більший.

Поступає багато звернень стосовно того, що не опалюється сходова клітка в будинку. Мовляв, мінусуйте із суми оплати за тепло. У згадуваній постанові чітко зазначено: підприємство теплоенерго не має права робити перерахунки, а лише Енергоаудит. Мешканці будинку можуть запросити їх представників, які зроблять відповідні заміри та нададуть заключення стосовно можливості зменшення цієї суми чи навпаки. Енергоаудит – єдиний, хто може зменшити нарахування. Але його послуги платні. Ще раз наголошу – наше підприємство від таких змін не має жодного зиску. Є постанова Кабміну і ми повинні її виконувати».

На території КП «Стрийтеплоенерго» обладнано два великі відкриті склади, де зберігається дерев’яна тріска, дрова. Їх заготівля теж справа підприємства. Впродовж літньої пори активно цей процес.

«У п’яти котельнях встановлено якраз твердопаливні котли. А це сировина для них. Маємо відповідну автобазу, автокран, завдяки чому доставляємо тріску, дрова в котельні. При існуючій ціні на газ, що, звісно, зростатиме, перспектива якраз за такими котлами. Тому в планах переведення трьох потужних котелень по вулицях Грабовецькій, Коссака, Новаківського на використання дерев’яної щепи. Це значимі витрати з місцевого бюджету, але вони окупляться вже за 3-4 роки.

За умови настання найгіршого сценарію – блекауту маємо генератори, тріску, дрова. Тим самим зможемо забезпечити теплом як медичні заклади, так і приміщення ВПУ-35, аграрного коледжу та міського Будинку культури, де можуть знайти прихисток містяни. Працюємо, прораховуємо усі можливі варіанти, хоча всього, звісно, не передбачиш. Та працюємо з надією».

Тетяна Долішня.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 40, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *