ОБЛАШТУВАННЯ ПОЛІГОНУ ТПВ. ЩО ДАЛІ?

Під’їхавши до Стрийського полігону твердих побутових відходів, одразу і не зрозумієш, що це саме те місце. Сучасне офісне приміщення. Поруч – ваговий майданчик, через який обов’язково проходить кожна автомашина зі сміттям. Ведеться чіткий електронний облік. На великому екрані в офісі відображається усе, що відбувається на полігоні у різних ракурсах. Цілодобовий відео-нагляд ведеться за територією полігону, в’їздом та виїздом автомашин, що прибувають сюди. А поруч офісного приміщення буяє зелений газон, що обрамлюють молоді туї вздовж огорожі. Під час перерви працівники можуть тут «покопати» м’яча. Такий собі міні-релаксомайданчик. Далі – вже сам полігон ТПВ. Втрамбовані під’їзні дороги, вирівняні схили полігону до відповідних кутів, обабіч рівчаки згідно із діючими нормами та вимогами. Де й ділися гори сміття й неприємний запах! По периметру полігону, що найближче  прилягає до меж навколишніх сіл, висаджено верби. Такі кардинальні зміни відбулися впродовж лише року. Нагадаю, на одній із сесій Стрийської міської ради минулого року депутати прийняли рішення, згідно з яким питаннями впорядкування полігону ТПВ, контрольованим вивезенням сюди сміття займатиметься інноваційне підприємство «ГрінЕра Україна». І вже в середині травня розпочалися відповідні роботи.

«До того тверді побутові відходи на полігон завозилися хаотично. Та й сам його стан не відповідав жодним нормативним правилам експлуатації. Навіть не були визначені чітко межі полігону, – розповів керівник Стрийського полігону ТПВ Борис Данилів. – Було розроблено одразу покроковий план здійснення усіх необхідних робіт. Трамбування сміття, пересипання його інертним грунтом, формування, як кажуть, «тіла» полігону. Відведення стічних вод з метою мінімізації утворення інфільтрату, що негативно впливає на екологічний стан навколишньої території. Усі ці роботи вже практично завершено по всій території полігону. Причому вони проводилися на основі новітніх технологій облаштування полігонів ТПВ».

     Згідно із проєктом площа полігону становить 23,15 гектара. На сьогоднішній день тут практично здійснено усі необхідні роботи щодо його осучаснення та утилізації ТПВ. І ще один суттєвий момент. В результаті раніше хаотичного безсистемного вивезення сміття на полігон частина його була і за межами полігону. Так от – воно теж відповідно перешаровано грунтом.

«Робочими локаціями тепер є ділянки полігону площею 50 на 50 і 50 на 80 метрів, де завозяться тверді побутові відходи, і відповідно перешаровуються інертним грунтом. Облаштування підїзних доріг до них, розворотних смуг дають змогу автомашинам доставляти, вивантажувати ТПВ швидко, без зайвих витрат часу. За будь-якої погоди. Врахуйте, що на полігон заїжджають машини вантажопідйомністю до 40 тонн. Окрім того, вже встановлено чотири пасивні газовідвідні свердловини та така ж кількість постійних моніторингових свердловин. Завдяки останнім здійснюється щоквартальний контроль якості підземних вод».

Вивезенням твердих побутових відходів з міста на полігон займається підприємство «ГрінЕра Україна». «Спочатку, починаючи з 1 червня минулого року, надавали такі послуги як підрядник міського комбінату комунальних підприємств. Ситуація в Стрию тоді із вивезенням сміття була непростою, – розповів заступник директора з операційної діяльності «ГрінЕра Україна» Дмитро Тупий. – Одразу взялися до заміни старих металевих контейнерів для збору сміття на європейські пластикові. Все відбувалося оперативно. Нові контейнери, як кажуть, прямо з Німеччини транспортувалися до Стрия. І випадки нищення окремих з них в тих чи інших локаціях міста викликали не те що подив, а певне нерозуміння: для чого? Невже містяни не прагнуть бачити Стрий чистим та охайним. Впродовж року нашої роботи було знищено таким чином понад 30 нових контейнерів.

     Облаштовано відповідно 52 майданчики, на яких розміщуються контейнери для збору сміття. Вони з кришковим накриттям. Неодноразово доводилося бути свідком ситуацій, коли дехто із містян не викидав сміття у контейнери, а складував поруч. До того ж кришки контейнерів відкриті повсякчас. Тому працюємо над встановленням поверхневих накриттів майданчиків, аби унеможливити потрапляння дощу в контейнери, рознесення вітром сміття з них. Є декілька майданчиків для збору великогабаритних ТПВ.

     Загалом за чистотою  в місті слідкують сформовані чотири екіпажі працівників підприємства. Це експедитори, вантажники. Останні займаються вивезенням сміття з приватних секторів міста, де відсутні спеціальні контейнери. Є й працівники, які займаються регулярним миттям та дезинфекцією сміттєконтейнерів. Робота всіх цих людей специфічна, проте в жодного не викликає якихось неприємних відчуттів, сорому. Можливо, нарешті ми усі приходимо до розуміння важливості та необхідності такої роботи.

     На сьогоднішній день з «ГрінЕрою» укладено договори щодо вивозу сміття із 55 бюджетними установами та 49 комерційними підприємствами. Наведу такі дані. У Стрию щодня «ГрінЕра» збирає та вивозить на полігон ТПВ 45 тонн сміття і ще 10 тонн так званого великогабаритного. У Львові відповідно – 140 тоннн та 3 тонни. Чому такий дисонанс, враховуючи різномасштабність міст, справжня загадка.

     Наше підприємство виконує свої зобовязання – вчасно вивозить сміття, аби Стрий був охайним. Втім, для цього, окрім нашої роботи, потрібна й участь кожного мешканця.  Передусім вчасна сплата послуг за вивезення сміття. Тарифи у Стрию реальні, а не захмарні, як дехто вважає. Приміром, у Трускавці тариф становить близько 50 гривень з людини».

Облаштування полігону ТПВ згідно з усіма не тільки вітчизняними, але й міжнародними нормами, регулярне збирання сміття у місті та вивезення його на полігон аж ніяк не означає остаточності вирішення проблеми, а лише значимий крок на цьому шляху. Важливим є необхідність побудови сміттєпереробного заводу. Це мрія чи реальність?

«Компанія не перший рік активно співпрацює із Стрийською міською радою. Її результат – сьогоднішній стан полігону ТПВ. Ми готові інвестувати у подальше, точніше повне вирішення «сміттєвого» питання – в будівництво такого заводу, – зазначив засновник компанії «ГрінЕра Україна» Богдан Михалусь. – Та необхідно зробити для цього певні кроки. По-перше, перенесення за межі полігону ТПВ колектору стічних вод. По друге, перенесення високовольтної лінії. Загалом вартість цих робіт складає 18-20 мільйонів гривень.

       Тепер про сам завод. Вартість його будівництва – 1,5 мільйона доларів США. Потужність прийому ТПВ становитиме 300 тонн на добу. Необхідно, аби завод мав замкнутий цикл виробництва, що дасть змогу виготовляти з відходів паливні брикети RDF. Потужність заводу складатиме 30 тонн брикетів на добу. Вони екологічні та й їх використання у десятки разів здешевлює опалення будинків на відміну від природного газу.  Відповідно постачання тепла в оселі буде більш дешевшим, а це в свою чергу позначиться на платіжках містян (зрозуміло, в бік зменшення сум). 30 тонн брикетів це близько 18 тисяч кубів природного газу. Місцеві котельні матимуть постійне постачання палива – брикетів. Але… Зараз в основному котельні використовують природний газ, тому постає питання їх модернізації, переходу на використання брикетів».

       Цілком логічно та зрозуміло. Із сміття – паливні брикети, що значимо знизить навантаження на полігон ТПВ. Шлях модернізації системи утилізації відходів, звісно, затратний і непростий. Проте вкрай необхідний. Навіть не сьогодні, а ще вчора.

Любов Тиченко.

 

Відскануйте QR-код та отримайте додаткову інформацію про роботу компанії  у нашому місті.

 

           

 

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 33-34, Екологія та довкілля. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *