ДІТИ – НАШЕ МАЙБУТНЄ

      Дошкільна освіта є невід’ємною частиною безперервного освітнього процесу, спрямованого на різнобічний розвиток дитини. Її зміст органічно пов’язаний з ідеями Нової української школи і забезпечує наступність між дошкільною та початковою освітами в умовах шкільної реформи. Отож, про її важливість говорити зайве.

     «Дошкільна освіта охоплює дітей віком від 2 до 6 років. Це і спеціальні групи для дітей з особливими освітніми проблемами до 7-річного віку, – зазначила начальниця відділу дошкільної освіти управління освіти міської рали Любов Денечко.

– У нашій громаді працює 40 таких закладів. З них 26 – заклади дошкільної освіти комунальної власності, один приватний – навчально-виховний центр св. Зигмунда для дітей та сиріт, та 13 структурних підрозділів у школах. Загалом тут виховується станом на 15 листопада 2714 дітей. У місті працює 19 груп для дітей з особливими освітніми потребами (а це 240 дітей), в населених пунктах громади – 5 інклюзивних груп, де займаються 87 дітей з особливими освітніми потребами (з них 10 з інклюзією). 407 педагогів зайняті в системі дошкільної освіти громади».

Якраз вони, педагоги, розвивають нахили та здібності дітей в ранньому віці. Надають максимальної уваги як фізичному розвитку дітей, так і соціальним та психологічним аспектам.

«Дитині простіше навчатися через гру. Приміром, як навчити малюків розрізняти кольори, геометричні фігури. В одному з наших дошкільних закладів підійшли до цього творчо. Дітей навчав… «заєць», який із кошика витягував фігури різних кольорів, які діти допомагали йому розміщувати на килимку згідно із визначеним рисунком. Кожен з малюків активно включився в таку пізнавальну гру-навчання. Чи казка «Колобок» на новий лад для дворічних у ЗДО №12. 

     Інший приклад. Це вже про пізнання рідного міста. Вихованці ЗДО №21 здійснили краєзнавчу подорож «Стежками міста Стрия», організовану педагогом Любов’ю Ваців. Дітей зустрів «подорожній», розповідав багато цікавого і подарував кожному «магнітик» із фото давнього міста. Веду до того, що чи не всі педагоги до проведення занять, різних заходів підходять творчо, нестандартно. Окрім занять з розвитку мовлення, літератури, природи, зображувальної діяльності, музичних та фізкультурних у більшості ЗДО малюки вивчають ще іноземну мову (як правило, англійську). Заняття у кожному дошкільному закладі проводяться щодня.

     У період карантинних заходів щодо коронавірусу педагоги проводили дистанційно заняття для дітей, причому в узгоджений з батьками час. І тепер, як бачите, в час війни, продовжується повноцінне навчання дошкільнят. Цей процес не зупиняється. Основне, аби діти не відчували увесь жах війни. Із зареєстрованих в нашій громаді 400 дітей із сімей ВПО 110 з них відвідують заклади дошкільної освіти. Боляче дивитись, як деякі з них зі страхом реагують на звуки сирен повітряної тривоги. 

     У всіх без винятку закладах облаштовані найпростіші укриття. Тут є столики, стільці (в деяких і ліжка), дидактичні ігри, технічні засоби. Перебуваючи в укриттях, діти не сумують – співають, розповідають вірші, грають в ігри. Згідно із методичними рекомендаціями Міністерства освіти під час повітряної тривоги заклад дошкільної освіти не може ні прийняти дитину, ні відпустити, якщо батьки хочуть її забрати.

     Виключення електроенергії – проблемне питання. У шести закладах на кухнях електроплити. Проте це не означає, що діти залишаються без харчування. Заплановане меню змінюється. Батьки з розумінням ставляться до цього. До слова, харчування дітей у ЗДО громади згідно з новими нормами. Заклади дошкільної освіти отримують постійну допомогу з боку місцевої влади, міського голови В. Канівця. За це їм велика вдячність».

     Педагоги закладів дошкільної освіти не лише навчають, але й самі вдосконалюють повсякчас свої знання, знайомляться з новими методиками, обмінюються досвідом.

     «У ЗДО №6 створено простір, сприятливий для формування моральної, духовної та патріотичної особистості за програмою «Зерно любові». Недавно на базі цього закладу в рамках проєкту з впровадження цієї програми в закладах Львівщини відбувся семінар «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку». Педагоги ЗДО №6 поділилися з колегами своїми напрацюваннями. Учасниками семінару були співавторки програми Любов Зеленко, головна спеціалістка департаменту освіти і науки ЛОВА, та Оксана Шиян, директорка ЗДО №94 м. Львова, о. Роман Стойко, голова комітету у справах освіти Стрийської єпархії УГКЦ, директори ЗДО нашої громади».

     Розуміння з боку батьків необхідності відвідування дітьми дошкільних закладів є. Попри важливі навчальні моменти спілкування з однолітками сприяє й комунікативним здібностям дітей. Та надалі залишається відкритим питання наявності необхідних вільних місць у ЗДО для всіх бажаючих.

     «У громаді проживає понад 4600 дітей віком від 0 до 6 років. З них відвідують ЗДО 2714 дітей. Щодня моніторимо відвідування дітей в кожному закладі. Більше 260 вихованців ЗДО перебувають за кордоном, але їх батьки не написали відповідної заяви.

     Якщо дітей в заклади дошкільної освіти записували чи не з народження, то тепер діє електронна система реєстрації «Е-садок». Батькам перш ніж моніторити, в яких закладах є вільні місця, варто детально ознайомитися із «Положенням про електронний сервіс реєстрації дітей у чергу до закладів дошкільної освіти Львівської області», затвердженим облдержадміністрацією. Усі діти щодо запису в однакових умовах. На чергу батькам варто зареєструватися за рік до вступу дитини в ЗДО. При цьому можна реєструватися одразу в три заклади. Згідно із діючим законодавством у групи можна набирати дітей за умови наявних місць впродовж року. Кожна група – це чітко визначена кількість дітей і, відповідно, спальних ліжок. До вирішення питання в кожному випадку підходимо з розумінням, враховуючи факт зайнятості батьків.

     Дошкільна освіта необхідна для цілісного розвитку дітей, вони – наше майбутнє, наше завтра, яке неодмінно буде світлим».

Любов Тиченко.

Опубліковано у Випуск 39, Освіта, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *