ЧИ БУДЕМО З ТЕПЛОМ?

Незабаром розпочнеться опалювальний сезон. Основним постачальником тепла в оселі містян є КП «Стрийтеплоенерго». Тому запросивши до розмови його керівника Зеновія Білінського, мала на меті з’ясувати, як підготувалося підприємство до нового опалювального сезону, які кроки здійснюються стосовно осучаснення централізованої системи опалення і найголовніше – чому так важливо її зберегти.

-З впевненістю можу констатувати, що всі необхідні складові, а це котельні, тепломережі, стовідсотково готові, – розповів Зеновій Миронович. – Якщо більш конкретно, то 32 котельні, що забезпечують теплом споживачів – як мешканців, так і бюджетні установи, заклади, – працюють в автоматичному режимі, без залучення людей. Уся інформація про їх роботу поступає на центральний диспетчерський пункт. Вони працюють з використанням природного газу. Ще дві котельні (по вулицях О. Басараб та Львівській) – на природній сировині (дерев’яна тріска).

 Що ж стосується  стану тепломереж, то 80 відсотків з них осучаснено. Тому ніяких технічних проблем стосовно забезпечення міста теплом не існує. Однак є інші – фінансові. Тепер співпрацюватимемо стосовно забезпечення котелень природним газом не безпосередньо з НАК «Нафтогаз України», як було донедавна, а зі створеною новою групою АТ «НАК «Нафтогаз України» ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг». Начебто нічого особливого. Але… Їх вимога – попередня 30-відсоткова оплата. Враховуючи те, що згідно із договорами, укладеними з нашими споживачами, оплата за послуги здійснюється після їх отримання. Якщо підприємство не оплатить наперед тих 30 відсотків за необхідний природний газ, наші рахунки будуть автоматично заблоковані. Умови насправді кабальні. Дотепер підприємство працювало стабільно. Ніяких боргів перед постачальниками у нас не було. Залишається лише в цій ситуації надіятися на розуміння та підтримку з боку міської влади.

Використання природного газу річ недешева. Зрозуміло, що ціни на нього не зменшуватимуться, а навпаки. Єдиний вихід – застосування принципу «відходи в енергію».

-У цьому напрямку активно працюємо. Повторюсь, дві котельні, що забезпечують теплом КНП «Центральна районна лікарня», аграрний коледж, вище технічне училище №35, вже працюють з використанням природних відходів – дерев’яної тріски. Ще дві котельні використовують дерев’яні пелети для теплопостачання приміщень пологового будинку та ДЮСШ. Тут встановлене сучасне обладнання. Здійснено такий перехід на альтернативне паливо за власні кошти підприємства. Окрім того, гаряче водопостачання в районній лікарні здійснюється сучасними тепловими насосами. Це сучасні технології, що зумовлюють обходитися без природного газу. У нас немало лісів. Під час санітарних рубок чи очищення від сухостою назбирується немало потрібної сировини, яка може і повинна використовуватися якраз як заміна природному газу для забезпечення теплопостачання споживачів. Та, на жаль, не завжди лісівники розуміють важливість цього і просто спалюють ці відходи.

Ще один важливий момент. Використання таких альтернативних видів палива зумовлює зменшення тарифів оплати за теплопостачання на 10 (і навіть більше) відсотків.

Для повноцінної роботи підприємства недругорядним є вчасна оплата споживачів за використання теплової енергії. Зеновію Мироновичу, чи всі ваші клієнти свідомі цього?

-Переважна більшість так. Проте є й так звані злісні боржники. Передусім це мешканці багатоквартирних будинків. І суми їх заборгованості чималі. Загалом такий борг становить 22 мільйони гривень. Сума чимала. Але згідно з чинним законодавством не маємо права відключати такі помешкання від системи централізованого теплопостачання.

В останні роки дедалі більше людей бажають встановити у своїх помешканнях автономне чи індивідуальне опалення. Яка ваша думка з цього приводу?

-Встановлення такого опалення можливе в тих будинках, де 50 і більше відсотків мешканців від’єдналися від центрального опалення. Про це йдеться в Законі України «Про житлово-комунальні послуги». Централізоване опалення – це непроста внутрібудинкова система теплопостачання. І коли одна квартира від’єднується, то в системі подача тепла не зменшується. А стосовно оплати за неї весь тягар лягає на плечі тих, хто користується центральним опаленням. Ідеальним є варіант, коли всі мешканці будинку переходять на «автономку».

Чи вона, ця «автономка», є панацеєю від усіх проблем?

-Аж ніяк. Давайте розбиратися. Встановлення автономного опалення у квартирі це немалі витрати. Через 10-12 років необхідно його осучаснювати, проводити заміну. І все це знову за власний кошт. У тарифі щодо оплати за централізоване теплопостачання ці амортизаційні витрати вже враховані.

Перевагою системи централізованого теплопостачання є надійність. В кожній нашій котельні встановлені робочий та резервний котли. Це ж стосується і циркулярних насосів. Коефіцієнт корисної дії сучасних промислових газових котлів на 10 відсотків більший, аніж побутових. Котельні працюють за відповідною комп’ютерною програмою. При зміні погоди здійснюється автоматичне регулювання в бік збільшення чи зменшення температури. Уся ця інформація надходить до диспетчерського пункту.

По-друге, перевагою системи централізованої системи теплопостачання є безпечність. Згадайте, скільки траплялося вибухів природного газу в помешканнях, де якраз встановлене автономне опалення. Адже споживачі не стежать ретельно за роботою котлів, не мають відповідної компетенції. І випадки пропуску газу в котлах часто залишаються поза увагою, що й призводить до трагічних наслідків.

Принагідно зазначу, що протяжність тепломереж до наших котелень не є великою. Тому втрати тепла в них одні з найменших в області. Та й врешті, навіть перехід котелень на альтернативне паливо цілком реальний. Для цього є необхідне обладнання. Є місцева сировина, та ж дерев’яна тріска. Стрий може повністю перейти на таке альтернативне теплозабезпечення. В цьому суттєвий недолік автономного опалення. Важко уявити собі мешканця багатоповерхівки з дровами в руках чи брикетами, що прямує поверхами будинку. Веду до того, що зруйнувавши систему централізованого теплопостачання, мешканці будинків не матимуть можливості використання альтернативного палива, а лише природний газ. Встановлюючи індивідуальне опалення в квартирах, люди ще більше прив’язуються до дорогого газу, втрачаючи потенційну можливість використання інших джерел енергії і, відповідно, дешевшого теплозабезпечення. Недаремно в країнах Євросоюзу активно розбудовуються системи централізованого теплозабезпечення. Вони створені і створюються на десятиліття. І вигідність їх очевидна. Зруйнувати найлегше. На жаль, сьогодні в Україні відсутня державна стратегія модернізації та розвитку систем централізованого теплопостачання. Потрібно раціонально  використовувати те, що може працювати, поетапно вносячи зміни на основі сучасних технологій централізованого теплопостачання.

Тетяна Долішня.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 10. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *