«ДЛЯ ВАС ЗАВЖДИ ВІДКРИТІ ДВЕРІ І СЕРЦЯ…»

Цьогоріч Україна відзначає 150-ліття від дня народження видатного письменника, неперевершеного майстра соціально-психологічної прози, новатора модерністської техніки письма, новеліста, тонкого спостерігача людської душі, гуманіста і просвітителя Василя Стефаника. Його твори перекладено двадцятьма мовами світу. У родинному селі Русові в будинку письменника ще в 1941 році відкрито літературно-меморіальний музей.  Іменем знаного українця названі численні вулиці в різних містах України, національний університет в Івано-Франківську, Національну бібліотеку у Львові, публічну бібліотеку в Києві… Зрештою, у нашому місті центральна дитяча бібліотека носить його ім’я. 

 Історія дитячої книгозбірні розпочалася 27 жовтня 1947 року, а безпосередньо запрацювала з 1 січня 1948 року. Книжковий фонд становив дві тисячі примірників. Міська центральна бібліотека ім. В. Стефаника відповідно до історичної довідки від 20 травня 1958 року мала назву – Стрийська міська дитяча бібліотека №1. З роками книжковий фонд зростав, збільшувався кількісний склад читачів, відповідно до цього і штат бібліотеки. У травні 1961 року на честь 90-річчя від дня народження письменника В. Стефаника бібліотеці було присвоєно його ім’я. Від того часу книгозбірня іменується: Стрийська міська дитяча бібліотека імені Василя Стефаника. 

Бібліотечні працівники  фахово відносились до роботи по обслуговуванню юних читачів, зокрема щодо індивідуального керівництва читанням дітей. Книгозбірня стала базовою бібліотекою у цьому напрямку роботи, тут завжди проводились обласні семінари. У 1967 році їй було присвоєно звання “Бібліотека відмінної роботи”. 

Із дня відкриття бібліотеки її структура не змінювалась. Лише з часом –  віковий ценз з обслуговування дітей. З самого початку і до 1965 року бібліотека обслуговувала юнацтво. Структура була така: відділи по обслуговуванню учнів 1-4 класів; 5-10 класів; читальний зал обслуговував учнів 3-10 класів. Розташовувалася бібліотека спочатку на теперішній вулиці Народній. Приміщення було невелике. З 1956-го – в окремому приміщенні по вулиці Шевченка, 36. У 1976 році відбулася централізація бібліотек міста. Дитяча бібліотека стала структурним підрозділом централізованої бібліотечної системи м. Стрия. І відтоді має назву центральна дитяча бібліотека імені В. Стефаника Стрийської міської централізованої бібліотечної системи.   

Йшли роки. Книжковий фонд книгозбірні поповнювався, більше стало читачів. На даний час книжковий фонд бібліотеки налічує понад  61 тисячу примірників. Приміщення вже не відповідало санітарним нормам, не сприяло покращенню умов праці. Воно було темним, вологим, стіни уражені грибком і ремонти не допомагали. У 1999 році  бібліотека отримала нове, просторе, двоповерхове приміщення по вулиці С. Крушельницької, 27. Цього року як результат децентралізації відбулося об’єднання міської та районної бібліотек.

На подвижниках, творчих особистостях стоїть бібліотечна справа, бібліотечний світ, на людях, що понад усе люблять книгу і поважають читача, які завжди прагнуть поділитися радістю натхненного читання, зробити всіх своїми однодумцями і залучити до цієї радості. Бібліотечна спільнота міста, передусім не одне покоління користувачів дитячої бібліотеки, добре знайомі з Л. Гаврушенко, яка на посаді керівниці дитячої книгозбірні впродовж сорока років доклала значних зусиль, аби бібліотека стала одним з найавторитетніших культурно-освітніх установ для дітей в місті. Тепло свого серця протягом більш як 50 років дарувала юним читачам  бібліотекар Н. Данченко, яка прищеплювала маленьким стриянам любов до книги і слова.

Продовжуючи добрі традиції і досвід роботи своїх попередників, сьогоднішні працівники дитячої бібліотеки йдуть у ногу з часом, задовольняючи запити читачів нової генерації незалежної України шляхом інноваційних форм роботи. Те, що місце «прописки» бібліотеки поруч з міським Будинком культури, школами, центром учнівської творчості, додає активності в роботі книгозбірні. “Родзинкою” діяльності дитячої бібліотеки є функціонування безкоштовного мультимедійного центру “Долонька добра” для дітей з обмеженими можливостями ( у рамках проєкту “Бібліотека – територія добра і милосердя”). Центр давно став осередком спілкування, знайомств, інтеграції дітей з обмеженими можливостями та учнями шкіл міста. Завдяки співпраці з БФ “Карітас” Стрийської єпархії УГКЦ молодь з особливими потребами є активними відвідувачами дитячої бібліотеки, де вони знайшли друзів, в тому числі і серед бібліотекарів. Організацією занять для них займається завідувачка відділом Л. Багрич у співпраці з координаторкою центру та локальною менеджеркою проєкту при БФ “Карітас” О. Ільків. Вони щоразу вдумливо, творчо та з натхненням готують програми занять. До речі, бібліотека отримала статус єдиного в місті безкоштовного дозвіллєвого центру спілкування дітей з особливими потребами. 

На бібліотечній ниві творчо і натхненно працюють заступник директора ЦБС по роботі з дітьми Л. Бобяк, завідувачка відділу по обслуговуванню учнів 5-9 класів Г. Лико, бібліограф Г. Тунська, бібліотекарки абонементу Г. Шумейда, О. Рудюк, оператор копіювальної техніки У. Дружинець, завідувачка відділу дошкільнят та учнів 1-4 класів Л. Багрич, бібліотекарки молодшого відділу І. Гавриляк та Н. Войтків.   

Урочисто і святково до ювілейної дати Василя Стефаника у дитячій бібліотеці презентувалося відкриття міні-музею «Співець української землі», організувалася віртуальну подорож «Карби життєвого шляху…», під час якої  юні читачі мандрували життєвими та творчими стежками новеліста. В цьому міні-музеї є погруддя В. Стефаника, яке подарував для книгозбірні знаний стрийський  скульптор К. Левченко, роботу виконав заслужений діяч мистецтв, скульптор Е. Мисько. Також можна побачити виконаний на високому художньому рівні  екслібрис бібліотеки ім. В. Стефаника роботи М. Нестерчука. 

Працівники Стрийської центральної дитячої бібліотеки ім. В. Стефаника з метою привернення уваги юні до книги повсякчас проводять для них різноманітні цікаві конкурси, заходи, виховні години, літературні, тематичні бесіди, лекції, майстер-класи. Тут є можливість оволодіти основами комп’ютерної грамотності та отримати бейджик “Комп’ютошка», поспілкуватися за допомогою “skype” з рідними, друзями з будь-якої країни, отримати різноманітну інформацію в інтернет-центрі “Павутинка”, який облаштований в 2010 році завдяки програмі “Бібліоміст”. У бібліотеці діє нова “гаряча” послуга – онлайн реєстрація малюків до дитсадків. За участі батьків працівники книгозбірні експериментують, фантазують і проводять різноманітні акції. Це по-новому, творчо єднає дітей і не тільки, тому читачами книгозбірні стають на довгі роки цілі родини. 

У колективу  багато планів і сподівань щодо вдосконалення діяльності бібліотеки та розвитку її потенціальних ресурсів, а ще впевненість, що з дружньою, надійною та досвідченою командою професіоналів досягнуть нових вершин у справі виконання важливої місії суспільної необхідності та корисності для стрийської громади. Бо  Стрийська міська дитяча бібліотека імені В. Стефаника – це і сховище скарбів, наукових знань, і центр освіти, і клуб за інтересами, і місце зустрічей, живого спілкування, і куточок, де можна відпочити душею, наблизитися до скарбів світової думки, піднятися над буденністю і поринути у віртуальний світ інтернету, де дитина має можливість безкоштовно реалізувати свої культурні, освітні, інформаційні, комунікативні потреби. Недаремно працівники бібліотеки обрали своїм гаслом щирі слова: «Для вас завжди відкриті двері і серця…».

 Лідія Паращак.

Опубліковано у Випуск 5, Культура і духовність, Освіта, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *