«СЛАВНИЙ РІД НИЖАНКІВСЬКИХ»

Саме так називається музично-теоретична композиція, яку представляла на конкурсах (всеукраїнських та міжнародних) учениця Стрийської дитячої музичної школи імені О. Нижанківського Софія Мельник. Ця робота була високо оцінена журі. Зокрема Софія стала лауреаткою ІІ ступеня ІІІ Всеукраїнського конкурсу-огляду творчості дослідників музичного мистецтва «Мейтусівські читання» (м. Кропивницький), лауреаткою І ступеня ІХ Міжнародного учнівського та студентського конкурсу «Київський колорит» (номінація «музично-теоретична композиція, лектор-музикознавець»), що відбувався у Києві.

Вона – лауреатка І ступеня (номінація «музична література») та володарка спеціальної відзнаки журі «За високий рівень виконавської майстерності» ХІІ Міжнародного фестивалю-конкурсу «Grand Fest» (м. Кам’янець -Подільський), лауреатка І ступеня І Міжнародного фестивалю-конкурсу «STAR LINE PERFORMENS» (номінація «музично-теоретична композиція», м. Замость, Польща), володарка Гран-прі VI Міжнародного фестивалю-конкурсу «Чарівні мелодії» (м. Бердянськ) в тій же номінації, лауреатка І премії Міжнародного багатожанрового фестивалю-конкурсу мистецтв «Київські каштани 2021» (м. Київ), володарка Гран-прі ХХІІ Міжнародного багатожанрового фестивалю-конкурсу мистецтв «SUMMER OF TALENTS» (номінація «музично-теоретичні дисципліни, музична література», м. Київ) та премії глядацьких симпатій серед володарів гран-прі. Зовсім недавно, в серпні, додалася ще одна нагорода. С. Мельник стала лауреаткою І ступеня Міжнародного фестивалю-конкурсу «SUNNY FEST 2021» у номінації «музично-теоретична композиція», що проходив у Північній Македонії. Причому усі ці перемоги та титули юна стриянка отримала впродовж цього року. 

У зв’язку з теперішньою епідемічною ситуацією у світі усі конкурси, зрозуміло, проводилися онлайн. Вже помалу звикаємо до проведення музичних конкурсів у такому форматі. Хоча це, мабуть, складніше для учасників, аніж коли вони, конкурси, проходять офлайн. Чому? Журі потрібно представити записану музичну композицію, відповідно відзняти без-будь яких погрішностей, монтажу, аби все, як кажуть, було на рівні – і звук, і сама «картинка» та ін.

Назва музично-теоретичної композиції – «Славний рід Нижанківських» – говорить сама за себе. І скомпонована дещо незвично. Зйомки проходили у шкільному музеї Остапа та Нестора Нижанківських. Софія розповідає про цю талановиту родину, що походить зі Стрийщини, а також про тих Нижанківських, які сьогодні мешкають у Щвейцарії. Ця розповідь доповнюється музейними експонатами, багато з яких є справді раритетними. Приміром, музична спадщина Нестора Нижанківського налічує немало фортепіанних творів, різноманітних композицій. У 1984 році в Нью-Йорку побачило світ видання «Вибрані твори Н. Нижанківського» (воно серед експонатів шкільного музею). І вже через п’ять років у видавництві «Музична Україна» з’явилася збірка його фортепіанних творів. Йдеться у розповіді Софії і про стрийський конкурс юних піаністів імені Нестора Нижанківського, започаткований в 1992 році як обласний, а починаючи з 1997-го набув статусу всеукраїнського. І все це в супроводі музики авторства Нижанківського у виконанні випускниці музичної школи Марти Бабій (клас викладачки С. Пазиняк). А завершальним «акордом» розповіді є «Мала прелюдія» Н. Нижанківського у виконанні Софії на їх родинному роялі (йому понад 170 років), який сьогодні знаходиться у Народному домі м. Стрия.

Така об’ємна за змістом і звучанням музично-теоретична композиція про родину Нижанківських – результат великої спільної роботи Софії Мельник з її наставниками- педагогами музичної школи – Лесі Гульчевської, завідувачки музично-теоретичного відділу, голови зонального методичного об’єднання викладачів музично-теоретичних дисциплін, старшої викладачки вищої категорії, та Світлани Пазиняк, старшої викладачки вищої категорії по класу фортепіано.

Уже звичними для учнів музичних шкіл є олімпіади з теоретичних дисциплін. І конкурсна номінація «музично-теоретична композиція» для нас усіх була своєрідною новинкою, –  розповіла Леся Гульчевська. – Виникла думка створити спільно такий «проєкт» і представити на конкурси. Тема композиції була зрозуміла і мала на меті познайомити українців із талановитими непересічними особистостями, із творчістю Нижанківських, аби їх музика лунала не лише а Галичині. Це була і наша спільна дослідницька робота у новому форматі, під час якої і вчилися, і пізнавали нове. Окрім того, згідно із вимогами конкурсу час композиції обмежений. Спочатку її тривалість становила 15 хвилин, та пізніше довелося «вкластися» до 10 хвилин. Хотілося якнайповніше розкрити талант родини Нижанківських, донести до кожного не лише непросту долю її членів, але й величезний музичний доробок. Дослідницько-творча робота захопила і мене, і Софійку, і Світлану Любомирівну. Ми не мали якогось зразка підготовки такої композиції, та працювати над її створенням було дійсно цікаво. До того ж така композиція повинна бути створена без будь-якого монтажу.

Організатори ХІІ Міжнародного фестивалю-конкурсу «Grand Fest», що проходив у місті Кам’янець-Подільський, стрийську композицію розмістили на своєму сайті як кращу роботу. Було немало переглядів та відгуків, що означає лише одне – вона по-справжньому зацікавила. Традиційно такий інтерес викликають виступи вокалістів, танцюристів чи інструменталістів. Розповідь 11-річної стриянки Софії Мельник донесла до широкого загалу частинку історії музичної культури Галичини, де філігранно поєдналися слово і музика. Усе це загалом і зумовило таку популярність композиції. Окрім того, готується до друку книга з роботами переможців цього конкурсу, в тому числі й Софії. Це видання поширюватиметься серед музичних шкіл України для подальшого використання на уроках музичної літератури. 

«Софійка напрочуд здібна, талановита учениця і відповідальна. Працюючи над створенням цієї музично-теоретичної композиції, вона ще більше, як кажуть, розкрилася, проявила й певний артистизм, – зазначила Світлана Пазиняк, її викладачка по класу фортепіано. – З творчістю Нижанківських С. Мельник добре знайома. Їх твори виконувала на різних конкурсах юних піаністів. Зокрема на Міжнародному інструментальному конкурсі «Symfonia Krakowska», що проходив у квітні у польському Кракові. Тут Софія отримала Гран-прі. Як і на ХХІІ Міжнародному багатожанровому фестивалі-конкурсі мистецтв «Summer of talents» (м. Київ). Окрім того вона посіла перше місце на І Міжнародному фестивалі-конкурсі «Star line performes» (м. Замость, Польща) та друге на IV Відкритому регіональному конкурсі юних піаністів, що проходив у Дрогобичі. С. Мельник – переможниця VIII Всеукраїнського конкурсу юних піаністів імені Нестора Нижанківського (молодша група) та володарка диплому за краще виконання твору Н. Нижанківського. Вона посіла перше місце і на І Міжнародному конкурсі «Lime of Creativity», що проходив у Буенос-Айресі (Аргентина). І це лише цьогорічні перемоги та здобутки Софії як юної піаністки».

Авторки музично-теоретичної композиції «Славний рід Нижанківських» вдячні директору Народного дому О. Ілечку, настроювачу музичних інструментів О. Депутату, заступнику директора з господарської частини Стрийської дитячої музичної школи ім. О. Нижанківського І. Куту за надання можливості виконання твору Н. Нижанківського на роялі цієї родини. А також оператору І. Буньку за допомогу у створенні відеороботи, яка вже отримала чимало нагород на різних конкурсах.

А тим часом Софія Мельник, як й інші учні школи, старанно займається, вдосконалює свої навики гри на фортепіано. І музика для неї вже не просто захоплення.

Любов Тиченко.

Перейдіть за посиланням на YouTube-канал для перегляду музичної композиції «Славний рід Нижанківських»

Опубліковано у Випуск 13, Культура і духовність, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *