ОСББ: ПРО «СКЛАДНЕ» ПРОСТОЮ МОВОЮ

   На сьогодні об’єднання співвласників багатоквартирних будинків є однією з ефективних форм їх управління, прибудинковими територіями та отримання житлово-комунальних послуг їх мешканцями належної якості. 

    Численні проблеми з утримання житлового фонду знайомі кожному місту. І Стрий в цьому аж ніяк не виняток. Немало власників квартир у багатоповерхівках нарікають на погану якість комунальних послуг та відсутність відповідальності їх виконавців перед споживачами. У той же час вони не хочуть нічого робити, щоб покращити ситуацію. Але ж під лежачий камінь вода не тече. 

   Вихід є. Це створення ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Найбільш привабливий варіант управління будинком. Чому? ОСББ – демократичний механізм спільного управління житловим будинком, місцями загального користування, прибудинковою територією та отримання житлово-комунальних послуг належної якості за кращими цінами. ОСББ самостійно визначає рівень квартплати, розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території (на загальних зборах мешканців), черговість проведення поточного ремонту будинку та контролює його якість. І це ще не все. Самостійно обирати постачальників та підрядників і робити це з огляду на якість послуг і ціну. Брати участь у державних і місцевих програмах енергомодернізації будинків, що, зрозуміло, суттєво зменшує суми оплати за житлово-комунальні послуги. При цьому для мешканців ОСББ зберігаються всі належні пільги та субсидії по сплаті таких послуг. Крім того, ОСББ можуть заробляти кошти на спільній власності. Наприклад, як варіант, здавати частину фасаду будинку в оренду під рекламні площі, а отриманий дохід спрямовувати на його утримання та благоустрій прибудинкової території. Практика показує, що після створення ОСББ зростає зацікавленість та відповідальність співвласників щодо свого будинку, як наслідок кожен з них почуває себе справжнім господарем.

      За даними управління житлово-комунального господарства міської ради сьогодні у Стрию налічується 1058 багатоквартирних будинків.

У 158 з них створено ОСББ. І саме останні наявно демонструють переваги нової форми управління будинками. Тому до розмови запросила голів місцевих ОСББ, аби, як кажуть, з перших уст дізнатися про переваги такого самоврядування, коли ОСББ залежить тільки від мешканців будинку і підзвітне лише їм.

Володимир Демчишин: – Наше ОСББ – це дев’ятиповерховий будинок №5 по вулиці 50-річчя УПА. Він налічує 72 квартири. З часу заснування об’єднання промайнуло не так багато часу, більше року. Проте змін відбулося немало. Зокрема освітлення в підвальному приміщенні, енергозберігаюче на сходових клітках у під’їздах. Освітлюється в темну пору доби прибудинкова територія та встановлено відеонагляд. У двох під’їздах з’явилися нову сучасні вікна на умовах співфінансування. 70 відсотків необхідних для цього коштів отримали з міського бюджету, а 30 відсотків – мешканців нашого об’єднання. Такі позитивні зрушення не приходять самі. Для того, щоб щось змінити в багатоповерхівці, потрібно багато працювати.

    У наших планах заміна вхідних водяних труб, перехід будинку на автономне опалення. Зробили відповідні підрахунки, проаналізували всі витрати та вигоди. Одним словом, необхідно братися за це якнайшвидше.

     Звісно, не одразу всі мешканці були одноголосні щодо створення ОСББ. Тепер, виходячи із нашого досвіду, можу сказати: немає чого боятися. В таких об’єднаннях бачу лише перевагу. Згуртувавшись, вирішуємо всі нагальні проблеми свого будинку. Вже не існує «когось», що має зробити, кількаденних чекань сантехніка чи іншого спеціаліста. Самостійно розпоряджаємося коштами та контролюємо витрати.

    Раніше у нашому будинку тариф стосовно квартплати становив 3 гривні за квадратний метр, тепер – чотири. Ціна зросла, але… Щоб будинок справно функціонував, необхідно і потратитися. Це добре розуміють мешканці і зміни, що вже відбулися, – яскраве тому свідчення. Ми самі спільно визначаємо, що треба зробити в першу чергу, а що в завтрашніх планах.

       Тарас Ірза: – Будинки №3 та №5 по вулиці І. Сірка були здані в експлуатацію в 1991-ому та 1990 році відповідно. З того часу постійно перебували на балансі КЕЧ Стрийського району Міноборони України. Як і будь-який інший ЖЕК, кошти, зібрані з мешканців як квартплата, КЕЧ витрачала лише на зарплату своїм працівникам та сплату податків. За більш як 25 років експлуатації у будинках не проводився ні поточний, ні тим більше капітальний ремонт.

    У грудні 2015 року мешканці будинків №№ 3 і 5 самоорганізувалися та створили ОСББ «Івана Сірка». 10 грудня воно було зареєстровано як юридична особа. Лише через півтора року після реєстрації (у липні 2017 р.) отримали від КЕЧ документи про передачу на баланс ОСББ «Івана Сірка» двох наших будинків, що були в жахливому стані.

     Замінили лампочки «ілліча» на енергозберігаючі, встановили датчик «день-ніч» для автоматичного вмикання-вимикання світла в коридорах під’їздів, що зумовило економію електроенергії і відповідно коштів на її оплату.

   Першим значимим кроком, з якого почали, – оновлення даху будинків, що протікав. Це створювало серйозні незручності мешканцям. У січні 2018 року вперше взяли участь у конкурсі проєктів місцевого розвитку обласної ради. Отримали потрібне фінансування та успішно зреалізували  мікропроєкт «Капітальний ремонт м’якої покрівлі житлових будинків №3 і №5 по вулиці І. Сірка у м. Стрию Львівської області» (бюджет проєкту складав 197269,36 гривні, з них 96600 гривень з обласного бюджету, 55000 – з районного, спонсорський внесок 2668,5 гривні, фінансовий внесок ОСББ становив 25994,86 гривні, нефінансовий внесок ОСББ – 15006 гривень). Мешканці будинків не лише поліпшили свої умови проживання, але й повірили в нові можливості та перспективи розвитку ОСББ як такого. 

    Окрилені успішною реалізацією цього мікропроєкту, скористалися урядовою програмою з енергоефективності з метою впровадження егергоефективних заходів у наших будинках. А саме – провели заміну старих дерев’яних вікон у місцях загального користування на енергоефективні металопластикові, взявши участь у програмі «Теплий кредит». Загальна вартість цього склала 87670 гривень, з яких ОСББ сплатило 26300 гривень. Окрім того, наше ОСББ домоглося встановлення нових споруд на дитячому майданчику в межах «Програми економічного та соціального розвитку м. Стрия на 2018 рік». Додатково мешканці будинків своїми силами встановили бруси, турніки, рукохід, щоб охочі займалися фізичними вправами.

     Частково проведено заміну сантехнічних труб у підвалах будинків. На даний момент втілюємо програму «Енергодім» від Фонду енергоефективності. Вже провели енергоаудит будинків (вартість його становила 40000 тисяч гривень та отримали компенсацію в розмірі 70 відсотків від цієї суми), в процесі розробка проєктної документації з подальшим проведенням робіт щодо утеплення будинків.

   Завдяки ініціативі нашого ОСББ було підписано програму співпраці Фонду енергоефективності та Стрийської міської ради, за умовами якої з міського бюджету відшкодовуватимуться відсотки за кредитом для проведення енергоефективних заходів.

   Ярослав Годіс: – Мешканці нашого будинку №9 по вулиці Коссака (а це дев’ятиповерхівка із 64 квартирами) довго думали і вирішували, що робити. Те, що жеківський сервіс уже всіх втомив, сказати мало. Чотири рази збиралися на загальні збори. Нарешті минулого року вирішили – створюємо ОСББ.

     Коли будинок новий, то і витрат на його обслуговування менше. «Господарка» ж нашого будинку в плачевному стані. Приміром, сантехнічне підвальне оснащення. Його не ремонтували з 1984 року. Труби аварійні. Траплялися прориви. Та й три септики не функціонували справно. Ніхто не поспішав братися за це.  Створивши ОСББ, прийняли рішення – треба щось з цим робити, але якісно. Почали із септиків. Запросили фахівців, та й мешканці долучалися. Замінили труби.

   Не менш проблемна і водяна система будинку. Два вентилі у підвальному приміщенні взагалі недіючі, лише один. Часто трапляються прориви. Пригадую один з таких випадків. Працівники «Водоканалу» не допомогли. Разом з ініціативними мешканцями будинку взялися до роботи – встановили хомути, ізолювали труби. Бодай тимчасово. А що далі? Знайшли спеціаліста, який за значиму оплату взявся до роботи. Але це знову ж тимчасовий ремонт. Проблема не вирішена, лише її похідні ліквідовано.

     Утім, з іншого боку, є певні зрушення. У підвальному приміщення є освітлення. На горищі встановлено вісім металопластикових вікон, бо до цього там, як кажуть, вітер гуляв. Та перед тим навели на горищі лад. Сміття назбиралося аж на три машини. Розпочали ремонт дашків над під’їздами, оновлення будинкового парапету. У під’їздах встановлено світлові датчики на рух. Завдяки цьому зекономили витрати щодо оплати за електроенергію. Освітлюється і прибудинкова територія.

   Так як наш будинок дев’ятиповерховий, то необхідна безперебійна робота ліфтів. Якість роботи фірми, що обслуговувала їх, не влаштовувала. Знайшли іншу.

  Чи не щосуботи організовуються толоки. Тепер от замислилися про облаштування на прибудинковій території сучасного простору. Звернулися до відповідних спеціалістів, які підготували візуальний план. На ньому дитячий, спортивний майданчики, місця для відпочинку. Передбачено й освітлення, відеоспостереження. Доводилося бувати в країнах Європи, бачив багато таких просторів, але наш, повірте, на голову вищий. Міський голова О. Канівець таке наше починання підтримав. Необхідне виготовлення проєктної документації. Якщо вдасться зреалізувати цей проєкт, то він буде, без перебільшення, взірцем для всіх.

    Отож, у мешканців багатоквартирних будинків, які ще не визначилися, як бути далі, є два шляхи. Перший – залишати все як  є. Інший – пройти шлях від колективної безгосподарності та безвідповідальності до об’єднання – створення ОСББ і бути справжнім господарем будинку. Ну і якщо вже розпочали свій рух по другому шляху, то недругорядним є і те, кого оберете головою свого ОСББ.

Любов Тиченко.  

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 14, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *