ІСТОРІЇ, ЩО ЗАХОПЛЮЮТЬ

 Уже традиційними у нашому центрі стали зустрічі зі школярами, молоддю, представниками громадських організацій, під час яких вони пізнають історію краю через детальне знайомство з видатними постатями, доля яких пов’язана зі Стриєм. Передусім це Корнель Макушинський. Поет, прозаїк, казкар, іменем якого названий наш центр. 

   Якраз в день народження К. Макушинського (а саме 8 січня) і відбулася тематична зустріч. Присутні детально пізнавали його життєвий і творчий шлях. Корнель Макушинський народився у Стрию, навчався тут. Згодом – на філософському факультеті Львівського університету. Додатково вивчав полоністику та романістику. У 1891 році дебютував віршем, присвяченим Г. Сенкевичу, в студентській газеті «Полонія». Згодом у тодішньому «Літературному тижневику» публікувалися його поезії, театральні рецензії, а в 1908 році вийшла в світ перша казка  К. Макушинського.  Особливе місце в його творчості посідають якраз твори для дітей. Оптимізм, шляхетність,  моральні чесноти, віра в людську доброту, співчуття скривдженим – яскраві їх складові.

   Твори для дітей та молоді авторства К. Макушинського перекладені багатьма мовами світу, друкуються і в Україні. На основі його творів знято немало фільмів та телесеріалів. 

     Нещодавно учні центру, представники громадських організацій міста зібралися на зустріч-знайомство ще з одним уродженцем Стрия Казимиром Новаком. Мандрівник, фотограф, журналіст. У 1931 році він вирушив до Африки. Частину дороги подолав човном, далі велосипедом через Лівію, Єгипет, Судан, Конго, Північну та Південну Родезію аж до Південної Африки, куди прибув у травні 1934 року. На зворотній дорозі відвідав Анголу, Конго, о. Чад, Алжир. Способи пересування були різними – велосипедом, на верблюдах, конях, човном, а нерідко доводилось долати великі відстані пішки. Мандрівка К. Новака завершилася в 1936 році. Загалом він подолав 40 тисяч кілометрів. 

   Казимир Новак був одним із перших, хто поставив ціль перетнути Африку з півночі на південь і назад з наплічником та на велосипеді. Мандрівник зафіксував побачене впродовж подорожі у трьох тисячах фотознімків. Його репортажі публікувалися у різних виданнях Польщі, Франції, Британії, Італії. Саме К. Новак є першою людиною у світі, яка самостійно двічі перетнула Африку. До речі, на фасаді будинку нашого центру розміщена одна із 120 табличок, що встановлені у місцевостях, якими пролягали маршрути подорожей мандрівника. 

   Недаремно кажуть, історія краю – це збірник історій людей. Тому проведення таких тематичних зустрічей в нашому центрі має на меті поглиблення знань, передусім у молоді, про видатних людей, які внесли свій вклад у прославу нашого міста і краю загалом. 

Юлія Бойко, 

директорка культурно-просвітницького центру ім. К. Макушинського польської громади м. Стрия.

 

 

Опубліковано у Випуск 18, Культура і духовність, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *