«ЛІДЕР У МЕНІ»

     Саме так іменується освітня програма міжнародного рівня, яка вже більш як двадцять років практикується у 72 країнах світу. Україна стала 73-ою. Вона є адаптацією відомої програми всесвітньо відомого фахівця у сфері лідерства Стівена Р. Кові, автора найвпливовішої бізнес-книги ХХ століття «7 звичок високоефективних людей», до шкільного середовища та дитячого віку. Це своєрідний курс підготовки дитини до життя. «Лідерство, – на думку Стівена Р. Кові, – це вміння передавати людям розуміння їхньої цінності та потенціалу настільки чітко, що в них з’являється натхнення бачити їх у собі».

     Програма «Лідер у Мені» діє вже в країні у чималій кількості освітніх закладів великих обласних центрів завдяки компанії «Franklin Covey Education Ukraine». Серед новаторів впровадження цієї програми став і Стрий – перше місто районного масштабу в межах України. І все це завдяки ініціативі БФ «Інтелект нації», який очолює Ірина Карпінська

     «Основним напрямком діяльності Фонду є саме освітній (з початку повномасштабного вторгнення рф активно працюємо і щодо допомоги військовим), – розповіла пані Ірина. – Програма «Лідер у Мені» ще до того, як наша країна у 2020 році офіційно доєдналася до неї, працювала в деяких приватних освітніх закладах Києва. І ось вже понад два роки впроваджується в школах обласних центрів. Зрозуміло, у нас виникло бажання, аби «Лідер у Мені» з’явився  в Стрию. Адже тут є багато хороших освітніх закладів, професійних, ініціативних, креативних педагогів. Погляд сфокусували на ліцеї «Стрийська гімназія ім. Митрополита А. Шептицького». Можливо ще й тому, що мій син тут навчається. Знайома з викладачами».

     Програма «Лідер у Мені» передбачає певні обов’язкові вимоги. Й одного бажання щодо її втілення, звісно, недостатньо. Тому для реалізації «приходу» програми до Стрия довелося докласти чимало зусиль, зробити необхідні важливі кроки. Серед них – підготовка тренерів програми з числа місцевих педагогів.

     «Їм необхідно було належно підготуватися, скласти іспити для отримання відповідного сертифікату. Це був цікавий процес – педагоги опинилися на позиціях учнів. І хвилювання також вистачало. Мені доводилося в таких ситуаціях виконувати роль їх психолога. 

     Сьогодні тренерами програми «Лідер у Мені» є викладачі Богдана Жигалін, Олександра Собко, Галина Ріжнів, Мар’яна Пашко-Бурій. Працюють тренери лише півроку та центральний офіс компанії приємно подивований їх роботою, активністю. Стрийські тренери ввійшли в топ-найкращих. А ще запитують з офісу, коли доєднаються до програми інші освітні заклади Стрия. Над цим якраз і працюємо.

     Між тим, сьогодні «Franklin Covey Education Ukraine» – це не просто освітній бізнес. Це єдина компанія, що навчає вчителів системно та методологічно викладати соціально-емоційні навики (soft skills). У 2021 році компанією було підписано меморандум з Міністерством освіти і науки. Відтак, в кооперації з «Franklin Covey Education Ukraine» Міністерство змінює державну політику в сфері освіти, а саме здійснюється перехід від радянської системи управління навчальним закладом до управління лідерського типу за міжнародними стандартами. І кожен вчитель у Стрию зможе пройти навчання і стати в кадровий управлінський резерв держави».

     Стрийські тренери програми працюють із 120 дітьми. Вони орієнтовані не на теорію, а на практику і націлені винятково на результат. Навчання проводиться як онлайн, так й офлайн. Заняття раз на тиждень.

     «Програма «Лідер у Мені» в Україні працює у форматі позашкілля. Звісно, є можливості для втілення її у шкільні програми. Непростий процес, але перспективний.

      «Лідер у Мені» – це навчання дітей вмінню покладатися на себе (бути незалежними) і співпрацювати з іншими (бути взаємозалежними). Це про їх активність, ініціативність, відповідальність, планування, думання в стилі «win-win» (утримання балансу між тим, чого бажає дитина, та тим, чого бажають інші), розвиток емпатійного слухання, виникнення синергії. Іншими словами, засвоєння юними українцями навичок ХХІ століття, аби бути успішними в сучасному світі. Паралельно, виходячи із реалій нашого сьогодення, це важливо для подолання посттравматичного синдрому багатьох дітей. Говорю про це й одразу ж згадую переживання племінниці в укритті під час повітряної тривоги. До слова, під час війни в Сирії у 2019 р. для ментальної реабілітації дітей, які в пошуках порятунку були вивезені до Лівану, було застосовано програму «Лідер у Мені», що була рекомендована католицькою церквою для подолання ПТСР, нормалізації психологічного стану дітей».

     Навчання за програмою «Лідер у Мені», зрозуміло, не безкоштовне. Ціна повного курсу становить 550 гривень за місяць, тривалість курсу 10 місяців. Начебто і не надто значима сума задля того, аби дитина змогла розкрити сповна свій потенціал, розвинути необхідні навики та вміння, бути лідером над собою і лідером у подальшому житті. Проте з іншого боку – де взяти кошти на оплату навчання дітей із соціальних категорій.

     «Мені, як представнику благодійної сфери, було важливо забезпечити можливість навчання для дітей із соціально вразливих категорій. Для себе визначили, що забезпечимо безкоштовне навчання для дітей-сиріт, дітей військовослужбовців та з сімей ВПО. Сьогодні із 120 учнів маємо близько півсотні дітей – саме пільгових категорій. 

     За підтримкою звернулися до місцевих підприємств. Адже йдеться про дітей – про формування якісного людського потенціалу у довгій та короткій перспективі. Зустрівшись із представниками «Леоні», вони одразу ж сказали: програма Стівена Р. Кові їм добре відома, на її основі проводиться навчання працівників підприємства. Тому погодилися підтримати такий соціальний проєкт. Це, як кажуть, додало крил. Таку ж підтримку виявили підприємства «Укрпол», «Діскавері – бурове обладнання (Україна)». Вони взяли на себе часткове фінансування навчання дітей із соціальних категорій. Таке розуміння важливості навчання дітей у програмі «Лідер у Мені» викликає велику подяку».

     Подумалось: в громаді працює немало підприємств, підприємців. І якщо б кожен із них взявся оплатити такий курс навчання для кількох чи навіть однієї дитини, це було б неабияким внеском передусім у майбутнє нашого міста та країни. 

     «Врешті, це і певна складова соціальної відповідальності бізнесу. Та й у результаті Стрий отримає висококласних освітян з передовим освітнім досвідом, синергію влади – бізнесу та громадянського суспільства і найголовніше – відповідальних громадян і свідомих виборців, адже перша звичка, яку вивчають діти,  – це «Будь проактивним». У дружній нам Латвії цей навик вивчають як навик демократії, що змінює екосистему громади – через навчання дітей формується відповідальне суспільство. А друга та третя звичка, якої навчають дітей, – «Починай з думкою про мету» та «Насамперед — найважливіше (Порядок пріоритетності завдань)» у Латвії трактуються як навики підприємництва, і це все затверджено на рівні держави, бо остання дбає, щоб її громадяни були успішними. Адже успішні громадяни – це успішна країна. Тому «Лідер у Мені» –  це не просто позашкілля для розваги, мова йде про формування відповідальних українців, які розуміють важливість своєї ролі в спільноті міста, знають свої права та будуть розбудовувати свою державу, бо це їх свідомий вибір.

     «Програма «Лідер у Мені» – однотипна для всіх країн, де вона працює. Веду до того, що діти мають можливість спілкування зі своїми ровесниками з інших країн, обмінюватися інформацією, доносити українські культурні коди спільноті «Лідер у Мені» в цілому світі. Те ж стосується і тренерів-педагогів, які інтегровані у світову спільноту – а це більш як 100 000 освітян. І навіть зазначення в своєму резюме про участь в цій програмі абітурієнта, який бажає навчатися в іноземному університеті, додає певний плюс.

     Щороку в рамках програми відбувається конкурс «Мій голос». Два роки поспіль його переможцями є українські школярі. Маємо надію, що ними стануть і стрияни».

     Долучитися до міжнародної освітньої програми «Лідер у Мені» може кожен бажаючий. Чи першокласник, чи учень старших класів. Це відкрита платформа глобальної міжнародної спільноти, що об’єднує школярів, педагогів. І що найголовніше – до неї вже долучилися і стрияни.

Любов Тиченко.

Опубліковано у Актуальна тема, Номер 44, Освіта. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *