«ОБЛИЧЧЯ» ПОЛІГОНУ ЗМІНЮЄТЬСЯ

  Минулого тижня компанія «ГрінЕра» запросила представників місцевої влади, громадськості на Стрийський полігон твердих побутових відходів, аби таким чином наочно продемонструвати результати своєї діяльності впродовж перших двох місяців. Того дня на полігоні побували міський голова Олег Канівець, його заступники, керівники відповідних управлінь міської ради, міського комбінату комунальних підприємств, громадські активісти. І, звісно, без медійників не обійшлося. Їх зібралося немало, передусім телевізійників.

  Презентаційне знайомство розпочалося із нового офісного приміщення, в якому працюють оператори-диспетчери. Тут все облаштовано по-сучасному. Відеонагляд ведеться і за територією полігону, і за в’їздом та виїздом автомашин, що прибувають сюди. На великому екрані відображається усе, що відбувається на полігоні у різних ракурсах, та на новому ваговому майданчику, що поруч офісу. Оператори-контролери фіксують вагу автомашини, навантаженої сміттям, і вже опісля. Іншими словами, ведеться чіткий електронний облік. А сам процес зважування триває якихось дві хвилини. До речі, кожен стриянин і не тільки може в режимі онлайн (за посиланням YouTube) побачити все детально.

  Для роботи в офісі створені всі відповідні умови, з усіма зручностями. Встановлений кондиціонер регулює температуру повітря в приміщенні, що просто необхідно в жарку днину. Тут же можна ознайомитися із вартістю захоронення твердих побутових відходів на полігоні. Приміром, завезення їх легковим авто (ціна становить 50 гривень, з причепа до нього – 80) чи вантажним (80 гривень, до 1 тонни – 160 гривень). Ціни цілком доступні. Організована цілодобова охорона полігону.

  Далі вирушили на сам полігон, туди, де вже погосподарювала «ГрінЕра». І те, що побачили, приємно вразило. Втрамбовані дороги, обабіч рови згідно з існуючими нормами та вимогами. Де не де проглядають поодинокі залишки сміття із пагорбів, що вкриті вже шарами грунту. І природа бере своє. Вони яскраво зеленіють. Своєрідну «екскурсію» проводив засновник компанії «ГрінЕра» Богдан Михалусь.

– Нам довелося спочатку подбати про дотримання законних меж полігону. Раніше сміття сюди вивозилося хаотично, безсистемно. Довелося навіть перенести три електроопори. Сміття «стояло» стіною. Не було ніякої дороги. Мешканці навколишніх населених пунктів бачили гори сміття, яке вітер розносив по їх подвір’ях. Тому було вирішено розпочати роботи на полігоні якраз з цієї частини. Вже перешаровано грунтом два гектари площі. Проте це не фінальний продукт, – розповів п. Богдан. – Щодня задіяно шість одиниць техніки. Для порівняння. Раніше тут працював один трактор, на який виділялося 30 літрів пального. А це 2,5 години роботи. Інша техніка була відсутня. Тепер два трактори працюють по 10 годин щодня, не беручи до уваги іншу техніку. Чималою проблемою було виселення із полігону людей ромської національності, які тут давно отаборилися.  Її вже вирішено.

  Згідно із угодою «ГрінЕра» зобов’язана привести до норм не менше гектара площі полігону впродовж місяця. На сьогодні це вже 4 гектари за двомісячну з «хвостиком» їх діяльність. Встановлено чотири свердловини для контролю за підземними водами. «Такі заміри проводитимуться щоквартально, – зазначив Б. Михалусь. – І братимуться проби підземних вод до «тіла» полігону й опісля, аби таким чином розуміти рівень можливого їх забруднення. Є договір з науковцями Львівського університету стосовно проведення таких досліджень».

  Завдання «ГрінЕри» облаштувати загалом 23 гектари полігону згідно із сучасними нормами та вимогами. Решту території займають так звані асенізаційні поля. На порядку денному – оформлення паспорта Стрийського полігону ТПВ, аби все було законно та офіційно.

  Щодня на Стрийський полігон завозиться близько 220 тонн сміття. Звісно, у вихідні дні цифри набагато менші. Із запровадженням електронного обліку кількість твердих побутових відходів, що завозяться на полігон, дещо зменшилася (майже на 1200 тонн).

  Необхідно подбати про дорогу до полігону ТПВ, відповідно її облаштувавши. Як зазначив міський голова О. Канівець, незабаром розпочнеться поточний ремонт дороги біля міського кладовища. Не залишиться без уваги і дорога на полігон. Ведуться перемовини із Львівською громадою про будівництво об’їзної дороги на Дрогобич (через Добрівляни, попри полігон). Амбітний план, що вимагає неабияких фінансових затрат. Та вже є певні домовленості і надіємося, що це вдасться зреалізувати і тим самим розвантажити місто від транзитного транспорту, що прямує в Дрогобич, і не тільки.

  Подальше обговорення побаченого і почутого на полігоні ТПВ продовжилося в тому ж офісі. Йшлося не тільки про перспективи щодо Стрийського полігону, але й інші питання «сміттєвої» проблеми. До речі, незабаром в кількох локаціях Стрия з’являться спеціальні місткі контейнери для габаритного та будівельного сміття.

  На думку Б. Михалуся, який має понад 10-річний досвід роботи в управлінні такими полігонами у США, в країні загалом необхідна сучасна стратегія планування й будівництва нових полігонів та рекультивації існуючих. І шлях модернізації системи утилізації відходів зовсім непростий.

Любов Тиченко.

Опубліковано у Випуск 7, Екологія та довкілля, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *