МІСЦЕВА МЕДИЦИНА: ПОГЛЯД ЗБЛИЗЬКА

  Представляти Ігоря Равлінка зайве. Його добре знають як фахового лікаря-травматолога. А віднедавна він – начальник відділу охорони здоров’я Стрийського міськвиконкому. Що зумовило в такий непростий час взятися за керівництво місцевої сфери, роботу якої не критикує хіба що лінивий.

  – Мій вибір був свідомим, – зазначив одразу Ігор Ярославович. – Знав на що йду. До того ж усі проблеми місцевої медицини знані, як кажуть, із середини. Є прагнення їх подолання, вирішення, втілення змін на краще. Хоча це і непросто. Я ніколи не розумів, чому лікар-травматолог приймає пацієнтів у кабінеті на другому поверсі міської поліклініки. Адже це в основному люди із травмами, яким явно не під силу подолати сходи. Працюючи тут, неодноразово доводилося спускатися вниз, аби оглянути хворих. Але ж накласти той самий гіпс – треба таки травмованій людині піднятися по сходах, а опісля – таке ж випробування вже сходами вниз. Веду до того, що часто настільки пацієнти і лікарі звикають до таких незручностей, що коли йдеться про зміни на краще, то чується невдоволення. Звісно, здійснювати той чи інший крок, зміни необхідно, передусім досконало вивчити ситуацію, зваживши всі «за» і «проти». Я противник спонтанних, непродуманих рішень, тим більше, коли вони стосуються медицини.

  – Хоча і невдоволені все ж таки були і будуть.

  – Не без того. А що тоді нічого не змінювати? Це ж просто неможливо. До мене часто звертаються стрияни не тільки проконсультуватися як з лікарем, а як до керівника відділу охорони здоров’я. Інформують про ті чи інші негаразди в місцевій медицині. Я їм вдячний за таку небайдужість. З іншого боку, дотримуюсь думки, якби наші топ-чиновники, їх родичі лікувалися в українських медичних закладах, їх головні лікарі, то, повірте, стан медичної галузі в країні був явно не таким, як маємо сьогодні. Тоді вона фінансувалася б не за залишковим принципом впродовж більш як 20 років.

  – Медична сфера Стрийської ОТГ об’єднує в собі не один медичний заклад, а декілька. Плюс сільські амбулаторії, ФАПи. Як кажуть, «господарство» чимале.

  – Загалом сім медичних закладів. КНП «Стрийська центральна районна лікарня», КНП «Центральна міська лікарня», міська лікарня ( колишня залізнична), КНП «Стрийський пологовий будинок», «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Стрия», стоматологічна поліклініка, КНП «Стрийська міська дитяча лікарня». 

  Згідно із рішенням міської ради існуючі ФАПи у населених пунктах громади перепрофільовуватимуться у пункти здоров’я. Адже для діяльності перших необхідні тепер не лише відповідні дозвільні документи (вони відсутні чи не в 90 відсотків існуючих ФАПів), але й певні вимоги стосовно необхідної кількості населення, що їх обслуговують, та ін. На сьогодні лише три з них відповідають усім необхідним вимогам та критеріям. Аби жоден мешканець громади не залишився без необхідної первинної медичної допомоги, саме з цією метою і було прийнято рішення про створення пунктів здоров’я, що будуть структурними підрозділами сільських амбулаторій.

  У пунктах здоров’я сільчани отримуватимуть першу медичну допомогу, адже тут працюватимуть медсестри, фельдшери. А ось в амбулаторіях – ще й лікарі. Записавшись до них на прийом, кожен отримає і відповідну консультацію, і допомогу, чи зможе викликати лікаря додому. Ніхто не збирається залишати людей без медичної допомоги. Про це потрібно людям говорити, детально пояснювати. Передусім старости на місцях. Бо брак інформації й породжує оте людське несприйняття чи невдоволення.

  З іншого боку, багато мешканців сіл уклали декларації із сімейними лікарями, що працюють у Стрию. Це їх право та вибір. Проте не завжди зручно, передусім для пацієнтів. Логічніше було б укласти такі декларації із сімейними лікарями сільських амбулаторій. Бо вони тут, на місці, можуть оглянути пацієнта та надати необхідну допомогу. Основне правило медичної реформи – гроші йдуть за пацієнтом. І якщо сільчанин підписав декларацію із сімейним лікарем амбулаторії, то це не тільки впливатиме на зарплату останнього, але й надасть йому можливість оплачувати роботу медсестри чи водія. Веду до того, що в результаті цих змін медична допомога кожному гарантована. Це той необхідний крок, що стане своєрідним стимулом для покращення роботи медичних працівників сільських амбулаторій, пунктів здоров’я щодо надання якісної першої медичної допомоги людям.

  Підставою для цього є наказ Міністерства охорони здоров’я, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 6 лютого 2018 р. №178/24 «Про затвердження Порядку формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги», затверджений Верховною Радою України. Згідно з цим наказом пункти здоров’я створюються у тих населених пунктах, де кількість мешканців становить не менше 750 людей. Якщо кількість мещканців більше 3 тисяч, то в амбулаторії повинні працювати не менше двох лікарів… Ось тепер активно працюємо над створенням плану розміщення пунктів здоров’я, амбулаторій на території ОТГ, враховуючи кількість населення тих чи інших сіл, відстань між ними, стан доріг (щоб зрозуміти, скільки часу потрібно для приїзду медпрацівника до пацієнта) тощо, аби їх робота була ефективною. І найважливіше – кожна людина мала б можливість отримати медичну допомогу вчасно. Окрім того, амбулаторія має у своєму розпорядженні авто, що зумовлює надання медичної допомоги пацієнту швидко. У випадку більш складних захворювань пацієнта «швидкою» доправлятимуть у спеціалізований медичний заклад.

  – Ігорю Ярославовичу, а що планується стосовно медичних закладів, лікарень?

  – На території Стрийської ОТГ повинен існувати єдиний медичний простір. Як одне ціле. Без дублювання пропонованих медичними закладами послуг. Приміром, повинна бути одна міська лікарня на базі існуючих двох. У колишній залізничній лікарні планується створення консультативно-діагностичного центру, де необхідне лікування пацієнти проходили б амбулаторно. Тут же у цьому закладі надаватиметься паліативна допомога тим, хто страждає на злоякісні новоутвори, інші недуги, що є невиліковними сучасними методами. А також хоспісна допомога, що, до речі, не фінансується державою. Вона є платною і кошти направляються у лікарняну касу. Часто трапляється, що важкохворого старшого віку немає кому доглядати, всі рідні працюючі. А перебуваючи тут, він отримує і допомогу, і необхідний догляд. На території Стрийської ОТГ проживає немало одиноких хворих людей. Неодноразові випадки, коли такі люди перебувають в тому чи іншому відділенні районної лікарні тривалий час. Бо їм нікуди піти і нічого їсти. Допомогу вони отримуватимуть тут, в цьому відділенні. Маємо надію, що такий наш крок підтримають благодійники. З іншого боку, створення таких відділень це і нові робочі місця для лікарів, медсестер тощо. Додайте сюди й відділення для хворих з хронічною нирковою недостатністю (гемодіалізу).

  Частину приміщення колишньої залізничної лікарні сьогодні орендує кардіохірургічний центр. За ці кошти здійснено необхідний ремонт у медичному закладі.

  Стосовно міської поліклініки, то вона не відповідає існуючим нормам та вимогам. Потрібна повна внутрішня реконструкція приміщення, а це чималі кошти. Звідси й причина неможливості отримання пакету медичних гарантій, тобто отримання фінансової підтримку від Національної служби здоров’я України.

  На базі міської лікарні планується функціонування пульмонологічного, інфекційного, терапевтичного, кардіологічного відділень. А КНП «Стрийська центральна районна лікарня» надаватиме спеціалізовану невідкладну медичну допомогу. На території нашої ОТГ проживає 110 тисяч людей. Тож необхідно зробити все для того, аби кожен, хто потребує цього, отримував якісну медичну допомогу.

  Як бачите, усі ці зміни це аж ніяк не закриття медичних закладів чи скорочення кількості медпрацівників. Навпаки. Створення єдиного медичного простору в громаді, перепрофілювання відділень чи відкриття нових потребують медичних фахівців. Над цим і працюємо сьогодні, аби якнайшвидше подолати усі проблеми, аби місцева медицина була по-справжньому сучасною та надавала якісні послуги пацієнтам.

 Любов Тиченко. 

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 6, Здоров'я. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *