ДОСВІД РОБОТИ В НОВИХ УМОВАХ

   Подання заявки КНП «Стрийська центральна районна лікарня» на участь у грантовій програмі з розвитку лікарень покращення якості в рамках проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», зрозуміло, не формальний крок, а здійснення величезного обсягу роботи, аби вибороти таку можливість стосовно покращення системи управління якістю в організації надання спеціалізованої медичної допомоги. В кінцевому підсумку, лише два медичні заклади в Україні стали учасниками грантової програми. Окрім КНП «Стрийська ЦРЛ» ще медичний заклад в місті Овруч, що на Житомирщині.

   «Наприкінці минулого року розпочалася підготовка до цього важливого кроку, а вже в січні – конкретна реалізація заходів по гранту, – розповіла заступниця директора з лікувальної роботи КНП «Стрийська ЦРЛ» Богдана Лучків. – У рамках цього гранту отримали багато матеріалів щодо вибудови системи якості лікарні. Чітко прописані усі елементи. До речі, розроблено та затверджено план покращення якості лікувального закладу на 2022-2026 роки. Участь у проєкті дала можливість вивести рівень управління закладом на новий рівень, змінивши ієрархічну на горизонтальну модель. Іншими словами, вирішення тих чи інших питань в тому чи іншому відділенні – справа передусім самих його працівників, керівник їх лише озвучує. Акцент – на командну роботу. Це є однією з важливих складових проєкту. Розвиток командної роботи, відповідно впровадження культури, орієнтованої на пацієнта, покращення процесів комунікації медичних працівників та з пацієнтами. А також покращення процесів інфекційного контролю та надання медичної допомоги хворим з гострим мозковим інсультом. Загалом – системи надання послуг на всіх рівнях лікувального закладу.

   Сказати, що реалізовані заходи по гранту важливі для лікарні, – не сказати нічого. Цей проєкт змінив, насамперед, наш погляд. Навчив правильно розставляти пріоритети, розуміння того, що дрібниць у роботі немає. Усвідомити сповна, що окрім грандіозних планів на майбутнє, є ще повсякденне життя. І в цьому повсякденні надважливим є задоволення потреб медиків, пацієнтів та отримання результату вже сьогодні. Досягти його можна тільки командною роботою. Чим більше активних, вмотивованих, енергійних людей в роботі – тим кращий результат».

   Завдяки отриманим інструментам вдалося детально зрозуміти, що таке самооцінка медичного закладу та чітко сформулювати її. Було організовано три групи якості – з комунікації, інфекційного контролю та організації надання медичної допомоги. Що це дало? В медичному закладі модернізовано тренінгову кімнату, де тепер є не тільки нові меблі, але й необхідна сучасна техніка (інтерактивний комплект). Додайте запровадження в лікарні кодексу етики, стандартів спілкування. Доступний тепер в медичному закладі Wi-Fi. Оновлений його веб-сайт, розроблено бренд-бук.

   Стосовно якості з інфекційного контролю, то розроблено стандарти операційних процедур, що в компетенції середнього медперсоналу. Для цього придбано 24 бактерицидні лампи та дві сухожарові шафи (стерилізатори). Оновлено клінічні протоколи лікування пацієнтів з гострим мозковим інсультом та протоколи реабілітації на основі міжнародних стандартів. Окрім того, лікарі закладу були учасниками тренінгу з базових реанімаційних заходів (BLS), який сертифікований Європейською радою ресусцитарії (ERC). Важливою складовою процесу налагодження дієвої комунікації між медиками та пацієнтами лікарні є розроблені інформаційні постери та опитування останніх.

   «Працюючи над втіленням цього проєкту, ми не тільки слідували основним його вимогам, але й вносили свої доповнення, ініціативи, реалізуючи їх. Приміром, придбано плазмовий екран з метою регулярної трансляції відео-уроків щодо догляду за важкохворими. Він розміщується у холі неврологічного відділення». 

   КНП «Стрийська ЦРЛ», як бачимо, завдяки участі в грантовій програмі має вже досвід у справі системи управління якістю. З метою його поширення була організована зустріч під назвою «Покращення системи управління якістю в організації надання спеціалізованої медичної допомоги», що відбулася недавно. ЇЇ учасниками були представники медичних закладів міста та Стрийського району, Закарпатської, Житомирської областей. Кожен з них отримав посібник «Рекомендації з побудови системи управління якістю в медичному закладі». Була присутня й Ольга Хрищук, координаторка грантової програми від проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

    Під час зустрічі з доповідями виступили директор КНП «Стрийська ЦРЛ» Олексій Ігнатов, Богдана Лучків, заступниця директора з фінансово-економічних питань Тетяна Козак, юристконсульт Євгенія Попович, завідувачка відділу інфекційного контролю Наталія Мелешко, завідувач неврологічного відділення Тарас Тарасович. І кожна з них супроводжувалася жвавими обговореннями.

   «Такі обговорення, дискусії тривали чи то пак продовжувалися і під час каво-перерв, що свідчить про актуальність порушуваних питань для всіх без винятку лікувальних закладів. Впевнена, кожен із учасників зустрічі прагнутиме щось із побаченого у нас зреалізувати тепер у своєму медичному закладі. Такі зустрічі надихають та мотивують.

   Деякі учасники в силу зрозумілих причин не змогли побувати на зустрічі. Їм надіслано усі матеріали, презентації».

   Після зустрічі відбувся, так званий, зворотній зв’язок. Кожен з його учасників отримав короткий опитувальник. В результаті з’ясувалося, що учасники зустрічі оцінили корисність доповідей та дискусій на 9,37 бала (із 10 можливих). Всі опитані підтвердили, що планують надалі працювати над якістю у своїх медичних закладах. Це означає, що напрацювання, досвід стриян, безперечно, актуалізуватиме питання розвитку системи управління якістю у багатьох медичних закладах. З іншого боку, результати такого опитування є стимулом для подальшої наполегливої роботи колективу КНП «Стрийська ЦРЛ» на шляху впровадження нових стандартів та вимог.

Тетяна Долішня. 

Опубліковано у Випуск 35-36, Здоров'я, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *