МУЗЕЙ СТРИЙСЬКОЇ «СКАЛИ»

   Не вважаю себе фанаткою футболу в прямому розумінні цього слова. Радше його прихильницею. Випадають із цього правила матчі національної збірної. Ось тоді дійсно фанатію. Та розмова з Андрієм Бабяком, засновником місцевого фанського руху «Ультрас» на підтримку стрийської «Скали» (матеріал «Історія «Скали» очима футбольного фана», «ДієСлово», 5 серпня ц.р.), змусила дещо змінити свої погляди. Це ж треба бути таким завзятим та по-справжньому відданим місцевому футбольному клубу, вирушати з командою на виїзні матчі, фіксувати їх результати впродовж не одного десятка літ, збирати всі афіші матчів за участі команди, шарфи, значки, програмки, іншу атрибутику, численні світлини. І незважаючи на злети чи падіння «Скали», підтримувати її. Саме тоді завдяки А. Бабяку детально ознайомилася з історією «Скали», що є одним із найдавніших українських футбольних клубів, та його чималою колекцію футбольних атрибутів, які він планував передати майбутньому музею «Скали».

Тепер такий музей ФК «Скала» не тільки створено, але й активно діє, тим самим даючи можливість знайомитися широкому загалу із 110-літньою історією місцевого футбольного клубу. Він чи не єдиний в Україні. І серед його експонатів – раритети Андрія Бабяка, які може побачити кожен.

   Курує музеєм Михайло Олійник, якого можна іменувати бібліографом чи хронікером футбольного клубу «Скала». Він автор кількох видань про «Скалу» та розвиток цього виду спорту в краї. Серед них – «255 славетних постатей футбольної Стрийщини». Захоплення футболом прийшло до М. Олійника ще в шкільні роки. Був учасником місцевих дитячих футбольних турнірів, пізніше виступав за команду факультету «Львівської політехніки», де навчався. Цікавився історією «Скали» і створював свою «колекцію» її футбольних раритетів, яку теж передав новому музею.

  – Стрийщина завжди була і є футбольною, – зазначив М. Олійник. – У неї багата історія. І прихильників футболу, передусім місцевого, немало. І сьогодні цей вид спорту напрочуд популярний. Його «азами» оволодівають вихованці стрийської Академії футболу. Росте нова зміна.

   Експозиція музею дуже цікава та компактно сформована. Вона розпочинається зі стенду «Візитна картка», а далі – «Головні тренери ФК «Скала» та президенти» (до речі, з 2020 року президентом клубу є міський голова О. Канівець. Його перший заступник М. Дмитришин був свого часу капітаном команди та тренером), «Славетна історія ФК «Скала», де відзначені значимі моменти. Як-от: 1906-1919 р.р. – зародження футболу, 1920-1944 – «від дебютанства до чемпіона Галичини», 1946-1988 – ФК «Нафтовик», «Буревісник», «Авангард», «Локомотив» (так по-різному називався місцевий клуб), 1989-2018 – відродження «Скали», 2020 – новітня історія ФК «Скала 1911 Стрий». На кожному з них – історичні документи, світлини. Не менш цікавим є стенд «Наші ветерани та старійшини стрийського футболу». 

   Усе це доповнюється різними кубками, медалями, квитками на матчі, іменними футболками гравців «Скали» різних часів, м’ячами. Серед останніх є м’яч, яким грали футболісти «Скали» в сезоні 1992-1993 років. На ньому підписи усіх тодішніх гравців. Його подарував музею Володимир Вільчинський, тодішній капітан команди. Є тут і футбольний м’яч із автографами гравців збірної України та м’яч з Євро-2008, Ліги чемпіонів УЕФА, що презентували музею вихованець місцевої Академії футболу Іван Брікнер та колишній воротар «Скали» Ігор Вітів. Тут також і бутси І. Брікнера.

   Тут же й іменні футболки гравців «Скали» різних років. Вони із «зібрання» М. Олійника, що налічує близько 70 таких футболок. Саме в музеї можна побачити футболки найкращого бомбардира за всю історію «Соколу» Василя Цюцюри, воротаря Ігоря Вітіва, Василя Кардаша (він продовжив футбольну кар’єру у київському «Динамо») та ін. «Це лише частина футболок з моєї колекції, – розповів М. Олійник. – Решту планую розмістити в офісному приміщенні ФК «Скала 1911 Стрий» на стадіоні «Сокіл» після завершення його реконструкції».

   У музеї облаштована і невелика фотозона. На манекенах – футбольна форма стрийської «Скали». Розповідати можна багато та краще завітати сюди й ознайомитися з експозицією музею.

  Хоча музей недавно відкрився, та відвідувачів не бракує. Першими з них, зрозуміло, були вихованці стрийської Академії футболу та місцевої ДЮСШ. Приходять окремі відвідувачі чи групами, а також гості міста. Це й зрозуміло. Такий музей – своєрідна «родзинка» Стрия. Цікава, особлива не тільки для прихильників футболу, але й для усіх загалом.

Тетяна Долішня.

Також перейдіть на наш сайт для перегляду відеосюжету про музей за участю А. Бабяка та М. Олійника – посилання.

Опубліковано у Випуск 11, Різне, Спорт. Додати до закладок постійне посилання.

1 коментар до  МУЗЕЙ СТРИЙСЬКОЇ «СКАЛИ»

  1. Сповіщення: Музей Стрийської «СКАЛИ» – Туристичний Інформаційний Центр Стрийщини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *