НАГЕТСИ ЗАМІСТЬ НАБРИДЛИХ КОТЛЕТ

    Саме такі зміни з покращення культури харчування пропонує соціальний проєкт «CultFood», заснований шеф-кухарем та кулінарним експертом Євгеном Клопотенком. Його команда розвиває три напрями – «Нове шкільне харчування», «Нова кулінарна освіта», «Нове дошкільне харчування». У рамках проєкту в 2018 році був створений та узгоджений на офіційному рівні рецептурний збірник із 110 новими стравами для шкільних їдалень. Оновлене меню вже запроваджено у 5000 шкіл по всій країні. До речі, другий рік готують їжу для дітей за новими рецептами у навчальному закладі села Жовтанці Львівського району. Школярі смакують тепер кебабами, паельєю, нагетсами, пастою, різними салатами, сезонними супами.

    Починаючи з 2020 року, питання реформування системи шкільного харчування винесено на державний рівень. Створена робоча група, куди ввійшли фахівці Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я, Антимонопольного комітету, Державної аудиторської служби, експерти ЮНІСЕФу, а також засновник проєкту зі зміни культури харчування Є. Клопотенко. Як результат – розробка нового чотиритижневого меню для шкільних їдалень із 160 різних страв. Відповідно до нових вимог у шкільному харчуванні зменшується споживання солі, цукру, жирів рослинного та тваринного походження. В оновленому меню відсутні ковбасні вироби, сосиски, консерви. Зменшуються норми споживання хліба та картоплі. Натомість збільшується споживання молока і кисломолочних продуктів, м’яса, риби, круп та бобових. Страви мають бути різноманітними, містити овочі та фрукти, меню – сезонним, збалансованим. До цього нового меню додаються технічні картки, де міститься вся необхідна інформація та рецепти страв.

    Минулого місяця у Львові проходив ІV регіональний форум «Реформа системи шкільного харчування», в роботі якого брали участь делегації дев’ятьох областей. Були тут і представники Стрийської ТГ – заступниця міського голови Христина Грех та начальниця управління освіти Лідія Стасенко. Вони взяли участь в дискусійній панелі на тему безпечності та якості шкільного харчування, де одним із доповідачів був Є. Клопотенко.

  Тим часом на Львівщині триває конкурс «Найкраще шкільне меню». Він завершується 6 грудня, а в другій половині місяця визначаться його переможці.

   І вже як доконаний факт – з 1 січня усі школи повинні користуватися новими нормами під час організації харчування учнів. При цьому їжу для школярів можуть готувати і за межами навчального закладу, доставляючи її, а також дозволено «шведські» столи. У зв’язку з цим у двох школах Стрия стартує пілотний проєкт кейтерингу (приготування їжі за межами навчального закладу та доставка готових страв до школи з відповідними послугами). Його учасниками є загальноосвітні школи №№6, 8. Чому саме вони? Близьке розташування одна від одної, наявність необхідних електропотужностей та умов для встановлення спеціальних ліній роздачі. Їх придбають за бюджетні кошти. Хто ж надаватиме кейтерингові послуги? Переможець тендеру, що визначиться до кінця року.

    Окрім того, як поінформували в міській раді, будуть визначені опорні школи, по яких сформована проєктно-кошторисна документація направляється на конкурс проєктів за програмою національної реформи шкільного харчування. Загалом для модернізації шкільних харчоблоків з державного бюджету наступного року буде виділено 1,5 мільярда гривень.

Тетяна Долішня.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 15, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *