Вічною проблемою людства є сміття. І якщо в європейському світі її вже вирішили чи активно вирішують, отримуючи при цьому й немалі зиски, то в Україні сміттєва проблема була і залишається напрочуд актуальною. Причина, мабуть, криється у несформованості відповідної культури чи відсутності відповідальності за викинуте сміття у невідповідних місцях. І незалежно чи це тверді побутові відходи, чи будівельні, більшість людей не замислюються над тим, куди і як правильно його позбутися. Ба більше, вони вважають, що такі послуги повинні надаватись безкоштовно. І Стрий в цьому сенсі не виняток. Немає такого поняття як «львівська сміття», «київське сміття» чи ще якесь інше. Є наше українське сміття, яке ми, українці, продукуємо.
Компанія «ГрінЕра», яка розпочала свою діяльність у 2016 році, наочно продемонструвала, що проблема сміття не є «невиліковною» в країні, і займається її вирішенням шляхом роздільного збору й сортування вторсировини, органіки, проводить навчальну й просвітницьку роботу і серед своїх працівників, і серед мешканців Львова, ОСББ, з якими співпрацює не один рік. Останні отримують відповідні інструкції, які відходи придатні до переробки, а які ні. Періодично організовуються екоуроки для школярів.
«ГрінЕра» забезпечує вивіз твердих побутових відходів та їх утилізацію для комерційних, бюджетних, комунальних і приватних споживачів. Із близько 450 об’єктів збирається вторсировина. Відповідні авто двічі на тиждень забирають її. Буває так, що такі рейси машин є частішими. Тричі на тиждень, в спекотний період – щодня.
«Починали з обслуговування центральної частини Львова (Галицький район), – розповів засновник компанії Богдан Михалусь. – Поставили інноваційні контейнери закритого типу на змішані відходи, вторсировину та скло. Такий наш крок був першим у Львові. Тоді збиралося близько 60 тонн відходів в день. Сьогодні це вже 150 тонн, і фактично обслуговуємо всі райони міста. А перші контейнери для сортування відходів у старій частині Львова з’явилися наприкінці 2016-го. Вже тоді ми першими у місті запровадили такий трьохфракційний збір відходів. Тоді у контейнерах, призначених, приміром, для вторсировини, заледве збиралося 20-22 відсотків посортованих відходів. Натомість зараз маємо вже понад 50 відсотків, що підлягають переробці. І динаміка ця зростає».
Саме з приходом компанії до Львова розпочався процес сортування відходів. Велася активна просвітницька робота серед містян. В 2020 році компанія започаткувала міський проєкт щодо роздільного збору органіки в ОСББ. І це ще не все. Саме «ГрінЕра» розпочала з компанією «Зелене місто» проєкт компостування. До неї звернулися п’ять ОСББ щодо запровадження на їх територіях пілотного проєкту. Для цього було закуплено спеціальні контейнери (120-літрові з подвійним дном). Що спричинило взятися за цей проєкт? «В контейнерах для твердих побутових відходів до 40 відсотків органіки. Закономірно хотілося б, аби якнайменше органіки потрапляло на полігон. Бо саме вона прискорює утворення біогазу, що шкідливо впливає на навколишнє середовище, – пояснив Б. Михалусь. – У наших планах щодо цього проєкту збільшення кількості ОСББ, його учасників. Намагаємося все зробити для того, аби проєкт компостування працював так, як і за кордоном».
Процес збору сміття розпочинається із забору його із контейнерів. «ГрінЕрівські» – пластикові з плоскими кришками – німецькі. Їх використання – результат співпраці з офіційним представником фірми «Sulo». А також компанія є дилером «NORD Engineering» (дало змогу подбати про чотириколісні металеві контейнери). Для збору пластикових пляшок «ГрінЕра» використовує «сітки». Вони добре проглядаються і зумовлюють до того, аби кожен викидував пластик саме сюди. У закритий контейнер, на жаль, можуть кинути будь що. А ось контейнери під органіку мають по боках стінок маленькі отвори – для провітрювання. У них викидують органічні відходи без пакетів. При такому роздільному сортуванні сміття у Львові «ГрінЕра» застосовує контейнери різного кольору: зеленого для скла, синього – вторсировини, жовтого – паперу, чорного/сірого для змішаних відходів, коричневого для органіки.
«Те, що ми робимо зараз, на 80 відсотків не українська практика, – зазначає п. Богдан. – «ГрінЕра» працює зовсім по-іншому, ніж вітчизняні підприємства. Наша компанія перенесла досвід США в українські реалії. Американці чимось подібні до українців, вони не надто сумлінно сортують. В Америці контейнери для змішаних відходів, скла та вторсировини (сюди входять пластик, папір та ін.). Сміття з цих баків повторно пересортовують на сортувальнях. Така схема практикується зараз у Львові. Принципи компанії, навіть зі своїми працівниками, відповідають західним».
Окрім того, компанія «ГрінЕра» втілила проєкт рекультивації полігону в Миколаєві. А тепер активно впроваджує і в нашому місті західні стандарти поводження з твердими побутовими відходами. Вона займається збором сміття та вивезенням його на полігон ТПВ. Розпочала свою діяльність у Стрию із встановлення на 53 відповідних майданчиках 264 сучасних сміттєконтейнерів та облаштування полігону ТПВ. Проте на деяких з цих майданчиків містяни викидують сміття поза контейнерами чи ставлять біля них, тим самим перетворюючи їх на хаотичні сміттєзвалища. З метою подальшого уникнення таких прикрих випадків працівники МККП разом з інспекцією з благоустрою та місцевою поліцією розпочали роботу щодо виявлення порушників правил благоустрою та притягнення їх до адмінвідповідальності.
Те, що оновилися сміттєві контейнери на майданчиках, це ще не все. Вони регулярно миються та дезинфікуються. Вивезення сміття на Стрийський полігон здійснюється сучасними машинами задньої загрузки класу «Євро 5». Працюють у Стрийській «ГрінЕрі» місцеві мешканці віком від 27 до 55 років. Іншими словами, компанія забезпечила офіційне працевлаштування десятьом стриянам.
– Із середини травня, – розповів Б. Михалусь, – розпочалися роботи на Стрийському полігоні ТПВ. Встановлено цілодобовий відеонагляд, комп’ютеризовано процес зважування машин зі сміттям та опісля розвантаження, встановлюється освітлення його території. На закінченні побудова офісу та встановлення фундаменту для облаштування сучасного вагового майданчика. Подбаємо і про огорожу та шлагбаум. В деяких місцях полігону є нові дороги, вирівняно його схили до відповідних кутів (18 градусів), прокопані необхідні рівчаки. Згідно із зобов’язаннями щомісяця мають бути виконані роботи по втрамбуванню сміття та пересипці його шаром грунту (до 30 см) на 1 гектарі території. Це робиться для того, аби вода не потрапляла на сміття і не утворювався інфільтрат. На сьогодні ці роботи здійснено на площі 2,3 гектара. Окрім того, викопано ставок, облаштовано чотири свердловини, завдяки яким буде забезпечено взяття підземних вод для лабораторних аналізів. Триває й очистка від сміття території, яке несортоване і просто було накидане. До 16 липня плануємо завершити увесь комплекс цих робіт. А вона, робота, тут не зупиняється ні на мить. Непроста, вимагає багато капіталовкладень. Проте усі наші зобов’язання будуть неодмінно виконані і, маю надію, у стислі строки, аніж ми прописували. Ось так, крок за кроком, Стрийський полігон ТПВ перетворюється із сміттєзвалища в об’єкт, що відповідатиме усім нормам, вимогам не тільки вітчизняним, але й міжнародним.
На думку Б. Михалуся, за плечима якого досвід роботи на полігонах у США, щоб побороти сміття, мало його утилізувати, слід його менше продукувати. Із сміттям потрібно поводитися як господар і тоді в нашому спільному домі буде не тільки чисто, а й безпечно. «ГрінЕра», як бачимо, робить все можливе, аби стрияни жили в дійсно чистому, ошатному місті. Втім, і від кожного з нас залежить багато – дотримуватись простих і зрозумілих правил щодо свідомого поводження з ТПВ. І зміна особистого ставлення, поведінки чи навіть світогляду в цьому сенсі – єдиний шлях, аби «сміттєва» проблема набрала таки реальних обрисів вирішення.
Любов Тиченко.
Клікніть на посилання та перегляньте відео-розповідь про сьогоднішні зміни на Стрийському полігоні ТПВ