АНАЛІЗУВАТИ І ДІЯТИ

Старости округів про важливе                    

   Тарас Греськів очолює старостинський округ, що об’єднує села Олексичі, Гайдучина, Йосиповичі, Загірне, селище Дашава. До того працював у райдержадміністрації, був головою Дашавської селищної ради (з 2005 року). Отож, досвіду йому не позичати. З іншого боку, роботи додалося. Адже тепер доводиться вирішувати питання життєдіяльності п’яти населених пунктів. То ж – як це бути старостою? Про це розповідь Тараса Греськіва.

«Дехто з людей ще й до сьогодні не розуміє, що відбувся процес децентралізації. Створено Стрийську ТГ, куди ввійшли десять старостинських округів. І вирішення того чи іншого питання, з яким звертаються мешканці, інколи не залежить виключно від бажання чи навпаки старости. Як було раніше? Працювала селищна чи сільська рада, що разом з місцевими депутатами знаходили спільні, так би мовити, точки дотику, виходячи із наявних фінансових ресурсів. Тепер є Стрийська територіальна громада, і всі проблемні питання, бачення їх вирішення доносимо до керівників міської ради та вже разом працюємо над шляхами їх розрішення. Додає снаги підтримка та допомога ініціативних небайдужих сільчан, що активно долучаються до процесу змін в житті нашого староства.

Спочатку, зізнаюся, було непросто. Сільські ради в Йосиповичах, Загірному були ліквідовані. Багато часу доводилося займатися передусім організаційними моментами. Нехай не складається враження, що староста округу вирішує все сам, одноосібно. Щотижня відбуваються зустрічі із мешканцями сіл, де якраз йдеться не тільки про сьогодення, але й намітки на день завтрашній. Хоча, якщо відверто, такі зустрічі з людьми є щоденними. Найбільше звернень стосується земельних питань у зв’язку з запровадженням ринку землі. Багато питань виникає у сільчан стосовно земельного податку. Намагаємося дати чіткі конкретні відповіді на всі їх запитання. Те ж стосується і медичної реформи. З липня перестали функціонувати ФАПи. Тепер працюють пункти здоров’я. Пояснюємо людям, що вони не залишилися без медичної допомоги, а навпаки. Її надають повсякчас лікарі амбулаторії.

У кожного старостинського округу свої щоденні питання, які потребують вирішення. Та спільним для усіх є, безперечно, ремонт доріг (зрештою це питання актуальне чи не для всієї країни). І наш старостинський округ не виняток. Майже 80 відсотків доріг явно не в задовільному стані. Ось у Дашаві три дороги обласного підпорядкування, 23 – комунальні. Вісім з них заасфальтовано. Цьогоріч здійснено оновлення трьох. Хоча планувалося зробити більше. Як кажуть, немає достойних доріг – не може бути й мови про розвиток сіл. Така життєва аксіома.

Чимало зроблено в справі вуличного освітлення населених пунктів. Це і комфорт, і в той же час безпечність їх мешканців. Результат втілення багатьох проєктів. Питаннями безперебійного вуличного освітлення вечірньої пори займається міський комбінат комунальних підприємств. Приміром, село Щасливе налічує 13 будинків і має вуличне освітлення, не говорячи про інші населені пункти.

На завершенні спорудження каналізаційної мережі двох вулиць у Дашаві. Тішить ініціатива мешканців вулиці М. Вовчка, які за власні кошти здійснили тут ремонт такої мережі. Тепер ця вулиця буде обов’язково заасфальтована. Таку обіцянку дали людям, і вона буде дотримана.

Не залишається поза увагою і благоустрій сіл. Маємо тепер сучасну техніку для цього, а саме міні-трактор для косіння трави та підмітання вулиць. Його «ділимо» ще з одним старостинським округом. Це дає змогу наводити лад біля закладів комунальної власності, автобусних зупинок, біля цвинтаря тощо. Окремий працівник займається якраз питаннями благоустрою.

Сьогодні ведеться багато розмов про оптимізацію закладів освіти, культури. Звісно, потрібна розсудливість та виваженість при прийнятті таких рішень. Мені доводилося неодноразово з колегами бувати у сусідній Польщі. Приємно дивувало  те, що там відкриваються нові бібліотеки. Пояснення були переконливими – сьогоднішнє модне спілкування за допомогою смартфонів є мертве. Кожному з нас життєво необхідне якраз живе, що формує нашу культуру, сприяє розвитку. Осередками такого живого спілкування у селах є якраз народні доми, бібліотеки. Приміром, у нас створена координаційна рада, до якої входять представники закладів, освіти, культури, громадських організацій та ін. На її засіданнях обговорюються плани різних заходів. Наприклад, у Дашаві вони відбуваються впродовж усього року. Це вже своєрідна традиція. Як і проведення у вересні дня селища. При Народному домі с. Дашава працюють три творчі колективи, яким присвоєно звання «народний». Тут же і дитяча студія малювання. Є думка організувати наступного року виставку дитячих робіт, аби з ними ознайомилися місцеві мешканці. А ще створюємо музей історії Дашави в Народному домі. Можна сказати, що його готовність складає 80 відсотків. Зібрано багато документів і експозиція музею буде цікавою не лише місцевим.

Традиційними стали літні велопробіги, учасниками яких є мешканці різного віку, передусім молодь. В їх організації активно допомагає о. Орест Демко. Перший з них відбувся ще в 2012 році. Кожен з велопробігів має на меті ознайомлення з пам’ятками історії, культури краю. Навіть на Говерлі побували. Цьогорічний велопробіг пролягав місцями героїв нашого минулого.

І як тут не згадати про спорт, прихильників якого у нас вистачає. У селах Йосиповичі, Загірне є свої футбольні команди, які успішно виступають у районних турнірах. Організовуються матчі ветеранів футболу. Є умови для розвитку міні-футболу. Два роки тому місцева команда виступала на обласних змаганнях.

Є у нас своя історія, досягнення. Є, звісно, певні проблемні питання. Таке життя. Однак вирішувати останні потрібно спільно, аналізуючи вже зроблене і водночас генеруючи нові ідеї розвитку населених пунктів староства».

Любов Тиченко.

Опубліковано у Актуальна тема, Випуск 12, Різне. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *