АНГЕЛИ

    21 листопада Церква святкує Собор святого архистратига Михаїла та інших безплотних сил. Ангели — це чисті духи, яких творить Бог. Небесні сили можна поділити на три основні групи: ті, які є служителями божественної слави, ті, що є посланцями, та ангели-охоронці. Ангелів поділяють на дев’ять чинів: серафими, херувими і престоли; господства, власті і сили; начала, архангели й ангели. Вони — частина світу, видимого і невидимого, вони — святі.

    Після сотворення деякі ангели на чолі із сатаною бунтували проти Бога. Про це протистояння пише святий апостол Йоан у своєму одкровенні (12:7). Очолює військо ангелів архангел Михаїл, який скидає Люцифера і його ангелів. Саме ім’я Михаїл в перекладі означає “Хто є, як Бог”. Своїм іменем архангел ніби промовляє до диявола, щоб донести, що немає рівного Богові. Самого архангела переважно зображають у військовому вбранні зі щитом і вогняним мечем у руці, так як він голова небесного воїнства.

    Історія почитання ангелів тягнеться ще з ІІІ століття. Про це свідчить збудований храм у передмісті Царгорода на честь архангела Михаїла. Саме свято встановлюється в IV столітті та іменується собором святих ангелів. Літургійно щопонеділка ми вшановуємо святих ангелів. Упродовж цілого року є ще інші свята, в яких ми почитаємо ангелів чи чуда, що сталися через їхнє заступництво. 

    Ангелів, які є служителями Бога, часто зображають навкруг Бога. На мою думку, найкраще цю велич передає ікона “Спас в силах” (одна з моїх улюблених, до речі). Ці ангели постійно перебувають у славі, співаючи «Свят, свят, свят».

    Ангели-посланці є особливими ангелами, які приходять із певною місією-посланням до людей. Вони приходять наяву, як це було з Марією в часі Благовіщення, чи у сні, як це було з Йосифом. Випадків було безліч, про які нам розказує Святе Письмо. Основний архангел-посланець Гавриїл (у перекладі “сила Божа”).

    У святій Тайні Хрещення священик молиться, просячи в Бога ангела-захисника для новопросвіченого. Так ми отримуємо свого ангела-охоронця на все життя. Святі отці (Василій Великий, Йоан Золотоустий) говорять про ангелів як охоронців людей тут, на землі. Псалом 34 розповідає про ангела, який стоїть на варті нашого міста, тобто нашого захисту, що лише потверджує місію ангелів як охоронців. Схожі слова про охорону ангелів ми знаходимо в рядках 90-го псалма. На кожній Літургії ми просимо у молитвах про “Ангела миру, вірного наставника, хоронителя душ і тілес наших у Господа просім”. 

    Сьогодні ми перебуваємо в постійній боротьбі з дияволом і його спокусами до гріха. Тож молімося до святих ангелів про небесне заступництво в цій земній боротьбі з гріхом. Також не забуваймо щоденно молитися до нашого ангела-охоронця, який завжди поруч.

о. Андрій Максимович

(церква Всіх Святих Українського Народу, м. Стрий).

 

Опубліковано у Випуск 14, Культура і духовність, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *