Давайте уявимо, що вперше завітали до нашого міста. З вокзальної площі прямуємо проспектом Чорновола. Які враження від усього, що осягає око навколо? Явно не з кращих. Веду до того, що облаштування першого громадського простору саме тут, на проспекті Чорновола, є закономірним і зрозумілим кроком.
Яким має бути цей громадський простір? Ось це питання ключове. І відповідь на нього аж ніяк не має бути одноосібною, а результатом детального обговорення містян, їх бачення майбутнього простору. У квітні на сесії міської ради затверджено положення про громадські простори. А далі була сформована робоча група, куди ввійшли працівники міської ради та представники громадськості (останніх було шість із загалом 13 членів групи). Вона активно взаємодіяла, співпрацювала з експертами Ради Європи в Україні, передусім стосовно процесу громадських обговорень. Як зазначив керівник проєкту Ради Європи в Україні Володимир Кебало, малося на меті зміцнення громадської участі в розвитку міста, навчити людей бути його активними співтворцями.
Згодом розпочалися публічні консультації з мешканцями громади щодо майбутнього проспекту Чорновола. Все відбувалося відкрито та прозоро. Кожен міг висловити свою думку, пропозиції. Проводилося вуличне та інтернет-анкетування. Надсилалися листи на електронну пошту міської ради та ін. До речі, 48 відсотків респондентів становили стрияни віком від 18 до 30 років, 36 відсотків – 30-45 років.
Загалом уся ця непроста робота тривала три місяці за ініціативи міської ради у співпраці та методологічної підтримки проєкту Ради Європи в Україні. Чи не вперше у нас відбулося таке громадське обговорення. Окрім того, був здійснений детальний аналіз функціоналу цього простору, його використання сьогодні, а також бачення майбутнього проспекту Чорновола. Стосовно останнього, то побажання стриян стосувалися обмеження проїзду авто, облаштування місць відпочинку, функціонування сезонних кав’ярень, необхідності оновлення фасадів будинків, що розташовані тут, реклами, забезпечення безпечності, наявності фонтану тощо. Зокрема 70 відсотків опитаних вказували на недостатність освітлення проспекту, 38 відсотків – занедбаність будинкових фасадів, неохайність розташованих тут МАФів.
Архітектурне бюро «Sulyk Architects» за сприяння Ради Європи в Україні та на основі запиту громади після публічних консультацій взялося за розробку проєкту громадського простору на проспекті Чорновола. На онлайн-зустрічі членів робочої групи, представників Ради Європи в Україні був презентований робочий проєкт оновлення проспекту Чорновола. До речі, з ним може ознайомитися кожен бажаючий. Архітектор, розробник візуалізації проєкту Тарас Сулик зазначив: «Це показова спільна робота. Створювався проєкт на основі побажань стрийської громади. Площа проспекту велика. При розробці проєкту було важливо пропрацювати його безпечність, тому вирішили обмежити рух автотранспорту і зробити максимально пішохідним. Однак доступ транспорту не обмежувати повністю, так як тут є різні будівлі та житлові будинки. Проспект значно розшириться, захопивши смугу дороги. Таким чином отримуємо нову якість простору». Якщо більш детально, то це має бути безбар’єрний простір, з окремими смугами для технічного транспорту та авто мешканців проспекту. Заїзди до будинків, які мають окремі брами, збережуться. На вулицях, що прилягають до проспекту, облаштовуватимуться місця для паркування авто. Існуючий фонтан пропонується замінити на так званий сухий. Він матиме форсунки із землі. Це дозволить зберегти простір, при потребі його можна вимикати. Облаштована велодоріжка поєднає вокзальну площу із майданом Незалежності. З боку вокзалу пропонується встановлення інформаційних стендів, що знайомитимуть гостей із Стриєм. Стосовно арки є два варіанти. Перший – ліквідувати, інший – залишити, але модернізувавши, оновивши. Всі дерева, окрім аварійних, збережуться, додадуться зелені зони. Впродовж проспекту розмістяться вуличні меблі, дві вбиральні, дитячий простір. «Звісно, це наша концепція, робочий проєкт, що, зрозуміло, удосконалюватиметься», – наголосив Т. Сулик.
Заступник міського голови Андрій Стасів розповів, що розробляється детальний план реконструкції проспекту Чорновола. Вже цього року планується оголошення тендеру на проєктно-кошторисні роботи. А ось безпосередньо змінюватиметься проспект розпочне наступного року, що завершиться до 2024-го. Стосовно зелених насаджень. Запрошувалися львівські фахівці, які поділилися досвідом. Працівники дільниці озеленення МККП навчатимуться правильному догляду за деревами.
Стрийська міська рада є пілотною серед 20 об’єднаних територіальних громад, з якими співпрацює проєкт Ради Європи в Україні. І невдовзі нашим досвідом послуговуватимуться інші.
А тим часом вже розпочалося вивчення громадської думки щодо облаштування громадського простору на майдані Незалежності. На сайті міської ради та офіційній сторінці у Facebook розміщена анкета, заповнити яку до 28 серпня може кожен бажаючий взяти участь у творенні Стрия. Стосовно оновлення майдану Незалежності думки стриян розділилися. Чи потрібно це? Давайте мислити тверезо. У проєкті оновлення проспекту Чорновола ближче до пам’ятника «Будителі» планується встановлення «кільця» на центральній вулиці, аби таким чином її розвантажити. Іншими словами, «плани» реконструкції проспекту Чорновола впритул підступають до майдану Незалежності. І цілком логічним є продовження такого оновлення центральної частини міста. В протилежному випадку це виглядатиме так, коли розпочати ремонт у помешканні, завершити його лише в одній кімнаті, все залишити, а далі починати займатися облаштуванням подвір’я. Алогічно, правда ж? Так і тут.
Наступне опитування та консультації з громадою стосуватимуться оновлення парку імені Т. Шевченка.
Любов Тиченко.