ДОПОМОГА ТИМ, ХТО ЇЇ ПОТРЕБУЄ

У відділі соціального захисту населення Грабовецько-Дулібівської сільської ради щодня немало відвідувачів. Звертаються з питаннями щодо отримання допомоги, підтримки, консультування, різних соціальних послуг. Передусім це інваліди, ветерани війни, учасники бойових дій, пенсіонери, громадяни з числа малозабезпечених та багатодітних сімей, внутрішньо переміщених осіб, «афганці», учасники ліквідації аварії на ЧАЕС та ін. У відділі працює сектор по обслуговуванню одиноких громадян похилого віку. Налагоджена тісна співпраця із старостинськими округами (їх на території громади – 3). Передусім у справі поновлення інформації стосовно тих чи інших соціальних категорій населення, які потребують допомоги. 

Декому видається робота цього відділу дещо рутинною. Проте якраз соціальний захист, підтримка незахищених верств населення, пільгових категорій є напрочуд важливими та необхідними. Причому тепер мешканцям населених пунктів, що входять у громаду, оформлення всіх видів допомог здійснюється, як кажуть, на місці.

«Наш відділ є своєрідним посередником між жителями громади та іншими державними органами району, області, які займаються вирішенням питань соціального забезпечення, – розповів начальник відділу соціального захисту населення  Віктор Тучапський. – Впродовж минулого року сформовано загалом 1804 справи (як в електронному, так і в паперовому вигляді) та передано в управління соціального захисту населення Стрийської РВА. Вони стосуються надання субсидій, допомог, пільг. Подано 160 запитів на отримання посвідчень багатодітних сімей. За минулий рік видано 708 довідок внутрішньо переміщеним особам. Зареєстровано в Єдиній державній системі як ВПО 1021 особу. Сформовано 68 справ реабілітованих – жертв політрепресій (такі громадяни отримали відповідні компенсації з обласного бюджет в сумі 165117 гривень), а також демобілізованим воїнам. Здійснюється соціальний супровід осіб з інвалідністю щодо отримання ними грошової компенсації  на пальне та техобслуговування їх авто. 19 людей різних соціальних категорій отримали матеріальну допомогу із фонду депутата обласної ради. Сформовано 20 звернень учасників ліквідації аварії на ЧАЕС щодо компенсації коштів на придбання медикаментів. Для цього укладено договір із «Соціальною аптекою».

Окрім того, відповідно до програми та на основі поданих актів здійснюється відшкодування коштів за перевезення пільговиків залізничним транспортом. Минулого року ця сума склала понад 281 тисячу гривень. Відповідна програма діє і щодо пільгового перевезення автотранспортом місцевого сполучення. Внесено в базу пільговиків 1405 осіб. Поновлено відшкодування оплат за користування стаціонарним телефонним зв’язком пільговим категоріям населення. Особи з вадами зору безкоштовно отримали тонометри та глюкометри. Загалом минулого року надано 20532 соціальні послуги».

Зрозуміло, розроблені та діють й місцеві програми підтримки пільгових категорій населення, спрямовані на забезпечення їх від соціальних ризиків.

«Програма соціального захисту населення, що розроблена відділом, затверджена на сесії сільської ради. Вона охоплює всі аспекти надання компенсаційних виплат щодо сплати комунальних послуг інвалідам 1 групи, а також тим сім’ям, в яких кілька інвалідів, незалежно від групи. Такі компенсації отримують й фізичні особи, які надають догляд на непрофесійній основі людям, які потребують постійного догляду. 

Програма передбачає виплату допомоги ветеранам праці, багатодітним сім’ям, «афганцям», учасникам бойових дій, дітям (не тільки інвалідам) та ін. До слова, на обліку перебуває найбільше учасників бойових дій. Вони також користуються пільгами стосовно оплати за комунальні послуги. Учасники УПА щомісячно отримують доплати з місцевого бюджету.

У згадуваній вище програмі передбачено й надання одноразової допомоги мешканцям громади різних пільгових категорій на лікування, у випадку стихійного лиха, приміром, пожежі в оселі. А також сім’ям на поховання людей працездатного віку, які офіційно не працювали. Те ж стосується і родин загиблих в сьогоднішній війні. Окрім державних виплат, з місцевого бюджету їм надається 50 тисяч гривень.

Діє програма безкоштовного зубопротезування. Такою послугою мають право скористатися учасники бойових дій, ветерани війни, «чорнобильці», мати-героїні, ветерани праці, а також люди пенсійного віку. Останнім необхідно подати довідки про доходи.

Згідно з рішенням виконкому сільської ради мешканці Верхньої Стинави отримуватимуть доплати, так звані «гірські». Це єдиний населений пункт громади, що підлягає вимогам чинного законодавства стосовно 25-відсоткової доплати до пенсій, зарплат та всіх видів соціальних допомог мешканців села».

Закономірно, кількість пільговиків, шо перебувають на обліку відділу, не є сталою. Щороку вона оновлюється, аби кожен, хто потребує допомоги та має право на ті  чи інші виплати, не залишався поза увагою.

«На сьогодні соціально-економічне становище суспільства є вкрай вразливим. Зростання рівня безробіття, поширення негативних соціальних явищ призводить до збільшення кількості сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах. Очевидно, що діти, які виховуються в таких сім’ях, часто не отримують необхідного піклування та не забезпечені гідними умовами проживання. Фахівці проводять оцінку потреб сім’ї, складають індивідуальний план соціального супроводу, залучають членів сімей та фахівців служб до реалізації завдань індивідуального плану. Також працівники забезпечують соціальний супровід, проводять інспекцію підопічних сімей, надають їм гуманітарну допомогу та в організації дрібного косметичного ремонту житла. При  необхідності членам таких сімей надається консультування з питань подолання особистісних і міжособистісних проблем, особливостей опіки і виховання дитини. Організовуються групи взаємодопомоги батьків, які опинилися в кризовій ситуації, співпраця з дитячими та сімейними психологами від International Medical Corps.

Завдяки допомозі депутата обласної ради Є. Гірника були виконані побажання 10 дітей з таких сімей щодо необхідності тих чи інших речей, які вони виклали у листах до Миколая. Сьогодні на обліку перебуває 26 дітей. Дбаємо, щоб вони були забезпечені продуктами харчування, одягом тощо.

За останні два роки 41 дитина із родин пільгових категорій мала змогу оздоровитися в літніх таборах. Минулого року – лише чотири, в силу зрозумілих причин. Недавно наймолодші мешканці громади побували у Бориславі, де знайомилися з його історією».

Як зазначалося, у відділі працює сектор з надання послуг одиноким громадянам похилого віку, які проживають на території громади. На обліку перебуває 31 особа. Повсякчасну допомогу їм надають чотири соціальні працівники. Завідувач сектору з надання соціальних послуг одиноким людям похилого віку – Оксана Ключик.

«Соціальні послуги, що надаються таким людям, стосуються їх побуту, придбання ліків, продуктів харчування. Кожен з них отримує продуктові набори напередодні різних свят, зокрема Різдва, Великодня, дня Миколая та ін., а також грошові допомоги. Приміром з нагоди Дня людей похилого віку вони отримали продукти харчування на загальну суму 16275 гривень».

Відділ соціального захисту населення проводить діяльність у тісній співпраці з багатьма благодійними організаціями щодо підтримки людей різних соціальних категорій, в тому числі і внутрішньо переміщених осіб.

«Передусім, це International Medical Corps, Угорська екуменічна служба, французька неурядова організація «ASTED», центр «NIKA», ГО «ARMY BTS UA». Вони надають як фінансову допомогу нашим підопічним, так і продукти харчування (в тому числі і дитяче харчування), засоби гігієни для дітей. Організовують зустрічі, тренінги для них. Мальтійська служба якраз на зимові свята передала дітям з соціальних категорій шкільне приладдя, одяг, інші необхідні речі».

Є активними сторінки відділу соціального захисту населення в соцмережах – в Telegram (t me/vczn_duliby) та Facebook («Соціальний захист»), аби таким чином  забезпечити якнайповніше інформування про його роботу. У відділі працюють спеціалісти І категорії – Наталія Рогульська, Іванна Трусевич. Вони щодня консультують відвідувачів, готують відповідні запити та документи, щоб отримували сповна необхідну допомогу і підтримку всі, хто її сьогодні потребує. А таких людей немало.

Тетяна Долішня.

Опубліковано у Актуальна тема, Номер 44. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *