ОДИН ДЕНЬ ІЗ ЖИТТЯ ВПУ №34

    Сьогодні всі розуміють, що драйвером конкурентоспроможності економіки є виробничий потенціал, основою формування якого є загальнодоступна та якісна професійно-технічна освіта. Одним із важливих напрямків її розвитку є постійна робота з налагодження соціального партнерства між закладами профтехосвіти, роботодавцями, органами місцевої влади та громадськістю. Дієвості профтехосвіти посприяє створення наглядових рад при таких закладах. Справа нова для України, передусім для професійних училищ. Бо подібні ради функціонують при вищих навчальних закладах. Хоча в європейських країнах такі інструменти публічно-приватного партнерства в управління та фінансуванні закладів профтехосвіти вже давно використовуються і довели свою доцільність.

   Інститут регіональних досліджень імені М. Долішнього НАН України та департамент освіти і науки Львівської ОДА на початку року подали спільну грантову заявку на виконання проєкту «Інституційні інструменти сталого розвитку професійної (професійно-технічної) освіти регіону на засадах публічно-приватного партнерства». Сьогодні цей проєкт активно реалізується. І одним із перших в області, хто доєднався до нього, є державний навчальний заклад «Вище професійне училище №34 м. Стрий».

    Того дня, коли завітала в училище, відбулася нарада за участі керівництва закладу, представників місцевих підприємств (заступника директора ПрАТ «Стрийська швейна фабрика «Стрітекс» Валерія Бурлаки, директорки ТОВ БВ «Шепільська» Галини Кухар, представника ПрАТ «Галенергобудпром», приватного підприємця Тараса Пошивака, директора ТзОВ «МКП-трейд» Василя Мельнишина), які вже давно співпрацюють з училищем, члена правління ГО «Західна Шеф Група» Андрія Валового, а також заступниці міського голови Христини Грех, директора департаменту освіти і науки ЛОДА Олега Паски, заступниці директора Інституту регіональних досліджень ім. М. Долішнього НАН України Ірини Сторонянської. Розпочалася робота із спільної молитви разом із духівником училища о. Андрієм Бінасом.

    Заздалегідь було сформоване відповідне положення про наглядову раду. Як наголосив директор училища Олег Кізима, створення такої ради – важлива подія в житті закладу. Основною метою наглядової ради є сприяння вирішенню стратегічних завдань розвитку училища, ефективній взаємодії з органами державної влади та місцевого самоврядування, роботодавцями, науковою громадськістю, громадськими організаціями тощо для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку, здійснення громадського контролю над діяльністю училища. А завданнями – сприяння діяльності закладу щодо розроблення стратегії та розв’язання перспективних завдань його розвитку, удосконалення освітнього процесу, забезпечення відповідності напрямів підготовки робітничих кадрів і фахівців за конкретними професіями в училищі перспективам розвитку регіонального ринку праці, формування сучасного освітнього простору та ін. Тоді ж було обрано голову наглядової ради училища. Ним став Тарас Пошивак.

      Як зазначила І. Сторонянська, Стрийське вище професійне училище №34 було залучено до проєкту невипадково. Адже воно входить у п’ятірку кращих закладів профтехосвіти області. Закономірно, хотілося більше дізнатися, чим і як живе сьогодні цей навчальний заклад.

       – Наше училище – навчальний заклад І рівня акредитації та готує робітників високої кваліфікації та спеціалістів освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» п’яти основних галузей, – розповів директор Олег Кізима. – Це легка промисловість (кравці), харчова, або, як називаємо, сфера гостинності (кухарі, кондитери, офіціанти, бармени, агенти з організації туризму, адміністратори). Стосовно останніх, то навчання з такого профілю відновилося цього навчального року. А також автомеханічний напрям (машиністи крану автомобільного, слюсарі з ремонту авто, водії автотранспортних засобів категорії «В» і «С»), будівельний (електрогазозварники, монтажники санітарно-технічних систем й устаткування, слюсарі з виробництва та систем вентиляції, кондиціонування повітря), електричний (електромонтажники силових мереж та електроустаткування, слюсарі з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики). У наших планах – розширення цих та впровадження нових напрямів, виходячи із запитів ринку праці. Як кажуть, йдемо в ногу з часом.

     Сьогодні в училищі опановують усі ці професії понад 780 учнів. Цьогорічний набір становив 103 відсотки. Це означає, що обраний нами вектор розвитку освітнього закладу є правильним.

    У пріоритеті, зрозуміло, і покращення матеріальної бази закладу. У двох навчальних корпусах проводиться заміна вікон на нові сучасні за рахунок коштів державного бюджету. Облаштовано конференц-зал. Участь у міжнародному проєкті «EU4Skills» зумовила появу сучасних навчально-практичних центрів, де займаються майбутні монтажники санітарно-технічних систем та устаткування, кухарі, кондитери. Модернізовано виробничі майстерні, де вдосконалюють під час практичних занять навики майбутні слюсарі та електрогазозварники. Придбано автомобіль «Рено» для навчання майбутніх водіїв. На завершенні облаштування навчально-практичного центру для тих, хто здобуває фах «кравець». Закуплено вже необхідне обладнання. На закінченні ремонтні роботи приміщення. У наших планах – створення сучасної потужної бази, де наші учні здобуватимуть не тільки теоретичні, але й практичні навики.

       Вище професійне училище №34 відзначається тим, що усі навчальні підрозділи згруповані на одній території. Ознайомитися з їх роботою, оснащенням допомогла заступниця директора з навчально-виробничої діяльності Леся Павлів. Почали із станції техобслуговування авто. Звісно, це навчальна майстерня, де відбуваються практичні заняття для учнів стосовно здійснення балансування коліс, ходової частини авто та шиномонтажу. Усе як на сучасній СТО.

      Далі попрямували до навчально-практичного центру з підготовки за професією «монтажник санітарно-технічних систем та устаткування». Одразу звернула увагу на, так би мовити, міні-виставку учнівської технічної творчості. Вішалки, світильники, стільці, столики, навіть санчата, різні побутові речі. І всі вони виготовлені із звичайнісіньких сантехнічних труб. У центрі кожен з учнів має можливість практично пізнати, як встановити душову, ванну, умивальник тощо. Навчитися всіх тонкощів встановлення «теплої» підлоги. Як і встановлення іншого сантехнічного обладнання, систем для обігріву приміщень. Для цього є все необхідне.

     У навчально-практичному центрі, куди завітали, майбутні кухарі та кондитери проходили майстер-клас від шеф-кухаря стрийського ресторану «Пава» Тараса Павліва та Андрія Валового (члена правління ГО «Західна Шеф Група»). «Вони – випускники училища, допомагали в організації центру, а тепер діляться повсякчас своїм досвідом із учнями», – доповнила Л. Павлів. Тут, в центрі, сучасні техніка, обладнання. Все те, що є на кухнях найпрестижніших закладів громадського харчування. Учні – у відповідній уніформі. Кожна група має свій колір одягу. І це все мимоволі створює відчуття, що перебуваєш на ресторанній кухні. Як і те, що серед учнів чимало хлопців.

    Досвідчені 38 майстрів виробничого навчання, десять викладачів спеціальних дисциплін допомагають учням в оволодінні навичок обраної професії. Загалом колектив училища це 134 працівники.

   Як бачите, окрім отримання загально-освітніх знань, учні училища мають прекрасну можливість вивірити їх й практично, тим самим набираючись необхідного досвіду. Це лише посприяє їх конкурентності в майбутньому у виборі місця праці. Кращі випускники закладу продовжують навчання для здобування освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» за такими напрямками: будівництво та цивільна інженерія (технік-будівельник), галузеве машинобудування (технік-механік), харчові технології (технік-технолог), технології легкої промисловості (технік-технолог). А вже опісля можуть продовжувати навчання у вищих навчальних закладах.

   Увесь навчально-практичний процес в училищі сприяє, без перебільшення, формуванню хороших спеціалістів. Для цього кардинально осучаснюється матеріальна база училища, оновлюються навчальні програми. Зрештою, і викладачі училища повсякчас навчаються, самовдосконалюються. Численні грамоти, нагороди – свідчення успішності освітнього закладу. В цьому переконалася й особисто, провівши день в училищі, що видався багатим на події, зустрічі, враження. Та посприяло усвідомленню того, що така профтехосвіта це основа нашого економічного зростання.

Тетяна Долішня.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 15, Освіта. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *