Храм Святого Миколи (Стрілків)

Мальовниче село Стрілків розташоване на Прикарпатті на південний захід від районного центру міста Стрий на відстані 5 км. Неподалік протікає невеличка річка Жижава, яка є притокою річки Стрий.

  Є кілька легенд про походження села. Одна з них говорить, що багато років тому, у лісі поблизу пагорба поселився невеликий гурт людей. Це були воїни, яких називали стрільці-вартові. Вони будували свої житла понад потоками, поблизу води. У лісі, в якому у випадок ворожого нападу могли сховатися сім’ї з дітьми.

 На пагорбі побудували фортецю, біля підніжжя були непрохідні болота, які ускладнювали ворогам доступ до фортеці. З іншої сторони пролягав непрохідний ліс. На території фортеці ріс високий, багатовіковий дуб. На дубі був дзвін, який сповіщав про небезпеку або інші події. У пагорбі прокопали великий тунель, у якому могли ховатися люди. (Дуб та тунель збереглися до наших днів).

Захисників фортеці називали стрілками, а село – Стрілків. І досі ця назва збереглася в назві села.

Перша згадка про село датується 1482 роком. Стрілків разом з довколишніми селами належав до володінь Юхна  Нагваздана.

Перша згадка про церкву в селі датується  1515 роком, а нову церкву побудували в 1650 році  і вона з того часу носить ім’я Святого Миколая (пам’ятка архітектури національного значення). Будівля церкви збереглась до сьогодні з деякими змінами.

Дерев’яний храм бойківського типу зведено за канонами народної архітектури. Будівля складається з трьох зрубів з одним верхом.

Нава (поздовжня або поперечна частина простору споруди, що розташована між рядами колон чи арок) накрита пірамідальним верхом який завершує круглий ліхтар з маківкою. Вівтар має високий чотирисхилий дах, а бабинець трохи нижчий і двосхилий. До вівтаря з південної сторони прибудована ризниця.  Фігура св.Миколая розташована у зашкленому дерев`яному ящику.

Взагалі, церква, неначе магніт, притягує і зачаровує. Хочеться побути біля неї якнайдовше. Та що там розказувати, адже краще один раз побачити…