НАРОДЖЕННЯ КРАСИ: ЯК СТВОРЮЮТЬСЯ ЯЛИНКОВІ ПРИКРАСИ

   Чи не одним з важливих атрибутів зимових свят є ялинка, а її прикрашання для кожного своєрідний творчий процес. Основною прикрасою ялинки є різноманітні скляні іграшки. Як би не вживалися настійно в наше життя нові технологічні тенденції, строгий практицизм у всьому, та вони, скляні ялинкові прикраси, завжди були і залишаються особливими, неповторними. Можливо тому, що нагадують про дитинство. Можливо тому, бо це вже усталена десятиліттями традиція.

   А чи знаєте, що в нашому місті працює підприємство, що якраз спеціалізується на створенні саме таких ялинкових прикрас? Вже більш як двадцять років приватне підприємство «МІіМЗС» займається цією справою. Його, без перебільшення, можна іменувати виробництвом радості, де трудяться загалом 23 людей. Тут цілий рік Різдво. Поки ми готуємося зустрічати новий рік, підприємство вже думає про наступний.   Очолює його Ігор Гула. Шість років тому підприємство запрацювало в новому приміщенні, що розміщується по вулиці Крива, 16.

   Як народжуються ялинкові прикраси? Щоб довідатися, завітала на підприємство, аби ознайомитися з цим непростим цікавим процесом. Сказати, що була подивована – не сказати нічого. Сотні оздоб міняться різноколірними барвами. Так і хочеться торкнутися кожної. Багата палітра кольорів, форм, різнотем’я ялинкових куль зачаровує. Невимовна краса! Деякі прикраси вже спаковані в ящики, деякі висушуються на спеціальних тримачах.

   Починається ця краса із звичайної скляної заготовки, яка спершу проходить процес металізації (покриття сріблом). Потім занурюється у гарячу воду. І диво – вона стає срібною. Далі наступний технологічний процес – надання кольору. Усе це здійснюється не автоматично, а вручну. Невивірений крок – і виріб буде зіпсовано. Така тонка робота, що вимагає неабияких вмінь.

   Як тільки прикраси підсохнуть, їх розмальовують спеціальними фарбами. Деякі тонують в один колір – матовий чи блискучий, інші  в різні кольори. І тут знову ж потрібна ювелірна точність, вміння. Та всі попередні етапи – «квіточки» у порівнянні з роботою художниць, які розмальовують прикраси. У них під руками їх безліч, перед очима – взірець. Якщо малюнок складний, то майстрині доводиться розмальовувати іграшку тривалий час. Такий екземпляр – справжній витвір.

А ще оці вишукані малюнки доповнюються різними камінцями, блискітками, що додає особливості та неповторності прикрасам. Займаються таким малярством жінки, котрі мають художню освіту або природний хист до малювання. Кожна з них працює зосереджено, старанно пензликом наносячи необхідні штрихи, що згодом утворюють різноколірну «картину». Філігранна робота! Естетичною візитівкою всього виробничого процесу підприємства є якраз художнє оформлення ялинкових прикрас.

 «Усі вироби – це ручна робота, – розповів Ігор Гула. До того ж використовуємо якісні фарби на водяній основі. Усі вони сертифіковані. В основному це фарби з Італії, яка вже століттями спеціалізується на цьому. А також українського підприємства «Роса». Правда, їх продукція немає тієї гами кольорів, що нам потрібна. Та й пензлики для розмальовування ялинкових прикрас мають бути якісними (ціна одного з них становить 300-400 гривень).Тому й вартість нашої продукції відповідна – від 50 до 200 і більше гривень за один виріб. В Україні працює немало підприємств такого профілю. Наша продукція вирізняється поміж інших своєю особливістю, неповторністю. Кожен виріб – творча робота, створений вручну й аналогів не існує».

   У цьому переконалася, побачивши асортимент ялинкової продукції. Скляні кулі діаметром 80, 100 і навіть 150 міліметрів, інші форми прикрас різних розмірів. На них не тільки звичні зимові сюжети, як-от: ялинки, зірки, сніговики, засніжені хатинки тощо. Але й квіти, звірі і навіть пейзажі, чудеса світу, природні дива, міста різних країн… І все це на «полотнах» ялинкових прикрас. Додайте сюди відтворення на них дизайнерських прикрас «Тіffany&Co», модних домів «Prada», «Gucci» (в їх фірмових кольорах). Є навіть скляні писанки. Це, до речі, нова «родзинка» підприємства. Скажу більше – в їх асортименті є й такі, що розписані як ювелірні творіння всесвітньовідомої колекції К. Фаберже. Зрештою, й ялинкові верхівки, що створюються на підприємстві, теж особливі і за конфігурацією, і колористикою.

  «Можна замовити у нас ялинкові іграшки з логотипами фірм, навіть з власними портретами, –продовжив Ігор Йосипович. – Із зображеннями видів міст, професій, захоплень чи декоровані камінням, бісером, блискітками сувенірні ялинкові прикраси. Будь-яке побажання на будь-який смак. Особливістю підприємства є й те, що партія таких виробів може складати всього 30-50 штук.

   В основному працюємо на замовлення фірм США. Наша продукція представлена там у кількох сотнях міст. Розроблені нові зразки продукції надсилаємо нашим партнерам. Обрані ними, як кажуть. запускаємо у виробництво. Влітку відправляємо готову продукцію за океан, а далі наші майстри працюють над виробами, які постачаються у торговельні центри України. Зокрема, наша продукція широко представлена в «Епіцентрі», де кожен бажаючий може придбати собі ялинкові прикраси до вподоби». 

   Підприємство «МІіМЗС» не займається виробництвом безпосередньо заготовок для скляних новорічних оздобів. Це напрочуд складний процес, для якого потрібне обладнання, зокрема печі. Тому закуповує скляні заготовки в їх виробників як в Україні, так і за кордоном. Такі заготовки, вже дерев’яні, замовляє у місцевих майстрів-різбярів. Вони необхідні для створення мотрійок – сувенірних дерев’яних ляльок, де в більшу вкладається менша. Вони також різнотематичні та відповідно художньо оформлені. Тут і спорт, і дитяча тематика, цікаві місцини світу, міста і навіть знані голлівудські актори. Окрім того, є й інші дерев’яна сувенірна продукція зимової тематики. Усі вони знову ж таки розписуються вручну.

   Кожен із спеціалістів підприємства працює тут не менше десяти років. Хоча і робота непроста, вимагає терпіння, зате їм до вподоби.

«Співпрацюємо із Стрийським вищим професійним художнім училищем №16. Учні цього закладу проходять у нас виробничу практику. І таких охочих щоразу більше. Дехто з них після закінчення навчання приходить на підприємство працювати. Розпису скляних куль треба навчатися довго. Одна справа малювати на папері, зовсім інша – на сфері. Приміром, створити на ній логотип чи пейзаж. Та нашим майстрам все під силу».

   І це дійсно так. Хоча на підприємстві ще не облаштований виставковий зал власної продукції (планується найближчим часом), зате у кабінетах можна побачити її невеличкі «вернісажі». Звісно, це не вся продукція підприємства. Але й побачена стовідсотково вражає майстерністю виконання, самобутністю. Кожна із ялинкових оздоб не лише красиво-особлива, що неодмінно додасть шарму новорічній ялинці, але й прекрасний подарунок, створений у Стрию.

Тетяна Долішня. 

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 16, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *