ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ПАРК У СТРИЮ або ПЕРСПЕКТИВИ МІСЦЕВОЇ «ПРОМЗОНИ»

   Насамперед важливо зрозуміти, що це за такий промисловий «острів». Індустріальний парк (ІП) – промислова територія з відповідною інженерно-транспортною інфраструктурою, набором необхідних сервісів, спрощеними регуляторними процедурами та пакетом інвестиційних стимулів для виробничих підприємств. Такі промислові парки як каталізатори економічного розвитку існують в багатьох країнах. Сусідня Польща є яскравим прикладом позитивного впливу індустріальних парків на економіку. Їх там створено понад 90. Зрештою, і до повномасштабного вторгнення рф такі промислові «острови» вже працювали в Україні. Хоча  небагато.

   Сьогодні вкрай важливе питання – відновлення української економіки. І саме створення таких індустріальних парків сприятиме цьому. Бо їх мета – підняття та відновлення економіки регіону, підвищення рівня зайнятості населення громади, забезпечення її економічного розвитку, активізація інвестиційної діяльності, розвиток сучасної виробничої та ринкової інфраструктури. До того ж ІП дозволить підготувати місця для підприємств, що переїжджають із територій, де ведуться активні бойові дії. До слова, на Львівщині вже відновили і працюють понад 100 релакованих підприємств.

   Тепер зупинимося на тому, чому саме в Стрию необхідний та доцільний індустріальний парк. У розробленій Стратегії розвитку Стрийської міської територіальної громади на період до 2027 року зазначається, що однією із пріоритетних цілей є розвиток її промислового потенціалу. Створення індустріального парку є одним із засобів її досягнення. Для цього є всі передумови. Та й, врешті, озирнувшись в минуле, Стрий завжди був промисловим центром. Додайте сюди  й існуючий «острів» для цього, який називаємо «промислова зона», розташована поза міським передмістям, житловими масивами, рекреаційними зонами. Ця територія зараз сповна не використовується. А може перетворитися в сучасний промисловий майданчик з відповідною інфраструктурою, новими робочими місцями. І цей шлях набирає дедалі конкретизованих обрисів через створення тут індустріального парку «Долина Стрий» («Stryi Valley»). Ініціатором є міська рада.

   Недавно відбулася презентація концепції індустріального парку «Долина Стрий». Її представив Валерій Кирилко, генеральний директор компанії ІМС, яка вже розробила проєкти 14 індустріальних парків в країні, шість з яких офіційно зареєстровано. На презентації були присутні міський голова Олег Канівець, його заступники, депутати міської ради, місцеві підприємці, представники релакованих підприємств. Як зазначив В. Кирилко, територія проєктованого індустріального парку складає більше 77 гектарів. Її місцерозташування привабливе. Перетин міжнародних шляхів, залізнична дорога. Згідно із проєктом територія умовно розділена на три ділянки. На перших двох розміщуватимуться 28 будівель – промислово-виробничі, офісно-побутові та технічні. Те ж планується і на третій ділянці.

   Індустріальний парк «Долина Стрий» формуватиметься із врахуванням пріоритетності підприємств таких галузей як високотехнологічне машинобудування, електроніка та приладобудування, сучасні інформаційні та smart-технології, харчопереробна промисловість, транспорт і логістика та ін. Вже сьогодні ведеться копітка робота в цьому напрямку. 

   «Стрий Долина» можна іменувати ще й як еко-індустріальний парк. Своєрідне поєднання двох основних складових – стійкості та промислової чистоти. Окрім того, концепція парку припускає створення універсального об’єкту промислово-складського призначення. «Стрий Долина» передбачає відповідну власну інфраструктуру з бізнес-центрами, готелями-хостелами, закладами харчування тощо. Попередньо обчислена орієнтовна кількість енергоносіїв, необхідних для роботи підприємств. Не менш важлива і соціальна складова. Згідно із проєктом в ІП буде створено від 3 до 4 тисяч робочих місць та ще поза ним. Індустріальний парк це своєрідні ліки від міграції людей. Адже підприємства потребуватимуть немало спеціалістів різної кваліфікації.

   Як підсумок, основними завданнями індустріального парку є створення потужного промислового об’єднання, розширення індустріального потенціалу Стрия, активізація виробництва інноваційного продукту, підвищення конкурентноспроможності вітчизняної продукції, зростання обсягу інвестицій в регіон та податкових надходжень до бюджетів всіх рівнів, створення нових робочих місць. Індустріальний парк стане загалом територією промислового розвитку. І вигоди від цього очевидні для всіх. Учасники індустріального парку (резиденти) мінімізують свої матеріальні, фінансові, трудові та часові витрати, бо приходять на вже готовий виробничий простір. А також можуть отримати супровідні послуги від керуючої компанії парку. У свою чергу керуюча компанія отримує доходи від оренди виробничих площ, надання відповідних послуг. Нарешті вигоди для місцевої громади – нові робочі місця, активізація господарської діяльності та соціально-економічний розвиток території. Іншими словами, стара «промзона» отримає нове життя.

   В області вже офіційно зареєстровано 9 індустріальних парків. Десятий, мабуть, буде в Стрию. Такою є амбітна і зрозуміла мета місцевої влади. А поки що наступним кроком на шляху її втілення є реєстрація згідно з чинним законодавством індустріального парку в Стрию.

Любов Тиченко.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 31-32, Підприємництво. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *