«ПРИЄДНАТИСЯ ДО «ПЛАСТУ» МОЖЕШ І ТИ…»

Де знайти таке середовище, у якому ти не «літатимеш у рожевих хмарах», захищений від усього злого,  зможеш поступово пізнавати нове у цьому неймовірному світі? Як втамувати жагу до пригод, що чекають попереду? Як підготуватися до різних ситуацій і навчитися їх вирішувати, залишаючись самим собою? Де знайти таке середовище, у якому не зважають на твій вік і досвід, але приймають тебе таким, яким ти є? Де відшукати товариство, в якому всі звертаються один до одного на «ти», незалежно чи це шестирічна дівчинка, чи 18-річний юнак, а чи «дядечко» або «тітонька», яким за 35? Звичайно, у Національній Скаутській організації України «Пласт», станиця Стрий.

«Пласт» – це  патріотизм, пригоди, відповідальність, міцна дружба, шалені мандрівки, табори, самовиховання, завзятість, романтика, присяга, любов, братерська допомога та багато іншого. Головними обов’язками кожного пластуна чи пластунки є любити Бога та Україну, допомагати іншим, жити за Пластовим законом та слухатися пластового проводу. Кожний успішний пластун – свідомий та повновартісний громадянин, лідер, ідейний натхненник, відповідальний виконавець та патріот своєї держави.

Станиця Стрий «Пласту» – п’ята найбільша станиця в Україні. Сьогодні вона налічує більше двохсот пластунів та пластунок. Історія станиці Стрий, як і Стрийщини загалом, багатогранна. «Пласт» у Стрию зародився ще в 1911 році. А 1990 рік став новим етапом відродження стрийського осередку. Організація пройшла непростий шлях, щоб бути такою, якою вона є сьогодні. Головою Станичної Пластової Старшини є ст. пл. скоб Любомир Олеськів. Стрий – місто великої історії та неймовірних постатей, тому пластуни пишаються тим, що можуть надалі розвиватися, зростати кількісно та  робити свій внесок у розвиток нашої держави загалом.

Відповідно до віку структура організації включає 5 уладів. Улад Пластунів Пташат (УПП) об’єднує дітей віком від 3 до 6 років. На сходини «пташатка» ходять з батьками. Там вони грають ігри, створюють вироби своїми руками, співають пісні та можуть відчути першу нотку пластування.

Улад Пластунів Новаків (УПН) – це діти віком від 7 до 11 років. Новаки вітають один одного та своїх виховників кличем «Готуйсь!». Разом члени рою зустрічаються на щотижневих сходинах, які проводить виховник (сестричка/братик). Найменша організаційна частина УПН – рій, який має свою назву і складається з 6-12 членів. Впорядником рою є братчик або сестричка. Два-чотири рої творять гніздо. Кожне гніздо має своє число. В станиці Стрий діють два новацькі гнізда: гніздо ч. 5 «Лісові звірі» (хлопчики), гніздо ч. 30 «Невісточки» (дівчатка). Також новаки мають щорічний табір, де проводять 10-14 днів без батьків (на відміну від пташат, які в таборі  разом із батьками).

Улад Пластунів Юнаків (УПЮ) –  молодь віком від 11 до 18 років. Метою УПЮ є всебічне патріотичне самовиховання української молоді. Воно проявляється пластовою поставою юнака чи юначки, тобто готовністю відчувати, мислити та діяти згідно з трьома головними обов’язками – Пластовою присягою, Пластовим законом, Пластовим обітом. Засобами виховання, що застосовуються в УПЮ, є організація гуртка (права та обов’язки пластуна в гуртку), різноманіття форм занять (сходини, ігри, мандрівки, прогульки, таборування, життя серед природи). Організаційна структура УПЮ подібна до новацької з тією різницею, що замість рою – гурток, а замість гнізда – курінь. Кожний юнацький курінь має своє порядкове число та патрона/патронесу (людину з історії України, яка є прикладом для наслідування). В станиці Стрий на сьогоднішній день діють три юнацькі курені: курінь ч. 10 імені Княгині Ольги (дівочий), курінь ч. 19 імені Андрея Шептицького (хлопчачий), курінь ч. 25 імені  Романа Шухевича (хлопчачий).

Улад Старших Пластунів (УСП) – молоді люди віком від 18-35 років. Улад Пластунів Сеньйорів (УПС) – віком від 35 до… Головним завданням старших пластунів та сеньйорів є гуртування пластової молоді, що бажає удосконалювати свій пластовий світогляд та потенціал відповідно до Пластової присяги, Пластового закону, обов’язків та обіцянок. Їх обов’язок працювати для зміцнення і поширення «Пласту». Найважливішою ділянкою пластової праці є виховна діяльність, яка базується на волонтерських засадах. Старші пластуни та сеньйори також можуть об’єднуватися в курені за інтересами та пластовими спеціалізаціями (морське пластування, мандрівництво, скелелазення, альпінізм, летунське пластування, спортивні види спорту, лещатарство та багато ін.), за бажанням  можуть залишатися самітниками ( не вступати в курені).

 «Пташата», «новаки» та «юнаки» відвідують щотижневі сходини. Це постійні заняття пластового гуртка/рою, які відбуваються раз на тиждень і тривають 1-2 години. Назва походить від слова «сходитися» (збиратися). Сходини відбуваються по гуртках/роях (зазвичай до 10 осіб та виховник). Програма кожних сходин є дуже насиченою. Постійно організовуються прогульки та мандрівки, дошколи та тренінги, вишколи та табори для стрийських пластунів. Крім цих занять,  організовуються акції, приурочені різним подіям, Різдвяні вертепи, Андріївські вечорниці, заходи до дня Листопадового Зриву, свята Покрови, свята Миколая, Купала та ін. Провадиться і громадська діяльність, організовуються суспільно-корисні проєкти, як-от, поширення Вифлеємського вогню миру в більшості церков та установ нашого міста, стійкування біля плащаниці. Активно відгукуються пластуни на ініціативи міської влади та різних громадських об’єднань. 

«Не важливо скільки тобі років – «Пласт» відкритий для усіх бажаючих, – зазначила референтка УПЮ ст. пл. вірл. Анна Андріїв. – Але, на жаль, зараз у Стрию не так багато виховників, які готові займатися з «пташатами», «новаками» та «юнаками». Тому вступ у «Пласт» для дітей зараз  призупинений. Не всі бажаючі діти можуть потрапити до організації. Можливо, саме Ти допоможеш вирішити цю проблему і долучитися до крутої команди пластових виховників. Ніколи не пізно. Доєднуйся до «Пласту» і давай разом виховувати свідому молодь, яка збудує міцну Україну». 

Уляна ВАСІВ.

Опубліковано у Випуск 4, Дозвілля, Культура і духовність, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *