«БІБЛІОТЕКИ  ПОТРІБНІ  ГРОМАДІ»

Так коротко, вичерпно та однозначно мовила на початку нашої розмови директорка Стрийської міської централізованої бібліотечної системи Людмила Яремко. З цим важко не погодитися. Адже життя кожного в більшій чи меншій мірі пов’язане з  ними. Бо сьогоднішня книгозбірня – це не лише можливість ознайомитися з тими чи іншими книгами, періодикою,  дізнатися чимало нового та цікавого, але й своєрідний центр отримання необхідних консультацій, азів роботи з комп’ютером, цифровою технікою, що допомагає людям різного віку здійснювати онлайн-оплати за комунальні послуги, реєстрацію запиту на влаштування малюків у дитячі садки чи навіть проведення шкільних уроків в тому ж онлайн. Перелік таких послуг немалий.

Бібліотекарі не лише навчають, але й самі повсякчас вдосконалюють свої знання. Міністерство цифрової трансформації  втілює проєкт під назвою «Дія. Цифрова освіта». Його активними учасниками є стрийські бібліотекарі. 21 з них вже пройшли необхідне онлайн-навчання у рамках цього проєкту на курсі «Бібліотека – відкритий публічний простір», отримавши необхідні навики та вміння. І це лише один з останніх проєктів, учасниками яких були стрийські бібліотекарі.

– Проєктною справою займаємося вже не перший рік, — розповіла Людмила Трохимівна. – Маємо вже чималий досвід. Навіть сформувалася група бібліотекарів, які займаються написанням проєктів. Чимало з них реалізовано, що допомагає осучаснювати книгозбірні та їх роботу. Причому є учасниками таких програм як всеукраїнського, так і міжнародного рівня. Приміром, завдяки участі в одній з них бібліотечні комп’ютерні центри мають ліцензійне програмне забезпечення від Microsoft. 

Минулого року перемогли у двох проєктах Агентства ООН з питань міграції (МОМ) за фінансування Європейського Союзу. Готували їх разом з нашими ветеранами АТО/ООС. Він називався «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їх сімей» ( як бачите, на міжнародному рівні значиться, що  у нас на Сході конфлікт, а не війна). Перший з них дав змогу придбати майна на 360 тисяч гривень, інший – на 158 тисяч. Усе воно закріплено за міською бібліотекою імені М.Шашкевича, а користуються ним і ветерани, і мешканці громади. Що це за майно, спитаєте. Діапроєктор та екран, намети, спальники, каремати, техніка для бібліотек – принтери, комп’ютери, а також мультимедійна музична апаратура.

– Як закономірний результат – відкриття в книгозбірні Імені Шашкевича такого собі камерного кінотеатру. Поціновувачів проведення такого дозвілля, знаю, вистачає.

фото з веб-сайту Стрийської МЦБС

– Спочатку це було лише в мріях, бо потрібна була відповідна техніка. Тепер маємо її – і кінотеатр запрацював. Укладено договір із дистиб’ютерською компанією «АРТ-хаус- ТРАФІК», завдяки якому стрияни мають змогу знайомитися із найновішими зразками світової кіноіндустрії, що відзначені на фестивалях, мають відповідні нагороди. А кіноманів, як з’ясувалося, у нас немало. Утворилася навіть така спільнота. Наголошу: усі сеанси в нашому кінотеатрі безкоштовні.

І це ще не все. За рахунок згадуваних проєктів облаштовується на першому поверсі міської бібліотеки імені М.Шашкевича інформаційно-культурний хаб. Інтерактивна дошка, плазмовий телевізор, меблі-трансформери – все це наповнить хаб, простір для різноманітних зустрічей та спілкування.  Можна буде тут займатися усім охочим і роботехнікою. Є все необхідне для цього. Варто лише записатись і починати творити. І знову ж – усі послуги в інформаційно-культурному хабі будуть безкоштовними.

– У зв’язку із створенням Стрийської ОТГ збільшилась і кількість книгозбірень в структурі централізованої бібліотечної системи. У багатьох інших громадах немало бібліотек ліквідовується. Яка ситуація у нас?

– Сьогодні міська централізована бібліотечна система – це 49 книгозбірень. Шість у місті та 43 сільських. Закрилися лише районна бібліотека та районна дитяча бібліотека у Стрию. Це й зрозуміло. У місті працює шість книгозбірень. Однак жодна людина не залишилася без роботи. Бібліотекарі ліквідованих книгозбірень працюють у структурі нашої бібліотечної системи. Таке виважене і грамотне рішення було прийнято на одній із сесій міської ради.

Триває процес ознайомлення із сільськими книгозбірнями, вивчаємо їх проблеми, чи мають заборгованості щодо оплати за комунпослуги, забезпечення теплом тощо. Необхідно систематизувати книжкові фонди. Роботи немало. Це довготривалий і закономірний процес. Та найголовніше – після таких організаційних кроків структуру МЦБС поповнили справжні професіонали, люди з досвідом. Сформувалася, без перебільшення, команда однодумців. Вже сьогодні бібліотечні установи населених пунктів Стрийської ОТГ займаються і проєктною діяльністю. На обласний конкурс подано чотири проєкти, підготовлені Добрянською, Угерською, Нежухівською книгозбірнями,  а також дитячою бібліотекою-філією №6.

Без перебільшення, бібліотеки можна іменувати соціально-культурними центрами, де можна отримати необхідну літературу та інформацію, допомогу. До того ж є місцем зустрічі однодумців, проведення необхідних зібрань мешканців. У деяких міських книгозбірнях відбувалися збори щодо створення ОСББ. Зібратися людям ніде, залишаються лише бібліотеки, де можна провести безоплатно ті ж збори, зустрічі. Те стосується всіх бібліотек нашої системи.

– Пандемія, а з нею і карантин, внесли свої зміни і в роботу книгозбірень. Як працюється в таких умовах?

– Усі без винятку бібліотеки забезпечені необхідними антисептичними засобами для працівників та відвідувачів. Під час обслуговування читачів строго дотримуємося усіх заходів захисту. Змінилися, зрозуміло, і форми роботи. Практикуємо онлайн-послуги книгозбірень у місті. Приймаємо замовлення від читачів на літературу  по телефону. На сайті МЦБС активні вісім блогів, де, як і в соцмережах, інформуємо про роботу бібліотек, новинки для читачів тощо. І найголовніше – не зупиняємося на шляху покращення та вдосконалення роботи кожної без винятку книгозбірні нашої громади.

Тетяна Долішня.

Опубліковано у Випуск 1, Культура і духовність. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *