МУЗЕЙНІ УРОДИНИ

   Меморіальний музей Ольги Бачинської можна сміливо іменувати особливим, з притаманною йому творчою затишною гостинною аурою. Можливо причина в тому, що саме в цьому будинку мешкала О. Бачинська – непересічна особистість, діячка кооперативного та громадського руху, етнографиня. Численні експонати вдало скомпоновані, виставка взірців української вишивки зі збірки О. Бачинської, меблі, предмети побуту кінця ХІХ століття, її особисті речі – все це загалом створює своєрідний музейний «шарм». Як підтвердження невмирущості творчості – вишивані роботи майстринь секції вишивальниць літературно-мистецького об’єднання «Хвилі Стрия». У музеї повсякчас організовуються виставки як місцевих умільців, так і з інших регіонів. Та й проведення різнотемних майстер-класів для дітей та дорослих – це вже традиція, своєрідна творча майстерня музею.

Наприкінці 2021 року меморіальний музей О. Бачинської відзначив своє перше 20-ліття. З цієї нагоди тут зібралися музейники, представники управління культури, молоді та спорту міської ради, творчі люди, витвори яких експонувалися в музеї, ті, хто долучився до його створення, ті, для яких музей вже давно став місцем пізнання історії, традицій, краси.

«На початку 90-х років постать Ольги Бачинської не була знана широкому загалу, – мовила наукова працівниця музею Романа Савчин. – В енциклопедичних виданнях містилися лише короткі відомості про неї. Свого часу мені про неї розповіли стриянки І. Ольшанська, Н. Чума. Вже згодом у місцевій газеті з’явилася розлога стаття-розповідь про О. Бачинську під назвою «Стрийська берегиня».

  У 1994 році Зеновія Ханас (заступниця директора краєзнавчого музею «Верховина») розпочала роботу над опрацюванням архіву Ольги Бачинської, що зберігався у родині Винницьких. «Всі матеріали були акуратно складовані нею по папках, – поділилася спогадами п. Зеновія. – Серед цих раритетів віднайшла фото о. О. Нижанківського на могилі Січових стрільців. Усі документи були представлені на музейних виставках про кооперативний рух на Стрийщині, роботу «Маслосоюзу», «Просвіти». У 1995 році відбулася конференція, на яку завітали ті, хто був знайомий з О. Бачинською».

  Безпосередньо про історію створення меморіального музею О. Бачинської розповіла Галина Верес, тодішня директорка музею «Верховина»: «У 1912 році цей будинок придбала родина Бачинських. Звісно, з часом тут оселилися інші люди. Та було бажання саме тут, в цьому будинку, де жила О. Бачинська, створити музей. У 1996 році виконком міської ради прийняв відповідне рішення. Для нас, музейників, це був перший досвід створення музею, як кажуть, з нуля. Активно в цьому допомагала громадськість міста. Зокрема союзянка Любов Камінська, яка додавала запалу всім без винятку. Окрім того, вона презентувала давнє полотно для оббивки крісел у музеї, аби якнайповніше відтворити атмосферу того часу, в якому жила О. Бачинська. Стриянки Любов Сулик, Ольга Волошин зберегли особисті речі О. Бачинської і передали їх новому музею. Скатертина, подарована О. Бачинській її матір’ю в день весілля, та обрус, яким був накритий стіл, коли в неї в гостях перебував митрополит Андрей Шептицький. А до оформлення музейних стендів долучилися Дарія Михаць, Михайло Кучер. Сьогодні меморіальний музей О. Бачинської – це своєрідний осередок духовності, творчості».

    За життя про Ольгу Бачинську знали всі передові та свідомі громадяни не лише Стрийщини, але й усієї Галичини. Вона була першою українською жінкою краю, що очолювала важливу економічну установу, а в 1924 році її було обрано до дирекції «Маслосоюзу». Все своє життя О. Бачинська працювала для громади, брала участь в роботі 14 громадських товариств. Її з впевненістю можна назвати жіночим обличчям кооперації ХХ століття. Сучасники називали її «залізним касієром», бо була справжнім фахівцем у фінансовій сфері. Діяльність більшості тогочасних кооперативів та організацій налагоджувалася цією наполегливою та відповідальною жінкою. Про напрацювання минулого, які стали основою для сучасного кооперативного руху, наголосив голова спостережної ради КС «Вигода», голова наглядової ради Фонду громад «Рідня» Петро Маковський. Серед напрацювань Фонду є й програма «Добрий господар», в рамках якої розроблено стратегію кооперативу «Стрийський ясь». Під час відзначення ювілею музею відбулася ще й дегустація пирогів із квасолею (стрийським ясем), які майстерно приготувала Леся Маковська. А до неї ще й «мачанка» за давніми рецептами.

    Так цікаво й дещо незвично відбулося відзначення уродин музею, який знайомить його відвідувачів із життям Ольги Бачинської, зразками її колекції вишивок та народного одягу, і, звісно, творчими доробками сучасників. Приміром, до експозиції музею під час зимових свят додалася ялинка, прикрашена іграшками – витворами вихованців Стрийської станції юних техніків. Щороку влітку організовуються в музеї «іменини Ольги», що є своєрідною «родзинкою» музею. Як раніше помешкання Ольги Бачинської повнилося гостями, так сьогодні музей повниться відвідувачами. Про це зазначали  у своїх виступах краєзнавиця Таїсія Гайдукевич, начальниця з питань культури управління культури, молоді та спорту міської ради Наталія Катерняк, директор краєзнавчого музею «Верховина» Микола Закусов та ін.

   Одним з експонатів музею є ікона Матері Божої, яку О. Бачинській подарували в знак подяки за організовану нею у Відні в 1915 році виставку українського народного одягу та вишивки. ЇЇ подарувала музею стриянка Тереса Лановенко. І цього дня вона завітала з подарунком – давніми світлинами, що, безперечно, поповнять експозицію музею.

  Святковості музейним «уродинним посиденькам» додали виступи вихованців Стрийської дитячої школи мистецтв Анастасії Жогіної, Анни Кижинської, Дем’яна Трескота, Марії Гульчевської. Вони виконували колядки, пісні. А наступне 20-ліття для цього музею, впевнена, буде таким же пізнавально-творчим, багатим на події, місцем, де можна зустрітися з минулим, побачити сьогодення та зазирнути в майбутнє.

Любов Тиченко.

Опубліковано у Випуск 17, Культура і духовність, Різне, Туризм. Додати до закладок постійне посилання.

1 коментар до МУЗЕЙНІ УРОДИНИ

  1. Сповіщення: Меморіальний музей Ольги Бачинської – Туристичний Інформаційний Центр Стрийщини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *