Церква Святих Кузьми і Дем’яна (Пукеничі)

Збережена дерев’яна церква збудована у 1888 р. на місці попередньої деревяної церкви Різдва Христового. Була філіяльною до парафіяльної церкви у Лисятичах Горішніх.

Стара церква розташована на північно-східній околиці села, біля дороги і забудови. Хрещата у плані, одноверха, в якої вівтар гранчастої форми орієнтований на північний схід.

До вівтаря по обидві сторони прибудовані ризниці, а по осі прилягає незначно ширша квадратова нава з бічними гранчастими раменами і трохи вужчий наближений до квадрату бабинець. Церкву оточує вузьке піддашшя.

Стіни підопасання з відкритого зрубу, надопасання – шальовані вертикально дошками і лиштвами. Середхрестя нави завершує світловий восьмерик, вкритий банею, яку вінчає ліхтар з маківкою.

Очевидно, восьмерик надбудований і перекритий новою банею, якщо зважати на незвично низько розташовані вікна у восьмерику. Гребені двосхилого даху бабинця і п’ятисхилих вівтаря і бічних рамен вінчають маківки на ліхтарях.

На південний захід від церкви розташовані дві дзвіниці: стара, деревяна, одноярусна, вкрита пірамідальним наметом і нова, мурована, стінового типу, з трьома дзвонами. Поруч нової дзвіниці – вхідні муровані триарочні ворота, прикрашені фігурами Пр. Богородиці та Ісуса Христа.

У 2008-му році святкували 120-ліття церкви. Пам’ятка архітектури місцевого значення. Церква в користуванні громади УГКЦ. У селі триває будова нової мурованої церкви.

Ліворуч входу до церкви зберігся надмогильний пам’ятник на якому видно п`ять фотографій (на жаль, нема інформації, хто там похований).

http://decerkva.org.ua