ПОБРАТИМСТВО НЕ НА СЛОВАХ, А НА ДІЛІ

     З початку повномасштабного вторгнення рф з новою силою запрацював такий вид взаємодії між містами як побратимство. Поріднені міста чи міста-побратими – це два міста різних країн, між якими укладено угоди про співробітництво для всебічної співпраці та обміну досвідом в різних галузях. Міста та містечка з різних країн допомагають українським громадам переживати виклики та наслідки війни, надаючи допомогу. А чимало з них заявили і про підтримку щодо відбудови населених пунктів України. Саме тема побратимства і зумовила розмову із міським головою Олегом Канівцем, аби дізнатися про сьогоднішню співпрацю Стрия із його містами-побратимами.

     «Враховуючи те, що Україна прийнята кандидатом в Євросоюз, то, зрозуміло, побратимство набуває нових обрисів, актуальності, – зазначив Олег Леонідович. – Ми повинні скористатися цим періодом, аби сповна засвідчити, що ми дійсно європейська нація.

     Основний напрямок співпраці між містами-побратимами – гуманітарний. Обмін досвідом у галузях культури, освіти, спорту тощо. Презентувати свої надбання і в той же час пізнавати їхні. Знайомство з творчістю хорових, танцювальних колективів, участь у різних фестивалях, змаганнях, що проводяться у нас і в містах-побратимах, – дає можливість доброго пізнання один одного. Передусім, нас як українців. Цей процес доволі ефективний і в той же час значимий та необхідний. Зрозуміло, зараз в час війни нашим побратимам складно завітати до нашої громади, хоча запрошуємо повсякчас.

Як, приміром, на День міста чи відзначення Дня Незалежності. У той же час приймаємо запрошення від міст-побратимів. У польському Закопане цьогоріч відбувався значимий захід з нагоди 25-річчя візиту Папи Римського, на який були запрошені стрияни. Взагалі-то із Закопане активно співпрацюємо. Зокрема і щодо обміну досвідом у напрямку спортивного дозвілля. Це важливо для нас, адже воно є одним із пріоритетних напрямків розвитку нашої громади. Тому, зрозуміло, варто знайомитися із досвідом міст-побратимів і стосовно розвитку спорту. Маємо на меті навіть використання їх проєктних документацій щодо розвитку спортивної бази, в які вже вкладено кошти і відповідні проєкти зреалізовано, які можна побачити наяву. І це цілком реальні задуми. Адже завдяки програмам співпраці міст-побратимів, насамперед програмі Євросоюзу стосовно східного партнерства, є така можливість. Два міста-побратими допомагають у здійсненні того чи іншого проєкту, потрібного нашій громаді, надають свою проєктну документацію. Для цього виділяються необхідні кошти, а міста-побратими виступають своєрідними гарантами необхідності та доцільності здійснення такого кроку в нашій громаді. Веду до того, що це направду реальна можливість отримання грантових коштів для швидкої реалізації наших задумів на шляху розвитку громади. Тому активно напрацьовуємо і розвиваємо таку комунікативну складову з нашими партнерами, аби, як кажуть, зайняти місце в потягу змін та розвитку».

     Вміло налагоджені побратимські зв’язки можуть принести громаді відчутну користь – це своєрідна аксіома. Цьогоріч українці справді відчули, що таке об’єднана Європа і світ, що таке справжні партнери та друзі. Міста-побратими у переважній більшості з початку повномасштабного вторгнення рф підтримують громади країни не лише словом, але й ділом.

     «Наші міста-побратими теж прагнуть і допомагають Україні. Передусім підтримка стосується військових, внутрішньо переміщених осіб. Із Польщі, зокрема, отримали чотири «швидких», які відправили у міста Тростянець, Чернігів, Дніпро, Авдіївку. А також інші транспортні засоби. Враховуючи теперішній енерготерор рф, відпрацьовуємо з містами-побратимами програму щодо забезпечення дизельними генераторами. В їх громадах оголошуються збори коштів для потреб України. Опісля представники міст-побратимів звертаються, аби з’ясувати, в чому відчуваємо потребу. Таким чином, наприклад, були зібрані кошти та придбано позашляховик марки «Фольксваген Амарок» мешканцями міста-побратима Закопане. Авто було доставлено до Стрия та передано на передову нашим захисникам.

     Ще одне місто-побратим Дюрен (Німеччина). Тут також організовуються такі збори коштів, передаються нашій громаді для облаштування побуту ВПО, підтримки дітей, культурної сфери. Велика вдячність за підтримку містам-побратимам. Звісно, цих коштів на все не вистачає, тому варто активніше долучатися до справ громади місцевим бізнесовим структурам».

     Загалом в країні спостерігається активізація співпраці з містами-побратимами. І в той же час з’являються й нові закордонні міста-партнери та побратими. Своєрідне єднання проти війни, прагнення допомагати українцям не тільки тепер, але й надалі. Нове місто-побратим з’явилося і в Стрия.

     «28 жовтня у присутності повіреної у справах України в Бельгії та Люксембургу Наталії Аношиної було підписано угоду про співпрацю з містом Еш-сюр-Альзет, що в Люксембурзі. Офіційна церемонія проходила у мерії міста за участі делегації нашої громади, представників місцевої української діаспори. Тепер очікуємо на візит делегації міста Еш-сюр-Альзет до Стрия, а також проговорюємо дати відвідин Люксембургу місцевих творчих колективів. І не тільки. Є домовленість про запрошення наших спортсменів на змагання, турніри, учасниками яких є команди з Бельгії та Франції. А також медичних працівників на міжнародні форуми (приміром, з діджиталізації), що відбуватимуться тут.

     Цікавий момент стосовно пізнання європейцями нас як українців завдяки отакій народній дипломатії. Серед історичних документів міста Еша було віднайдено один такий (так як вони перед підписанням угоди про співпрацю детально все вивчали), що підтверджує проживання української громади в цьому місті в тридцятих роках минулого століття. І ще – відомості про існування тут в 1927 році української бібліотеки. Мерія Ешу передала історичні документи нам і вони поповнять фонди краєзнавчого музею «Верховина».

     Окрім того, таке побратимство сприяє й активізації волонтерських рухів, громадських організацій українців передусім у поріднених містах. У Люксембурзі діє Асоціація LUkraine. Її очолює Микола Жаров, виходець з Каховки. Організація дуже активна в своїй діяльності. Організовує акції по збору коштів для потреб України. Одна з них під назвою «Україна дзвонить» зараз проходить в Люксембургу, потім продовжиться в Бельгії, можливо і в Франції та Німеччині. Її мета – збір коштів в сумі 10 мільйонів євро для придбання 102 авто «швидкої допомоги» для України. Перебуваючи в Еші, стрийська делегація долучилася до цієї акції. Разом з тим Асоціація LUkraine займається збором підписів під петицією до парламенту країни про визнання рф країною-терористом. Зрозуміло, це не простий процес, радше політичний. Проте він збурює свідомість людей країни, а її лідерів, політиків зумовлює прислухатися до настроїв у суспільстві, підтримувати та допомагати (фінансово, зброєю) Україну. І в цьому процесі є, хай маленька, крапля участі стриян».

     Містами-побратимами Стрия є вже згадувані німецький Дюрен, Закопане (Польща), а також ще два польські міста та міста у Великобританії, Франції, Канаді, Угорщині та ін. Співпраця з ними на дуже різних рівнях.

     «Активними містами-побратимами є Дюрен, Закопане, Новий Сонч (Польща). Відновлюємо зв’язки з польським Лєшно, Ланьцутським повітом. Інші міста-побратими перебувають, так би мовити, в сплячому режимі. Не поспішають реагувати на наші листи-звернення. Проте це не означає, що і ми в часі очікування. Навпаки працюємо в цьому напрямку. Ось, приміром, відбулася зустріч із чеськими друзями, підприємство яких «Time&Space» працює в нашому місті. Говорили і про бажання бачити серед міст-побратимів  міста Чехії. Є вже навіть  пропозиції від двох чеських міст. Прагнемо мати місто-побратим і в Австрії. Завдяки сприянню п. Наталії Аношиної плануються перемовини про налагодження співпраці з одним із міст Бельгії.

     Недавно відбулася зустріч із послом Франції в Україні Ет’єном де Понсеном. Так як французьке місто-побратим Ерб’є не виявляє жодної ініціативи, то передали послу прохання, аби відгукнулася громада іншого міста для налагодження співпраці із Стриєм. Наші представники вирушили в місто Сарасото (США) для налагодження поріднених зв’язків. В планах і Великобританія. Можливо, вдасться відновити співпрацю із містом Менсфілд чи налагодити її з іншим містом цієї країни.

     Якщо відверто, то маємо на меті отримати в особі муніципалітетів міст-побратимів такого собі адвоката, аби, як кажуть, міг замовити слово перед їх бізнесом для налагодження співпраці і в галузі економіки, щоби в майбутньому проводити спільні україно-бельгійські, україно-німецькі, україно-люксембурзькі та інші форуми. До слова, про це йшлося під час зустрічі із вже згадуваними чеськими друзями. Можливо вдасться разом з ними організувати україно-чеський форум, на який могли б завітати 10-15 компаній з Чехії. Їх знайомство із місцевими підприємствами, спілкування з керівниками, безумовно, сприятиме налагодженню подальшої співпраці. До того ж торгові палати європейських країн дослухаються до пропозицій муніципалітетів. А це хороша можливість для дійсно плідної співпраці і в галузі економіки, інших сферах.

     У цьому, безперечно, і сила українців – вирішувати питання непростого сьогодення і думати про день завтрашній, майбутнє. Приміром, прагнемо пришвидшити процес затвердження меж парку ім. Т. Шевченка і наступного року розпочати роботи щодо його облаштування. Те ж стосується і проєктних робіт стосовно майдану Ринок. Повномасштабна війна зумовила зупинку робіт щодо набережної, берегоукріплення. Проте всі ці питання залишаються в полі зору».

     Та повернемося до теми побратимства. Поріднені зв’язки пов’язують Стрий також і з українськими містами.

     «Скадовськ сьогодні окупований. Комунікуємо з його головою. Після визволення міста неодмінно допомагатимемо. Обухів теж місто-побратим. Дієво співпрацюємо з Авдіївкою, що на Донеччині. Угоду про співпрацю було підписано з міським очільником Віталієм Барабашом цього року. І відбувалося це саме в Авдіївці. Туди вже відправлено декілька транспортних засобів – «швидка» для медиків, служби ДСНС. До речі, авто «швидкої допомоги» потрапило у Покровську під обстріл, тож маємо на меті взяти на себе витрати щодо ремонту машини. Втім, плече допомоги підставляємо й іншим населеним пунктам країни. Вони не є нашими побратимами. Та потребують підтримки. У Тростянець відправляли будівельні матеріали, у Дніпро «швидку»… А ось місто Охтирка, що на Сумщині, невдовзі стане нашим побратимом. Відповідне рішення мають прийняти депутати на сесії міської ради, що відбудеться в грудні».

     Висновки очевидні. Дієві побратимські зв’язки громаді лише на користь. Об’єднуючи людей, побратимство дає можливість обмінюватися досвідом у галузях економіки, культури, освіти, спорту, туризму, ведення господарства та загалом розв’язанням питань, що стоять перед громадою, баченням проблеми і практичною допомогою. 

     І ще один штрих у загальну картину міжнародного співробітництва. Стрий приєднався до Асоціації «Карпатський Єврорегіон – Польща». Це дасть можливість брати участь у програмах транскордонного співробітництва, міжнародних мікропроєктах і мати доступ до грантових ресурсів.

Любов Тиченко.

 

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск, Випуск 35-36, Влада. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *