Статут громади – “мала конституція” міста

Засідання робочої групи (з сайту Стрийської міської ради)

У партнерстві та за підтримки Офісу Ради Європи в Україні в межах проєкту “Зміцнення громадської участі у демократичному процесі прийняття рішень в Україні” Стрийська міська рада розпочала роботу над «малою конституцією» міста – Статутом територіальної громади. Саме він  визначатиме, серед іншого, принципи прозорості, відкритості та підзвітності врядування, форми та механізми участі мешканців у вирішенні питань життя громади. 

Для чого взагалі громадам розробляти та мати власний Статут? По-перше, саме у цьому документі враховуються їх історичні, національно-культурні, соціально-економічні та інші особливості. По-друге, тут викладені основні принципи та зобов’язання місцевої влади й мешканців. І найважливіше, по-третє,  саме в цьому документі визначаються засади місцевої демократії, встановлюються процедури, відповідно до яких кожен мешканець міста може брати участь в роботі органів місцевої влади, надавати свої пропозиції на громадських слуханнях, через петиції, загальні збори, консультації, бюджет участі, здійснювати громадський контроль за роботою обраних депутатів та команди міського голови  через публічну інформацію, громадську експертизу тощо.

Якщо поглянути на рейтинг місцевої ради Стрия щодо публічності та підзвітності роботи, то впродовж попередніх років місто займало 98 місце серед 100 найбільших міст України. Тобто влада не працювала достатньо відкрито, не забезпечувала доступ громадськості до вирішення проблем міста, не надавала необхідну інформацію. Статут Стрийської громади був тоді неактуальним, бо не відповідав  законодавству. Багато інструментів громадської участі, що діяли в інших містах України, не працювали для стриян.

Для покращення цієї ситуації, нова команда міської ради взяла участь у програмі експертної підтримки від Ради Європи в Україні. Над розробкою Статуту працює робоча група, в складі якої депутати, посадовці, представники громадських організацій. Затвердити Статут депутати Стрийської міської ради планують після проведення публічних консультацій  на травневій сесії.

Які ж нові можливості з’являться у мешканців громади після прийняття Статуту? Вони зможуть впливати на місцеву владу та подавати свої ідеї для розвитку через громадські слухання, місцеві ініціативи, загальні збори, громадські експертизи, консультації. Робоча група також напрацює ряд положень, згідно з якими буде чітко і зрозуміло як користуватись цими інструментами.  Також місцевій владі буде надано консультаційну підтримку експертів Ради Європи щодо запровадження в Стрию громадського бюджету та шкільного бюджету участі. Це сучасні методи долучення мешканців до розподілу видатків бюджету та реалізації креативних ініціатив.

 У Статуті закріплюватиметься перелік інших прав та можливостей для громадян, які місцева влада зобов’язуватиметься виконувати, зокрема щодо участі мешканців у дорадчих органах ради, моніторингу сесій та комісій, ознайомлення із документами тощо.

Абсолютною новацією Статуту є створення механізмів та гарантій участі дітей і молоді у вирішенні питань місцевого значення через молодіжні, дитячі ради,  молодіжні форуми тощо.

Важливою частиною Статуту є необхідність збереження та охорона культурної спадщини територіальної громади,  а також обов’язкове її щорічне фінансування щодо догляду та відновлення. Пріоритетним напрямком роботи для міської ради, вказується у Статуті,  при проєктуванні та будівництві (реконструкції) об’єктів благоустрою міста є забезпечення доступності  маломобільних категорій населення (людей з інвалідністю, батьків з дітьми на візочках, малорухливих осіб).

 Велике значення надається звітуванню на відкритих зустрічах перед громадськістю усіх представників влади: і депутатів, і міського голови, і старост, і керівників управлінь, комунальних підприємств та установ.

 Експерти Ради Європи сподіваються, що з прийняттям Статуту суттєво зросте кількість інформації, яка буде оприлюднена для мешканців, будуть створені та опубліковані різноманітні електронні реєстри, дозволи, рішення та їх проєкти, звіти з громадських обговорень тощо. Місцева рада в процесі розробки та створення нового веб-сайту, тож невдовзі мешканці громади зможуть краще розуміти, як працюють їхні обранці.

У роботі Стрийської міської ради експертна група  хоче запровадити найновіші та ефективні практики залучення мешканців до контролю над прийняттям рішень  місцевої влади. Зважаючи, що багато років Стрийська міська рада не запроваджувала ці механізми, впевнена, що із прийняттям Статуту мешканці громади одразу відчують, що з їхньою думкою будуть рахуватись не лише раз в п’ять років під час виборів, але й в плануванні  просторів, прийнятті бюджету, затвердженні усіх рішень радою, а натомість  місцева рада буде готова втілювати їх креативні ідеї.  Наразі сподіваємось, що 2020 рік буде останнім, коли Стрий займав 98 місце зі 100 міст України щодо прозорості роботи місцевої влади. 

Юлія Гвоздович, експертка проєкту Ради Європи в Україні.

Опубліковано у Випуск 1, Влада. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *