ПОГОВОРИМО ПРО… СМІТТЯ

Саме про нього, якого назбирується щоденно. А далі виносимо і викидуємо у спеціальні контейнери. Звичний, буденний процес. І нехай вони, ці контейнери, були донедавна не надто привабливого вигляду, але бодай є місце для викидання сміття. І нехай дехто просто складає сміття поблизу них, але, знову ж, є місце для викидання сміття. І нехай вітер грайливо розносить те, що в контейнерах назовні і годен підняти (бо контейнери були без накриття), та знову ж – зате є місця для викидання сміття. Нехай. Проте коли впродовж чотирьох днів у місті сміття не вивозилося і майданчики з сміттєконтейнерами в більшості районів нагадували стихійні звалища, містяни забили тривогу, а «фейсбучні аналітики» вже звично почали сипати направо і наліво звинуваченнями всіх і вся. І така ситуація трапляється вже не вперше.

Минулого тижня відбувся брифінг міського голови Олега Канівця для представників місцевих ЗМІ, де якраз йшлося про «сміттєві» проблеми. Вивезенням сміття у місті вже не перший рік займалося ТзОВ «Комунальник-1» (засноване В.Васьковичем). З початку його створення міський комбінат комунальних підприємств втратив усю техніку, що опинилася у «Комунальника-1». В процесі актування відповідними міськими службами фіксувалося чимало порушень з боку цього підприємства. Зрештою, потрібно було вирішувати і питання подальшої долі полігону твердих побутових відходів. На одній із сесій міської ради депутати прийняли рішення, згідно з яким питаннями впорядкування стрийським полігоном, контрольованим завезенням сюди сміття займатиметься підприємство «ГрінЕра Україна». Цілком зрозумілий і логічний крок. А що ж «Комунальник-1»? Нічого. Чотири дні місто потопало у смітті.

20 травня відбулося засідання виконкому міської ради, де було прийнято рішення «Про поводження з твердими побутовими відходами на території М.Стрия». Першим пунктом його було розірвання договору з «Комунальником-1», датований 11 жовтня 2012 року і терміном на десять років. Оскільки до його роботи було немало запитань щодо якості та ефективності, особливо зимової пори. У наступному пункті рішення виконкому зазначається, що міський ККП тимчасово займатиметься питанням вивезення сміття у місті із збереженням діючого тарифу для населення ( для власних будинків – 21,35 гривні з однієї людини, для багатоповерхівок – 21,94 гривні з людини) на стрийський полігон. Так як МККП немає відповідної техніки та можливостей, підприємство уклало договір з підрядником –ТзОВ «ГрінЕра». Конкурсна комісія обиратиме виконавця таких послуг вже на постійній основі.

Підприємство «ГрінЕра» встановила у місті вже 125 нових контейнерів для збору сміття. Невдовзі додасться ще така ж кількість загалом на 52 контейнерних майданчиках. Здавалось би, «сміттєва» проблема  у місті нарешті вирішується. І тут, як грім серед ясного неба – підпал чотирьох нових контейнерів на вулиці Гонти. Ведеться розслідування. Чекатимемо його результатів. 

Сучасні сміттєвози із, так званою, задньою загрузкою. «Комунальник-1» використовував старі машини із боковою загрузкою сміття. Планувалася оренда такої машини у того ж «Комунальника-1». Та запит залишився без відповіді. У сусідніх містах активно шукається така машина. Тепер задіяна одна машина із задньою загрузкою, до якої додасться ще дві-три. Розроблено план щодо окультурення майданчиків по збору сміття, 17 з них потребують особливої уваги. На 12-ох необхідно забезпечити вільний заїзд та виїзд нових сміттєвозів. У подальшому майданчики будуть відповідно облаштовані, зокрема навісами. Та й самі нові контейнери, що вже встановлені, з кришковим накриттям. Окрім того, планується щотри тижні  контейнери на усіх майданчиках дезинфікувати та відповідно чистити. Працює інспекція з благоустрою, в полі зору якої будуть і ці питання.

Часто мешканці найближчих до Стрия населених пунктів побутове сміття викидують у контейнери у місті. Це питання, наголосив на брифінгу О.Канівець, вирішуватиметься шляхом облаштовування там відповідних майданчиків, контейнерів, сміття з яких забиратиметься згідно із розробленим графіком.

Що ж до стрийського полігону твердих побутових відходів, то підприємство «ГрінЕра» до кінця цього місяця повинно впорядкувати його частину, аби мешканці найближчих сіл не потерпали від незручностей, особливо у вітряну погоду. Завіз сміття на полігон буде тепер контрольованим, обліковуватимуться машини, що завозять сміття, та його вага. Вестиметься цілодобово і відеонагляд. До речі, вивезти сюди відходи від ремонтів, інші габаритні відходи просто і недорого. Для місцевих мешканців ціна становить 164 гривні за тонну. До роботи щодо впорядкування полігону ТПВ долучатимуться і місцеві спеціалісти, аби з часом безпосередньо займатися роботою щодо захоронення  побутових відходів на полігоні та його впорядкування. Сьогодні тут працює одна сортувальна лінія. Планується обладнати ще одну.

Міський комбінат комунальних підприємств сьогодні є основним оператором щодо збирання та вивезення сміття у місті. Відповідно і стрияни оплачуватимуть за послуги МККП. До 21 травня оплата таких послуг йде на рахунок «Комунальника-1», а далі – на рахунок МККП. Для цього не потрібно укладати нові договори. Тариф залишається незмінним. Банківські установи повідомлені про такі зміни та реквізити міського КПП, аби стрияни могли без проблем оплатити послуги за вивезення сміття.

Часто доводиться спостерігати, коли в сміттєконтейнери скидують гілля дерев, інші габаритні речі, що призводить, зрозуміло, до їх швидкого переповнення та безладу на самих майданчиках. З метою уникнення цього планується із 52 наявних майданчиків обладнати 5-10  якраз для збору таких габаритних відходів чи речей.

Щоб зрозуміти усю необхідність і важливість осучаснення стрийського полігону ТПВ, наведу такі факти. Площа сміттєзвалища становить 53,2 га, з них 22,5 га для захоронення твердих побутових відходів, 30,7 – асенізаційні поля. За період експлуатації (починаючи з 1949 року) накопичено 2620815 кубометрів (613648 тонн) твердих побутових відходів. В середньому щомісяця сюди завозиться 5220 кубометрів сміття. Цього року в санітарно-захисній зоні полігону провели лабораторні дослідження. Зафіксовано перевищення солей важких металів: нікелю в 6-39 разів, міді -1,3-4, цинку в 4,2-4,5, хрому в 1,1-22 рази, свинцю в 2,1 раза ( за джерелами видання «Львівська пошта»). У цьому ми не єдині. Така ситуація повсюдно по країні. За даними Мінрегіонбуду щорічно українці викидають близько 10 мільйонів тонн сміття, з яких лише 60 тисяч йде на вторинну переробку чи спалюється. Решта захоронюється на звалищах, яких за офіційними даними в Україні понад 6 тисяч, що займають площу понад 9 тисяч гектарів. Від усього цього «цунамного» сміття страждає не тільки природа й естетика. Як вказує голова організації Zero Waste Society Анастасія Мартиненко, зростання забруднення довкілля насамперед позначається на здоров’ї населення. Через звалища повітря, наприклад, насичується мікроволокнами токсичного пластику, що призводить до зростання ракових захворювань, ендокринної та репродуктивної систем. Доречними будуть слова: «Якщо людина не зробить так, щоб на Землі стало менше сміття, то сміття зробить так, щоб на Землі стало менше людей».

Тішить те, що «сміттєва» проблема у нашій громаді зрушилася з мертвої точки і практично вирішується. А нам усім тим часом помаленьку потрібно привчати себе і до сортування побутового сміття, і викидати пакети зі сміттям у контейнери, а не поза них, не забувши закрити кришку контейнера, і пластикові пляшки – у спеціальні контейнерні сітки. Ми ж європейці не тільки на словах, правда ж?

  Любов Тиченко.

Довідка. ТзОВ «ГрінЕра Україна» засновано у 2016 році. Основний вид діяльності – збирання безпечних відходів із застосуванням американського та європейського досвіду в системі організації збору твердих побутових відходів. Є лідером у Львові на цьому ринку послуг. Використовує європейську техніку для збору відходів (сміттєзбиральні машини та контейнерні баки – сучасні, якісні та екологічно безпечні). Впроваджує активно пілотний проєкт у Львові щодо збору органічних відходів та облаштування підземних контейнерів.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 3, Здоров'я. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *