«РІДНЯ» – ШТАБ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ, або ЯК ТВОРИТЬСЯ ДОБРО РАЗОМ І БЕЗ і КОРДОНІВ

   Нових цікавих задумів і планів на рік у Фонді громад «Рідня» на річних Загальних Зборах всередині лютого було окреслено немало. Як і розвиток вже існуючих програм, метою яких є підвищення громадської активності людей у різних населених пунктах, так і плекання благочинності, надання кожному можливості допомагати ближньому. Це ті основні принципи, на яких ґрунтується діяльність «Рідні». Повномасштабне вторгнення рашистів кардинально змінило роботу Фонду. Проте не було місця відчуттю бодай найменшої розгубленості, а навпаки. Фонд одразу переформатував свою діяльність і продовжив роботу як Штаб гуманітарної допомоги «Рідня» для підтримки військових на передовій, постраждалих людей із регіонів активних бойових дій та вимушено переміщених осіб, котрі евакуювалися до наших громад, кількість яких на очах зросла до багатьох тисяч. Очолив та щоденно вів роботу Штабу голова Наглядової ради Фонду «Рідня» Петро Маковський, а учасниками нового утворення, крім представників «Рідні», КС «Вигода» та Стрийської єпархії УГКЦ, стали авторитетні особи – Микола Петрівський, Павло Василевський, Юрій Комарницький, Омелян Заревич, Вікторія Коцур, Анатолій Волошин та багато інших небайдужих.

   «Роботу Штабу гуманітарної допомоги «Рідня» благословив Владика Тарас Сеньків, єпарх Стрийський УГКЦ. Допомагав особисто, повсякчас спілкувався з нами. Одразу ж разом вирішували, що потрібно зробити передусім, як діяти, виокремлювали чіткі кроки. Долучалися й інші громадські організації, волонтери. Усе це зумовило складення конкретного щоденного плану роботи Штабу щодо допомоги нашим захисникам та внутрішньо переміщеним особам, – зазначив у розмові заступник голови Штабу гуманітарної допомоги «Рідня» Святослав Сурма. – Мимоволі виникають певні аналогії. «Потяг» нашого фонду, що прямував, різко зупинився 24 лютого, немовби зла рука зірвала стоп–кран. «Пасажирам» довелося змінювати спосіб діяльності, технологію взаємодії з партнерами та примножити джерела ресурсів, постійно ведучи моніторинг швидкоплинної ситуації, далі рухатися у вже перегрупованому стані».

   Важливим підґрунтям успішної діяльності Штабу стала ефективна співпраця із місцевою владою, коли всі питання вирішувалися оперативно та конструктивно, а один із заступників керівника Штабу Василь Дмитришин став радником міського голови Стрия. Ще однією складовою успіху діяльності Штабу стала значна фінансова допомога від українців з–за кордону та приватних жертводавців, які надають свої кошти для закупівлі пального для перевезення гуманітарних вантажів та медикаментів. Так, зокрема, ціла фура медичних засобів на суму понад 190 тисяч гривень була направлена до Житомирського госпіталю завдяки жертводавцям, воїнам був куплений тепловізор вартістю понад 2,5 тисячі $ та переданий на передову.

   Основною функцією Штабу, враховуючи всі запити, потреби, стала організація мережі хабів для передачі гуманітарної допомоги українцям. Географія їх сягнула Польщі й Німеччини. Такі хаби діяли у Франкфурті–на–Майні, Перемишлі. А в Стрию накопичувалася вся допомога, що надходила від них, й далі направлялася за такими основними напрямками – міста Бар (Вінниччина), Вознесенськ (Миколаївщина), Березань (Київщина), згодом Київ. Саме там працюють такі ж фонди громад як і наша «Рідня», тому зрозумілим було налагодження співпраці з ними. Сформувалася чітка безперебійна мережа. Вся допомога оперативно сортувалася волонтерами і миттєво відправлялася туди, де потрібно. Долучалися підприємці як місцеві, так і за кордоном.

   Упродовж першого місяця роботи Штабу «Рідня» таким чином було відправлено більше 200 тонн допомоги військовим, людям, які перебували у «гарячих» точках країни. Такий приклад. Потрібні були кошти на пальне для фур, бусів (власники надавали їх безкоштовно) для перевезення гуманітарної допомоги. Штаб «Рідня» звернувся до місцевих мешканців. В результаті було зібрано втричі більше коштів, аніж сподівалися. Ось це приклад нашої єдності, сили. Хіба можна нас побороти?!.

   «Звісно, Фонду громад «Рідня» довелося припинити всі благодійні програми, зосередившись виключно на дієвій роботі Штабу гуманітарної допомоги. Оперативно була створена нова благодійна програма «Підтримка активностей місцевих громад для перемоги над московськими нацистами», – повідомив член Штабу Ігор Ковердан. – На сьогоднішній день отримано понад 90 заяв–проєктів ініціативних груп з різних куточків Львівщини. З них «Рідня» підтримала понад 70. Вони стосувалися пошиття «плитоносок», розвантажувальних жилетів, аптечок, виготовлення енергетичних батончиків та тушенини для військових, а також підтримки проєктів щодо інтеграції внутрішньо переміщених осіб у громади, які їх прихистили. Загалом, за два місяці дії цієї програми на втілення місцевих проєктів «Рідня» скерувала більш ніж 250 тисяч гривень. На майбутнє плануємо активовувати місцеві ініціативи в громадах й очікуємо підтримки жертводавців, щоб прискорити нашу перемогу над окупантами».

   Діяльність Штабу була також зосереджена й на залученні внутрішньо переміщених осіб до його роботи. Чимало з них відгукнулися і долучилися до пошиття необхідних речей для військових, реалізації інших проєктів. Це для них своєрідне психологічне розвантаження, усвідомлення причетності до загальної справи допомоги військовим. Крім цього, тільки–но розпочав роботу Штаб «Рідня», допомагати зголосилося багато волонтерів із числа внутрішньо переміщених осіб різних професій: проєктні менеджери, ІТ–спеціалісти та ін. Спільна робота допомагала їм бути корисними громаді, а нам отримати новий досвід. Під час чисельних зустрічей ділилися напрацюваннями. Обговорювали ті чи інші питання, готували цікаві стратегії діяльності.

   Роботу з внутрішньо переміщеними особами Штаб «Рідня» продовжуватиме і надалі. Багато з них у нашому краю вперше, отож, необхідно подбати про їх ознайомлення з місцевою історією, культурою, звичаями, традиціями. У зв’язку з цим «Рідня» планує повернутися до своїх традиційних проєктів, як–от: проща до Унева, мандрівка на гору Ключ. І залучати до них саме внутрішньо переміщених осіб. Зараз йде активна робота в цьому напрямку.

З перших днів роботи Штабу «Рідня» в пріоритеті була і залишається допомога військовим та внутрішньо переміщеним особам. Втім, вже ведеться робота над іншими проєктами, удосконаленням раніше існуючих програм. Одна з них, знана багатьом, – «Добрий господар». Сьогодні вона набуває нових акцентів.

   «Програма раніше акцентувалася в основному на вирощуванні квасолі («Стрийський Ясь»). Тепер рамки її суттєво розширили, – наголосив член Штабу Олег Шмілик. – Йдеться про вирощування складників борщового набору. Про важливість такої програми говорити, гадаю, зайве. Хто бажає займатися вирощуванням овочів для борщового набору, то долучайтеся до нашої програми. Ми надаватимемо необхідний насіннєвий матеріал чи компенсувати його вартість, з розрахунку на земельну ділянку до 5 соток, та пропонуємо, щоб восени 10 відсотків зібраного врожаю кожен учасник програми безоплатно передав для виготовлення сухих борщових наборів. Для цього фонд «Рідня» розпочав діяльність щодо дослідження та зацікавлення підприємців стосовно переробки оцих овочевих «десятин» в так звані пайки для військових. До овочів додаватиметься й м’ясо. Після процесу висушування такі борщові пайки матимуть невелику вагу, що практично для військових у польових умовах.

   Давно співпрацюємо зі Стрийським ВПУ №34. До втілення нової програми теж, гадаю, долучиться цей навчальний заклад. В навчально–практичному центрі училища, де здобувають практичні навички майбутні кухарі, є частково необхідне обладнання, яке плануємо доповнити сушаркою. Маємо надію, що восени ця програма вже матиме практичне втілення».

   Оця робота Штабу гуманітарної допомоги «Рідня» з перспективою у переможне завтра викликає повагу. Так й повинно бути. Та найголовніше при цьому, що всі програми, проєкти «Рідні» спонукали і спонукають людей до громадської активності. Відомо, що Фонд «Рідня» минулого року активно займався питаннями адвокації інтересів громад перед місцевою владою, долучившись за підтримки Ради Європи до створення нового Статуту громади, що увібрав у себе досвід Європи та безпосередні запити представників громади. Були узгоджені плани щодо підготовки місцевої програми розвитку громадянського суспільства. Тепер волонтери, взаємодіючи у Штабі та вирішуючи масштабні завдання, переконують – переможемо ворога і тут же надамо представникам громадськості не тільки дорадчого впливу, це вже вчорашній день, а зробимо громадянське суспільство складовою механізму безпосереднього прийняття рішень. Тому Штаб започаткував діяльність Лабораторії інновацій, де одним із завдань буде підготовка нових концепцій ролі громадських інституцій у житті громади.

   «Покликанням «Рідні» є творення гідних громад, – підвів підсумок розмови керівник Штабу «Рідня» Петро Маковський, – Гідність – це не лише поняття моральної свідомості, але й економічної зарадності, активної участі кожного у житті громади. Фонди громад у Лисятичах, Гірному та в інших населених пунктах, створені за наставництва «Рідні», у час війни демонструють своєю діяльністю ці наративи. Важливо, щоб такі громадські інституції створювалися й далі, в інших населених пунктах. За ними майбутнє. Бо саме активність громадськості – запорука розвитку і громади, і країни загалом. Сьогодні таку громадську активність демонструють тисячі людей, знаходячи свій «фронт» допомоги. Найголовніше – вже після перемоги зберегти цей градус активності. Для творення і розвитку країни».

Любов Тиченко.

 

Опубліковано у Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *