Після нашої неодмінної перемоги над ворогом найбільший попит буде саме на фахівців з відбудови країни, передусім робочих спеціальностей. Втім, вже зараз відчувається їх брак. Таких фахівців, а саме робітників високої кваліфікації та спеціалістів освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший бакалавр» чотирьох основних напрямків – будівельного, автомеханічного, легкої та харчової промисловості, й готує ДНЗ «ВПУ-34 м. Стрия». Для цього створена потужна навчально-виробнича база, де учні отримані на заняттях теоретичні знання відшліфовують їх практично в центрах та майстернях училища.
«Працюють два навчально-практичні центри, понад 10 навчально-виробничих майстерень та лабораторій, навчальні, інформаційно-комп’ютерні кабінети, є навчальний транспорт, – розповів директор навчального закладу Олег Кизима. – Тут здобувають знання майбутні кухарі, кондитери, офіціанти, бармени, кравці, електромонтажники і слюсарі КВП, слюсарі з ремонту автомобілів, машиністи крана автомобільного, водії категорій В, С, монтажники санітарно-технічних систем, електрозварники, агенти з організації туризму, адміністратори.
У планах – створення ще одного навчально-практичного центру, де сповна необхідними знаннями майбутні офіціанти, бармени, майстри ресторанного обслуговування. Це дасть змогу сформувати повний навчальний комплекс щодо торгово-харчового напрямку, зумовивши появу «Території гостинності». Ведуться роботи і щодо створення сучасної майстерні для майбутніх кравців. Вже придбано необхідне обладнання. Участь у міжнародному проєкті «EUS4Skills: Кращі навички для сучасної України» якраз зумовила початок модернізації виробничих майстерень, де здобувають практичні навики майбутні слюсарі та електрогазозварники. У рамках цього проєкту плануємо здійснити модернізацію майстерень, де займаються учні, які здобувають фах слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів та електрозварники. Вже підготовлена необхідна документація, реалізація проєкту здійснюватиметься за кошти Євросоюзу. У рамках «EUS4Skills: Кращі навички для сучасної України» були організовані також тренінги як для учнів, так і педагогів училища. Окрім того, готуємо відповідні документи для участі в конкурсі щодо створення навчально-виробничого центру для учнів, які здобувають фах електромонтажника. Постійно оновлюються й осучаснюються навчальні кабінети.
До повномасштабного вторгнення рф планів, задумок щодо осучаснення навчального процесу в училищі було немало. Тепер, зрозуміло, складно всі зреалізувати. Але не зупиняємося – працюємо, вдосконалюємося, розуміючи всю важливість підготовки фахівців названих вище спеціальностей для відбудови та розвитку країни. До того ж в училищі організовуються короткотермінові курси для всіх бажаючих стосовно трьох напрямків. Своєрідне впровадження вимоги сьогодення – освіта впродовж життя. Програма курсів розроблена працівниками закладу і проводиться на базі наших навчальних центрів».
Сьогодні у ВПУ-34 навчається за різними напрямами майже 850 учнів. До речі, виконання плану набору учнів станом на 1 вересня становить 106 відсотків. Разом із навчанням вони мають змогу займатися спортом, у різних творчих гуртках. До їх послуг й бібліотека. Як кажуть, «господарка» закладу чимала. Недаремно ВПУ-34 не лише одне з найпотужніших у Стрию, але й входить у п’ятірку найбільших закладів профтехосвіти області.
«Враховуючи складність сьогоднішньої ситуації, розроблено усі можливі форми навчання учнів. Приміром, змішана, бо, зрозуміло, професійна освіта не може бути виключно дистанційною. Веду до того, що виробниче навчання в будь-якому випадку відбуватиметься виключно в очному форматі, теоретичне – онлайн. Обладнані укриття дозволяють гарантувати безпечність учнів та викладачів».
З початку повномасштабного вторгнення рф ДНЗ «ВПУ-34» активно розпочало свою волонтерську діяльність щодо підтримки наших військових й внутрішньо переміщених осіб. В гуртожитку училища останніх проживало понад 200 осіб, яким надавалася необхідна допомога . Працівники навчального закладу організовували для них екскурсії, тренінги, для дітей – цікаві заходи.
«Працівники будівельної кафедри взялися одразу за виготовлення металевих «їжаків», що відправлялися на передову. Такою роботою займалися, до речі, й інші заклади профтехосвіти області. А працівники кафедри харчування взялися за приготування їжі для військових. Розпочалося й пошиття розвантажувальних жилетів («розгрузок») для військових, аптечок, інших необхідних речей, яким займаються в основному працівники кравецького напрямку. Долучаються й волонтери. Ця робота триває і далі. Невдовзі до цього переліку виробів додасться й пошиття «бафів» із флісової тканини.
Працівники кафедри механіки займаються технічним обслуговуванням авто для військових. Одне з них було придбано в Нідерландах за власні кошти працівників закладу. Після необхідного технічного обслуговування та профілактики автомашина була відправлена на позиції військових у Донецькій області.
Зараз працюємо над втіленням ще одного проєкту щодо допомоги ЗСУ – зварювання так званих «буржуйок». Маємо необхідні креслення, затримка лише за необхідними для цього матеріалами. Загалом колектив училища активно долучається до всіх починань, вносячи таким чином і свій вклад у перемогу.
З ініціативи учнівського самоврядування на території училища з’явилася алея героїв – наших випускників, які загинули у теперішній війні. П’ять магнолій вже висаджено в пам’ять про наших небесних лицарів… Висловлю не тільки своє побажання, але й усіх українців: нехай множиться алея випускників (і така є на території), а герої приходять в училище, аби зустрітися з нашими учнями, педагогами, поспілкуватися».
Не так давно кравецький факультет училища отримав подяку від Львівської обласної ради якраз за активну громадську діяльність. А весь колектив навчального закладу – подяку департаменту освіти та науки Львівської ОВА за сумлінну роботу на освітянській ниві та підтримку ЗСУ.
Любов Тиченко.