НЕЛЕГКИЙ ШЛЯХ ДО ПОРЯДКУ або ЧИ ДОТРИМУЄМОСЯ ПРАВИЛ ДОРОЖНЬОГО РУХУ ТА   ПАРКУВАННЯ

    Під знаком «зупинка заборонена» вишикувалося в ряд кілька авто. Машини припарковані майже на самому перехресті вулиць, біля пішохідного переходу (навіть на ньому) чи прямісінько на виїзді із прилеглих територій. Авто на газоні, посеред тротуару…

І те, що діялося на вулицях, прилеглих до міських ринків, у передвихідні чи передсвяткові дні, заслуговувало на сюжет фантастичного фільму. Хаотичне паркування за принципом «де хочу, там і стою» донедавна було звичним явищем у Стрию. Так, кількість авто зростає, але в той же час ніхто не відміняв дотримання Правил дорожнього руху. Хоча, як часто доводиться спостерігати, для деяких водіїв вони або незнані, або задля власного комфорту просто ігнорують ними.

Притягнення винних до відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів в режимі фото- та відеофіксації, а також профілактики їх запобігання – основні завдання роботи відділу інспекторів з паркування відділу ЖКГ міської ради. Здавалось би, нарешті на вулицях Стрия буде порядок. Як і в інших містах, де такі служби створені. Визначені місця для паркування, встановлені паркомати. Все сучасно і цивілізовано. Та ні. Виявилося, що багато водіїв лише на словах ратують за порядок, дотримання вимог Правил дорожнього руху, а ось коли це стосується їх особисто – зась. От і почалося – «понаставляли знаків», «завжди тут паркувався», «хто ви такі» (це вже на адресу інспекторів з паркування). Була свідком неодноразово таких «розбірок», бо мешкаю якраз на одній з таких «активних» вулиць. Інколи такі ситуації розрішуються толерантно та мирно. Та трапляється й інше – лайка, погрози на адресу інспекторів. Зовсім недавно – навіть застосування фізичної сили (!). Яка причина такої люті, агресії людей, чиї авто припарковані всупереч усім існуючим Правилам дорожнього руху та відповідно зафіксовано інспектором? Де ж поділося бажання жити згідно з правилами цивілізованого суспільства? Не маю на меті займатися моралізуванням. Скажу лише одне: уявіть на місці постраждалого інспектора з паркування себе, когось з рідних. Реакція була б кардинально протилежною без звичних сміючих смайликів у соцмережах. Перебуваючи за кордоном, водії – прихильники принципу «паркуюсь як і де хочу», мов за помахом чарівної палички, стають свідомими, законослухняними, дотримуються Правил дорожнього руху, зупиняючись лише у відведених для цього місцях та без зайвих слів спокійнесенько сплачують за паркування. Таке дивовижне хамелеонівське перевтілення.

 Одне з головних правил – заборонено паркуватися там, де не можна паркуватися. На жаль, не всі водії, як показує наша робота, дотримуються його, –розповів керівник відділу інспекторів з паркування Олег Кравчик. – Не один десяток років викладав автосправу у школі. Завжди учням наголошував: вправний водій це той, який попри відмінне оволодіння їздою на авто дотримується Правил дорожнього руху. Отримати водійські права ще не означає стати «асом» за «бубликом» машини. Саме від дотримання кожним водієм дорожніх правил залежить безпечність руху на міських вулицях, дорогах. Ось недавній випадок. Власник припаркував своє авто поруч із пішохідним переходом на вулиці Мазепи. Поруч школа. У розмові з ним пояснював небезпечність такого паркування. Адже дозволена швидкість в населених пунктах 50 км/год. (плюс 20) згідно із існуючими правилами. Водій на зустрічній полосі через неправильне паркування останнього може не побачити дитину чи дорослого, які переходять дорогу, що призведе до біди. А пішоходами у такій ситуації можуть бути його рідні.

   На жаль, у більшості водії надто емоційно реагують у ситуаціях, коли вони паркують своє авто як хочуть, а не відповідно правил, і їм про це говорить інспектор. Нехтують правилами чи то навмисно, чи забувають, або просто не знають.

  Часто інспекторам закидають, що, мовляв, стоянка це не паркування. Помиляєтесь. Правилами дорожнього руху передбачені режими зупинки та стоянки. На відміну від зупинки стоянка передбачає, що автомобіль припаркований довше, ніж 5 хвилин з причин, не зазначених у правилах. Тобто поняття «паркування» у широкому значенні тотожне із визначенням «стоянка». Про це йдеться у розділі 15 Правил дорожнього руху. Знаєте, що вражає найбільше? Коли водію кілька разів пояснюєш про здійснене ним порушення правил, а він починає в своєму смартфоні «читати» їх. Аж тепер! Щодня трапляються прикрі випадки, коли водії-порушники кричать, звинувачують інспекторів (правда, незрозуміло в чому), погрожують. Неприємно чути «вас там давно не били», що лунає від них. Витримати таке непросто, але ми працюємо, як і сотні інших людей».

  То ж як працюють інспектори з паркування? Так само як і в інших містах. До речі, перед тим, як розпочати свою роботу, стрийські інспектори детально знайомилися із досвідом своїх колег міст Дніпра, Житомира. У кожного з них є планшети, нагрудні камери, ліцензійні рулетки.

  «За допомогою планшета фіксуємо номерний знак авто на паркомайданчиках (два фото). Через більш як 10 хвилин знову повертаємося. Якщо його власник не здійснив оплату за паркування, то отримує адмінпокарання у вигляді штрафу (200 грн). У випадку порушення Правил дорожнього руху за допомогою планшета здійснюється фіксація такого авто (5 фото у різних ракурсах) та одразу виноситься адмінпокарання його власнику. Водіям, яких немає на місці, на лобовому склі автомашини залишаємо спеціальний водонепроникний конверт, в якому повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил, підписане інспектором з паркування. Це світова практика. Якраз в цьому повідомленні детально роз’яснюється, які пункти Правил дорожнього руху порушені та згідно із якими статтями Кодексу України про адміністративні порушення (КУпАП) водія оштрафовано. Тут же розміщений QR-код, відсканувавши який водій може перевірити фіксацію свого порушення та сплатити штраф. До речі, протягом 10 банківських днів від дня отримання постанови про здійснене ним правопорушення водій сплачує лише 50 відсотків розміру штрафу. У випадку несплати штрафу впродовж 30 днів така постанова про накладення адмінстягнення за правопорушення у сферах безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів підлягає примусовому виконанню та стягується вже подвійний розмір штрафу (відповідно до ст.308 КУпАП). Про все це якраз інформується водія в тому ж повідомленні.

  Ще один важливий момент. Авто стоїть під знаком «стоянка заборонена». Якщо через п’ять хвилин воно і далі тут, то фіксуємо порушення та діємо як і в обумовлених вище ситуаціях.

   Аби відкинути усі можливі звинувачення в наш бік стосовно незаконності фото- чи відеофіксації порушення правил паркування в місті, процитую статтю 279-1 КУпАП: постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, або за порушення правил стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), може виноситися без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

  Варто пояснити, для чого інспекторам з паркування рулетки. Згідно із Правилами дорожнього руху водій повинен витримувати регламентовану дистанцію – 10 метрів до виїзду, перехрестя, пішохідного переходу та 30 метрів до зупинок маршрутного транспорту. За допомогою рулетки фіксуємо такі порушення та фото- чи відеодокументуємо. Наша система фото- та відеофіксації порушень аналогічна тій, що діє на автошляхах. Тому анулювання правопорушень неможливе. Винятком є лише така ситуація: водій – людина з інвалідністю поставив своє авто на паркомайданчику на невідведеному для такої категорії населення місці, на авто відсутні відповідні позначки. Зрозуміло, накладається штраф за несплату за паркування. Коли такий водій, звернувшись до нас, представить усі відповідні документи, адмінпорушення буде скасовано. Це стосується виключно людей з інвалідністю. Для всіх інших виключень немає».

    Виявляється, що серед порушників правил є вже й «рекордсмени». Тільки оплатив штраф, а через кілька днів – знову те саме. Як кажуть, без коментарів, бо важко зрозуміти таких людей. Залишається сподіватися, що водії таки звикнуть дотримуватися правил руху та паркування, передусім вивчивши їх досконально. Зусилля, які докладають сьогодні інспектори з паркування, не будуть марними. І в недалекому майбутньому побачимо дійсно порядок на міських вулицях.

  …Йдучи однією з вулиць Стрия, побачила  як під знаком «зупинка заборонена» прилаштувалися три авто. Гадаю, спокійною робота інспекторів з паркування буде ой як не швидко…

Любов Тиченко.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 16. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *