Візитівкою Стрия сміливо можна іменувати залізничний вокзал. Бо саме з нього і розпочинається подальше знайомство з містом гостей. А воно ось, як на долоні. З привокзальної площі одразу проспектом Чорновола до самісінького центру – майдану Незалежності. Недаремно саме тут, на проспекті Чорновола, створюватиметься перший у місті громадський простір, за яким неодмінно послідують й інші.
Робоча група зі створення такого простору на проспекті Чорновола (до її складу ввійшли заступник міського голови Андрій Стасів, голова групи; начальник відділу туризму та промоції Орися Мельник, секретар; начальник відділу внутрішньої та інформаційної політики Марта Стадник; начальник управління ЖКГ Ігор Пастущин; начальник відділу містобудування та архітектури Марина Дребот; начальник відділу капітального будівництва Іван Лебідь; начальник управління культури, молоді та спорту Богдан Бойко; представники громадськості Андрій Гліжан, Василь Коружак, Сергій Пожар, Ярослав Турянський; Богдан Левицький (НСОУ «Пласт»); Едуард Поліщук (ВГО «Генерація успішної дії») працює, сформувала основні напрямки розвитку простору. Тривають активні консультування з експертами Ради Європи в Україні. Вони ж знайомитимуть членів робочої групи із процесом громадських обговорень шляхом ZOOM-навчання. Адже саме через такі публічні консультації, обговорення належно вдасться зрозуміти бачення стриян щодо створення цього громадського простору на проспекті Чорновола. Тут планується облаштування пішохідної зони, місць для відпочинку та дозвілля, велодоріжок, озеленення, освітлення тощо з гармонічним поєднанням у загальній картині історичних будівель (до речі, чотири з них є пам’ятками архітектури). Кожен мешканець міста може висловити своє бачення майбутнього простору, надіславши пропозиції до 28 травня на адресу: press@stryi-rada.gov.ua.
У декого може виникнути запитання: який громадський простір на проспекті Чорновола, коли тут є і тротуари, й освітлення, дерева і лавки? Громадський простір – це синонім якості життя у місті. Він пов’язаний з такими типами громадської діяльності як спілкування, дозвілля, створює умови для прогулянок та відпочинку, творчості та освіти. У світі громадські простори це вже давно загальноприйнята практика, у нас, в Україні, це нова традиція. Такі простори вже створені та активно створюються у багатьох містах країни. А ті, що вже діють, довели свою необхідність та важливість. Адже комфортні громадські простори здатні оживляти ділову та культурну активність у місті, покращувати мікроклімат.
Якщо вдатися до аналізу громадських просторів, що вже існують, то найважливішими їх ознаками є доступність для всіх, безпечність, безбар’єрність (передусім для людей з інвалідністю), комунікабельність (спілкування, ігри), творчість (виступи вуличних музикантів, акторів, інших самодіяльних митців тощо), комфортність, універсальність (враховуються інтереси людей різного віку, відображається місцева культура та історія). Цікаво ж, правда? Тому разом активно долучаймось до цієї важливої та потрібної кожному з нас справи.
Любов Тиченко.