«БУДЬМО БАГАТІ НА ДОБРІ СПРАВИ!»

   Десять років – значущий відрізок часу, що дає змогу оцінити здійснене, зробити певний підсумок та на основі цього накреслити подальші кроки. Такий рубіж у своїй діяльності перетнув благодійний Фонд громад «Рідня». Його коротка візитівка виглядає так: початок діяльності – листопад 2011 року, засновники – кредитна спілка «Вигода» та Стрийська єпархія УГКЦ. Благодійна організація, метою якої є підвищення громадської активності людей у різних населених пунктах, а також плекання благочинності, надання кожній людині можливості допомагати ближньому. Усе це здійснюється шляхом залучення мешканців громад до вирішення важливих місцевих питань за допомогою спільно зібраних коштів та самоорганізації.

   Визначальним у діяльності Фонду «Рідня» є створення доступних можливостей для кожного без винятку долучитися до процесу змін на краще у своїй громаді. А також принципи – відкритість, довіра, професійність. Керує роботою Фонду Правління і Наглядова рада, що творяться дванадцятьма особами-волонтерами – авторитетними і шанованими людьми. Серед них Владика Тарас Сеньків, очільники тих чи інших навчальних закладів, підприємств тощо. Щороку відбуваються загальні збори, на яких обговорюються плани на майбутнє, ідеї та приймаються відповідні рішення. Не одноосібно, а колегіально. Окрім того, Фонд активно співпрацює з багатьма партнерами (приміром, «Християнська служба порятунку» із Києва, Український католицький університет зі Львова та ін.), місцевими громадами, що дозволяє втілювати все нові і нові благодійні програми, розвиватися та вдосконалюватися.

   «Діяльність Фонду громад «Рідня» базується на цінностях служіння спільнотам та розвитку місцевої філантропії (добродіянь), – розповів голова Наглядової ради Фонду Петро Маковський. – Ми не робимо чогось надзвичайного, а систематично працюємо над гуртуванням громад та підтримуємо їх активність через проведення конкурсів проєктів, розвиток волонтерства, організацію тих чи інших подій. Усе це загалом – необхідні кроки, що роблять нас міцними та організованими.

В основі діяльності Фонду – наша історична спадщина. І як тут не згадати працю митрополита Андрея Шептицького «Як будувати рідну хату». На сьогоднішній день географічно діяльність Фонду охоплює чи не всю Львівщину. Завдяки підтримці Фонду активно запрацювали три місцеві фонди громад, що можуть похвалитися реальними результатами, а саме –  у селах Гірне (голова Ярослав Білан), Лисятичі (фонд громади імені о. Андрія Пеленського, який очолює Василь Дмитришин), а також благодійний фонд громад «Добрі справи» міста Костопіль (засновник-меценат, хранитель старожитностей Володимир Дзьобак).

   Наш Фонд профінансував понад 170 проєктів у різних сферах життя громад: культурній, соціальній, освітній, науковій тощо. На їх здійснення зібрано понад 1 500 000 гривень. В основному ці кошти зібрано через благодійні скриньки від пересічних людей».

   Основними напрямками діяльності Фонду є гуртування людей у справі благодіянь, допомога в реалізації громадських ініціатив (організація Конкурсів громадських проєктів, визначення переможців та фінансування їхніх задумів), розвиток Школи волонтерства, творення мережі Молодіжного банку ініціатив, проведення навчальних семінарів, тренінгів тощо. Фонд громад «Рідня»» не реалізує власних проєктів, а допомагає втілювати суспільно значущі, ініційовані активними людьми суспільно важливі ідеї. Він навіть має «Книгу успішних історій», де якраз і йдеться про вже реалізовані проєкти. Їх чимало! 

   Як можна втілити свою ідею, зробити хорошу справу для громади? Звісно ж, звернувшись до Фонду «Рідня»! Він співпрацює з місцевою владою, приватними і державними організаціями, підприємствами. Саме тут допомагають правильно сформулювати ідеї, перетворити їх у проєктні заявки та податися з ними на конкурс. Найкращі, найактуальніші з них обирають незалежні експерти, як з України, так і з поза її меж А далі на реалізацію проєкта Фонд перераховує кошти на вказаний банківський рахунок організації-переможця згадуваного конкурсу проєктів.

   У багатьох виникне питання: звідки беруться кошти на ці проєкти та на що «живе» сам Фонд? Секретів не існує. Все досить просто та відкрито.

   Є чимало людей, які хочуть допомогти іншим. Вони, зокрема, адресують пожертви у наш Фонд. Зголошуються й пересічні громадяни. Існують різні форми залучення благодійних внесків. Спеціальні благодійні скриньки, іменні та корпоративні фонди, індивідуальні пожертви. Усе це загалом обслуговує координатор фонду Ігор Ковердан.  Приміром, якщо 20 тисяч людей складуть пожертву (кожен)  в одну гривню, то це вже назбиралося 20 тисяч гривень. І вже можна допомогти в реалізації цікавого місцевого проєкту. Як кажуть, одна гривня – малий гріш, що творить великі справи. Іншими словами, допомагаємо одним долучитися до благочинності та поділитися своїми ресурсами, іншим – допомагаємо цими ресурсами втілити свої ідеї у служінні для інших. Цією роботою займаються виконавча структура Фонду із трьох координаторів, наші партнери з інших організацій та ще й сотні волонтерів.

   “Ми оперуємо безготівковими коштами, що репутаційно важливо. Відповідно, як доброчесні громадяни, сплачуємо податки, – розповів координатор розвитку Фонду Святослав Сурма. – Від часу заснування Фонду формуємо Неподільний капітал (Ендавмент). Це певна сума коштів, що не витрачається, натомість розміщується на банківських депозитах чи вкладається в цінні папери. Отримані доходи йдуть на покриття витрат благодійних програм, що дає змогу більш ефективно використовувати зібрані пожертви».

   Як бачите, все зрозуміло. Так працюють благодійні фонди у багатьох розвинених країнах світу. В Україні це поки що своєрідний феномен. Не так давно у Києві представники фонду «Рідня» проводили тренінг для громадських організацій саме з цього питання. Стрияни ділилися досвідом стосовно того, як створити відновлювальні фінансові джерела для організації, а, значить, стати успішними і фінансово спроможними. До речі, своїм досвідом, вже десятирічним, Фонд «Рідня» ділиться з іншими, допомагаючи творити добрі справи. Для цього розвиває свою школу наставництва. Так, завдяки «Рідні» у Костополі (Рівненщина) створено фонд громади «Добрі справи», що активно розвивається. Один із координаторів Фонду навіть вирушив туди, аби на місці все розповісти та допомогти.

   Окрім того, на рахунку Фонду чимало діючих благодійних програм. Одна з них називається «Добрий господар», яку провадить координатор фонду Олег Шмілик. Ця програма має на меті створення у громадах нових освітніх та виробничих інфраструктур, за допомогою яких бажаючі вчаться забезпечувати свою продовольчу, фінансову, енергетичну, соціальну самодостатність та ефективний сталий розвиток. Вона діє вже два роки. Отож, є певні напрацювання, досягнення. У рамках програми проводяться навчальні тренінги, зустрічі, де діляться досвідом науковці, практики. «Добрий господар» програма набуття агрознань і практичних навичок для їх подальшого масштабування і розвиток економічної самоорганізації в громадах.

   Фонд «Рідня» у партнерстві зі школою лідерства «Шанс» започаткував ціннісно-орієнтоване дослідження усвідомлення молоддю потреби бути відповідальним за своє життя та діяти самостійно. 200 активних юнаків та дівчат згодом було запрошено на Молодіжний форум Стрийщини. Це стало подією не лише в області, але й в Україні. У відповідному каталозі «Кращих практик роботи з молоддю», створеному Міністерством молоді та спорту України, розповідається про цей форум. В результаті сформувалася команда молодих людей, готових втілювати свої задуми власноруч, та Молодіжний банк ініціатив.

  Розроблено новий Статут Стрийської громади при підтримці експертів Ради Європи. До цього долучився і фонд громад «Рідня». Тепер він має на меті ознайомити з цим документом мешканців сіл Стрийщини (а це понад 40 населених пунктів), аби таким чином залучити всіх до дієвої співпраці з владою, бути активними учасниками життя громади.

  Завдяки Фонду «Рідня» розвивається волонтерський рух. Його учасники є як молоді люди, так і середнього та, навіть, старшого віку. Вони відвідують чи організовують освітні заходи, конференції, є учасниками соціальних проєктів. Додайте сюди спілкування з цікавими людьми, пізнання їх досвіду та вмінь. Тобто, волонтерство для кожного з них можливість здобути соціальні навички. Це найкращий спосіб знайти себе, допомагаючи іншим.

   У рамках «Книжкової толоки», що проходила у Стрию, за сприяння Фонду «Рідня» відбулася презентація культурологічного клубу «Галицьке Підгір’я» та книги «Пласт. Унікальна історія Українського Скаутського Руху». Усе це лише окремі штрихи діяльності благодійного Фонду «Рідня», і в той же час яскраве підтвердження визначальності одного із девізів фонду «Творімо добро разом!».

   «Митрополит Андрей Шептицький був заможною людиною. Всі свої зусилля він направляв на те, аби люди самоорганізовувалися, передусім економічно, – наголосив Святослав Сурма. – Знаний релігієзнавець Мирослав Маринович, досліджуючи спадщину Андрея Шептицького, наголошує на його принципі «виграв – виграв». Тобто необхідно діяти, працювати, аби всі були у виграші. Цей принцип сповідуємо і в діяльності Фонду громад «Рідня». Популяризація благодійності, школи волонтерства, використання інструментів фандрейзингу, допомога в реалізації громадських ініціатив – усе це слугує вже десять років нашому основному гаслу «Будьмо багаті на добрі справи!».

Любов Тиченко.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 14, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

2 коментарі до «БУДЬМО БАГАТІ НА ДОБРІ СПРАВИ!»

  1. Ігор Ковердан коментує:

    Дякуємо “Дієслову” за розповідь про Щедрий вівторок! Нехай справи, які робить фонд громад “Рідня” надихає інших на добрі справи!

    • Administrator коментує:

      Навзаєм наша подяка “Рідні” за співпрацю і підтримку нашого проекту. Впевнені, що разом ми ще зробимо не одну корисну справу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *